Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

PiS ozusuje umowy o dzieło? Gowin krótko: "No pasaran!"

241
Podziel się:

"Ozusowanie umów o dzieło to uderzenie w wolne zawody, naukowców, artystów itp. No pasaran!" - napisał dziś na Twitterze Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. Jeśli więc PiS zechce wprowadzić, może napotkać na spory opór koalicjanta.

PiS ozusuje umowy o dzieło? Gowin krótko: "No pasaran!"
(JAN GRACZYNSKI/EAST NEWS)

"Ozusowanie umów o dzieło to uderzenie w wolne zawody, naukowców, artystów itp. No pasaran!" - napisał w środę na Twitterze Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. Jeśli więc PiS zechce je wprowadzić, może napotkać na spory opór koalicjanta.

Pomysł ozusowania umów o dzieło kiełkuje w obozie rządzącym od dłuższego czasu i można się spodziewać, że niedługo prace nad nim mogą nabrać tempa. Wtedy weto najprawdopodobniej postawi Jarosław Gowin, wicepremier i szef koalicyjnej Polski Razem. Swoim wpisem na Twitterze nie pozostawił wątpliwości na temat tego, co sądzi o takim pomyśle. "No pasaran" - skwitował.

W dyskusji na portalu społecznościowym Gowin dodał również, że właśnie ozusowanie umów o dzieło było jednym z głównych powodów, dla którego ostatecznie upadła koncepcja tzw. "jednolitego podatku".

O objęciu umów o dzieło ubezpieczeniem społecznym mówi się mniej więcej od momentu, gdy na taki ruch zdecydowano się przy zleceniach, czyli od ponad dwóch lat. Decyzję podjął jeszcze rząd PO-PSL i ówczesny szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Nowe przepisy zaczęły jednak obowiązywać od początku 2016 roku. Już wtedy jasnym stało się, że w kolejce czekają następne typy tzw. "śmieciówek".

- Jesteśmy na takim etapie, że nie ma ani założeń do ustawy, ani nie pracujemy nad takim projektem. Dzisiaj żaden tego typu dokument nie powstaje i nie sądzę, żeby w 2017 roku powstał - podkreśliła na antenie RMF FM.

Zaraz później dodała jednak, że resort pracy będzie analizował sytuację na rynku pracy i za pół roku podejmie decyzję w sprawie ewentualnego oskładkowania umów o dzieło. Jak podkreśliła, decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od tego, jak rynek pracy zachowa się po wprowadzeniu w życie minimalnej stawki godzinowej.

- Zobaczymy, czy nastąpią tu niekorzystne zmiany i na przykład skokowo nie wzrośnie liczba zawieranych umów o dzieło, jako droga obniżania kosztów pracy - dodała szefowa MRPiPS.

W środę oficjalny komunikat wydał również resort. "Nie ma (...) w najbliższych planach rozszerzenia zakresu ubezpieczeń społecznych, czyli ewentualnego objęcia nimi umów o dzieło" - czytamy w nim.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(241)
SYLA
6 lat temu
POLSKI REŻIMOWY RZĄD WSZYSCY ... OLEJĄ BRZYDKO MÓWIĄC ...RZĄD przynosi wstyd..
cfrdv
6 lat temu
Mieszacz. Wywalić tego głąba z rządu , to samo robił w PEŁO. to z cicha pękł nienormalny facet z rachitycznym , skrzeczącym glosem dziad bez honoru i ambicji. Takie nic.. zwalic z ministra Szkoln. Wyższego i wicepremiera , bo wstyd takiego niezrównowżonego gościa.
RYSK
6 lat temu
skonczy tak samo jak ta komunistyczna morderczyni dolores ibaruri, glab ekonomiczny
jan
6 lat temu
A ja jak robię dachy to nie mam wolnego zawodu?Też zawieram umowy o dzieło więc dlaczego muszę płacić ZUS.Panie Gowin być Pan człowiekiem nie krzywdź ludzi takich jak np.aktorzy dziennikarze czy piosenkarze , przecież potem czytamy jak lamentują że mają 500-600 zł. emerytury choć wszyscy wiedzą że zarabiali po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.
JAX
6 lat temu
Pójdzie na dywanik do prezesa i potem stwierdzi że jednak znalazł pozytywy w tym rozwiązaniu
...
Następna strona