Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Owsiak skakał po stole i szukał słoika z pieniędzmi

0
Podziel się:

- Gdzie jest ten słoik? Ludzie, zwariowaliście!? Chcecie mówić, że my chowamy pieniądze? - krzyczał szef WOŚP. Resort pracy ujawnił, ile fundacja wydaje na siebie.

Owsiak skakał po stole i szukał słoika z pieniędzmi
(PAP/Radek Pietruszka)

Wielkie liczenie po Wielkiej Orkiestrze. Do tej pory potwierdzona kwota to ponad 35 milionów złotych. Jednak tradycyjna konferencja prasowa Jurka Owsiaka dzień po finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miała inny przebieg niż zwykle. Szef akcji w pewnym momencie bardzo emocjonalnie zareagował na pytania dziennikarzy o pieniądze. Skończyło się na chodzeniu po stolikach.

Aktualizacja: 17:50

Rekordowe datki zebrano w tym roku przez internet. Szef Orkiestry Jurek Owsiak, w sztabie WOŚP, wyraźnie już zachrypnięty, dziękował wszystkim Polakom, którzy zbierali i dawali wczoraj pieniądze. _ Było nieprawdopodobnie pięknie, było cudownie, było fantastycznie _ - taj podsumował ostatni finał. Podkreślał jednak, że dobrą atmosferę trochę zepsuł _ jad nieprawdopodobny, głupi, niewytłumaczalny _.

Do tego _ jadu _ Owsiak zaliczył sugestie jakoby zdefraudowano część środków na WOŚP. Był zirytowany po pytaniu dziennikarza w tej sprawie. Podczas konferencji wszedł na biurko i chodził po nim na kolanach, szukając domniemanego słoika, w którym miałyby rzekomo być ukrywane przez niego pieniądze.

_ - Gdzie jest ten słoik? Może tu? A może tutaj? Ludzie, zwariowaliście, oszaleliście? _ - pytał szef Orkiestry, wyraźnie zdenerwowany. _ Straciliśmy Solidarność. Ludzie na świecie myślą, że to wszystko zaczęło się w Berlinie? Chcecie mówić, że my chowamy pieniądze? - _mówił Owsiak.

Pieniądze zebrane w tym roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz na oddziały geriatryczne w szpitalach.

WOŚP kosztuje ponad 4 mln złotych

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ok. 92 proc. zebranych środków przeznacza na bezpośrednią pomoc charytatywną. Koszty administracyjne to jedynie ok. 8 proc. - wynika ze sprawozdania za 2012 r., które Fundacja złożyła w resorcie pracy i polityki społecznej.

Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w 2012 r. Fundacja WOŚP zebrała 51,3 mln zł. 91,6 proc. tej kwoty Fundacja przeznaczyła na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. Koszty administracyjne wyniosły ok. 8 proc., czyli ponad 4 mln złotych.

Dane te pochodzą z corocznych sprawozdań, które WOŚP, tak jak każda inna fundacja i stowarzyszenie, musi składać do departamentu pożytku publicznego MPiPS. - _ Te dane mówią o wyjątkowo dużej skuteczności Fundacji _ - ocenił rzecznik ministerstwa Janusz Sejmej.

Jak dodał, jest to jeden z najwyższych wyników wśród fundacji i stowarzyszeń, jeśli chodzi o stosunek kosztów do wartości przekazywanej pomocy.

Jeszcze przed niedzielnym 22. Finałem Fundacja przedstawiła wstępne rozliczenie zeszłorocznej zbiórki, podkreślając, że ostateczne rozliczenie 21. Finału WOŚP zostanie opublikowane w lipcu br.

Wnika z niego, że z ponad 50,6 mln zł zebranych w zeszłym roku, ponad 20 mln zł zostało przeznaczonych na zakup sprzętu dla 60 oddziałów geriatrycznych i realizujących pomoc dla seniorów, ponad 17,7 mln zł - na zakup sprzętu medycznego służącego do ratowania życia dzieci na oddziałach neonatologicznych, ponad 5,3 mln zł - do całorocznego prowadzenia ogólnopolskich programów medycznych WOŚP, ponad 430 tys. - na zakupy interwencyjne do tych szpitali, które wymagały szczególnie pilnego wsparcia, np. dla kliniki BUDZIK. Ponad 4 mln zł zostanie przeznaczone na dodatkowe zakupy, przede wszystkim dla oddziałów neonatologicznych.

Ponad 2 mln zł to koszty realizacji 21. Finału WOŚP. Są to tylko i wyłącznie koszty bezpośrednio związane ze zbiórką (serduszka, plakaty, materiały biurowe, obsługa wolontariatu, transport i usługi przewozowe, telekomunikacja, reklama i nagłośnienie tematu Finału itd.), żadnych innych kosztów Fundacja WOŚP nie może finansować z pieniędzy zebranych w Finale.

Twój Ruch w obronie WOŚP

Partia Janusza Palikota protestuje przeciw _ nieuzasadnionej nagonce hierarchii kościelnej i niektórych prawicowych polityków na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy _. Zarzuca też wiceministrowi sprawiedliwości Michałowi Królikowskiemu, że jest _ talibem, który zainstalował się w rządzie _.

_ - Bez wątpienia WOŚP jest fundacją, która w bardzo skuteczny sposób spowodowała, że młodzi ludzie zaczęli bezinteresownie pomagać nam wszystkim. Nagonka hierarchii kościelnej i niektórych polityków prawicowych, którzy atakują tę fundację z - naszym zdaniem - zupełnie nieuzasadnionych, ideologicznych pobudek, powoduje, że szkodzą wszystkim _ - powiedział Armand Ryfiński poseł TR.

Poseł zaznaczył, że szkodzi to działalności charytatywnej w ogóle. Jak mówił, niektórzy politycy prawicowi zachęcali, by zamiast WOŚP wspierać Caritas. Tymczasem - według niego - sprawozdania Caritasu z działalności charytatywnej są wykonane mało precyzyjnie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)