Notowania

Turkmenistan
14.12.2009 09:37

Otwarto gazociąg z Turkmenistanu do Chin

W 2013 roku rurą o długości 6,8 tys km ma płynąc 30 mld metrów sześciennych gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jakesmome/CC/Flickr)

Chiński prezydent Hu Jintao uroczyście otworzył gazociąg, który ma dostarczać gaz ziemny do Chin, zainteresowanych pozyskiwaniem nowych zasobów energetycznych.

Kurek odkręcili wspólnie przywódcy Chin, Kazachstanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. To kraje, przez które przechodzi magistrala.

_ - Chiny są optymistycznie nastawione do naszego współdziałania, a otwarcie gazociągu jest nową platformą współpracy naszych zaprzyjaźnionych narodów _ - oświadczył Hu.

W 2010 roku magistrala ma dostarczać chińskiemu koncernowi China National Petroleum Corp ok. 13 miliardów metrów sześciennych gazu. Do czasu całkowitego zakończenia prac nad gazociągiem w 2013 roku dostawy sięgną 30 miliardów metrów sześciennych. Przechodzący przez Azję Środkową gazociąg ma długość 1,8 tys. km, a w Chinach ciągnąć się będzie jeszcze przez 5 tys. kilometrów.

To pierwsza duża inwestycja umożliwiająca przesyłanie gazu z Azji Środkowej z pominięciem Rosji, co przyczyni się - zdaniem obserwatorów - do wydobycia regionu spod gospodarczych wpływów Moskwy.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Francuzi wezmą udział w budowie South Stream ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/francuzi;wezma;udzial;w;budowie;south;stream,193,0,561601.html )
    * [ Budowa Nord Stream może ruszyć już 1 kwietnia ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budowa;nord;stream;moze;ruszyc;juz;1;kwietnia,104,0,558440.html )
Tagi: Turkmenistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz