Notowania

kraj
19.10.2017 13:46

Warszawa wyda 200 mln zł więcej na oświatę. Będą podwyżki o 300 zł dla pracowników szkół

Podwyżkę dostaną pracownicy obsługi i administracji publicznych szkół i przedszkoli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Cherries)
Podwyżkę dostaną pracownicy obsługi i administracji publicznych szkół i przedszkoli.

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o przyznaniu pracownikom obsługi i administracji publicznych szkół i przedszkoli podwyżki. Średnio dostaną dodatkowe 300 zł brutto miesięcznie wraz z wyrównaniem od 1 września 2017 r.

Podwyżki są możliwe dzięki przyjętej w czwartek przez Radę Warszawy nowelizacji tegorocznego budżetu miasta.

Jak poinformowała na briefingu poprzedzającym czwartkową sesję rady miasta przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Rady m.st. Warszawy Maria Łukaszewicz, miasto chce zwiększyć środki na oświatę o prawie 200 mln zł, z czego na podwyżki dla pracowników szkolnej administracji miasto chce wydać 18 milionów.

Średnio pracownicy mają otrzymać miesięcznie 300 zł brutto wraz z wyrównaniem od 1 września 2017 r.

Nauczyciele tracą pracę przez reformę

To nie ostatnia podwyżka

Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy Małgorzata Żuber-Zielicz podkreśliła, że to pierwsza podwyżka.

- Będziemy cały czas analizować te płace i będziemy się zastanawiali, w którym momencie budżet miasta Warszawy jeszcze nam pomoże, albo umożliwi nam jeszcze być może zwiększenie tej kwoty - powiedziała.

W stolicy w publicznych szkołach i przedszkolach pracuje ponad 12,5 tys. pracowników administracji i obsługi; w tym 3992 woźnych, 1574 dozorców, 1364 pracowników kuchni oraz 1252 pomocy nauczyciela. Średnie wynagrodzenie tych pracowników przed podwyżką wynosiło 3036 zł brutto.

120 mln zł dla dzielnic stolicy

Dodatkowe 120 mln zł zostanie przeznaczone dla warszawskich dzielnic. Planowana rezerwa na nieprzewidziane wydatki do zrealizowania w bieżącym roku wyniesie 60 mln zł.

Dyrektor Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy Joanna Gospodarczyk zaznaczyła, że rok reformy edukacyjnej sprawia "sporo niespodzianek, sporo nieprzewidzianych wydatków, sporo zaskoczeń, i kadrowych, i organizacyjnych".

- Te 200 mln zł, które w tej chwili będzie przekazane do budżetów dzielnicowych na uzupełnienie braków związane jest z tym, że reforma, która miała być reformą bezkosztową nie jest bezkosztowa - powiedziała. - Pieniądze naprawdę będą wydane tak, jak powinny być wydane - dodała.

Z nowym rokiem szkolnym 2017/2018 rozpoczęła się reforma edukacji. Zmieniana jest struktura szkół - uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę zamiast do gimnazjów, poszli do VII klas. Docelowo system edukacji będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną; gimnazja będą zlikwidowane.

autorzy: Paweł Dembowski i Karol Kostrzewa

Tagi: kraj, edukacja, szkolnictwo, samorząd, stolica, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

benTak kupuje się ludzi,jednym zabierają drugim dają>Dobra zmiana!

19-10-2017

ZłyO TAKIEGO WAŁA bym im dał.... Nie zasługują absolutnie, Polski związek nauczycielstwa Polskiego powinno się natychmiastowo rozwiązać, a członków … Czytaj całość

19-10-2017

erkaCzyli woźny zarabia więcej niż lekarz rezydent. Śmiać się czy płakać?

Rozwiń komentarze (8)