Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Paczkomaty wyjdą z notowań giełdowych. Wezwania na akcje InPost i Integer.pl

11
Podziel się

Rafał Brzoska razem ze spółką zależną funduszy Advent International mają zamiar wycofać z giełdy operatora paczkomatów InPost i ich producenta Integer.pl. Wezwali do sprzedaży wszystkich akcji InPostu po cenie 9,5 zł za sztukę i Integera po 41,10 zł za akcję. Advent spłaci zadłużenie i zapewni pół miliarda środków na rozwój działalności.

Paczkomaty wyjdą z notowań giełdowych. Wezwania na akcje InPost i Integer.pl
(Wlodzimierz Wasyluk/East News)
bDTHcYUR

Rafał Brzoska razem ze spółką zależną funduszy Advent International mają zamiar wycofać z giełdy operatora paczkomatów InPost i ich producenta Integer.pl. Wezwali do sprzedaży wszystkich akcji InPostu po cenie 9,5 zł za sztukę i Integera po 41,10 zł za akcję. Advent spłaci zadłużenie i zapewni pół miliarda środków na rozwój działalności.

aktualizacja 11:49

Rafał Brzoska wraz AI Prime (Luxembourg) Bidco S.a r.l. - spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Advent International - wzywają do sprzedaży 11 558 000 tj. wszystkich akcji InPostu po cenie 9,5 zł za jedną akcję - podał InPost. Zamiarem wzywających jest wycofanie spółki z warszawskiej giełdy.

bDTHcYUT

Data przyjmowania zapisów została ustalona na 16 kwietnia, a data zakończenia przyjmowania zapisów na 20 kwietnia.

Cena 9,50 zł za akcję daje wycenę całej spółki na 109,8 mln zł i jak podaje spółka w komunikacie przytaczanym przez agencję ISBNews "stanowi premię w wysokości 11 proc. w porównaniu do średniej ze z ostatnich sześciu miesięcy notowań (8,56 zł) i premię w wysokości 1 proc. w porównaniu do średniej arytmetycznej ze średnich dziennych cen ważonych wolumenem obrotu z okresu 3 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania, która wynosi 9,43 zł".

Jest to jednak cena dużo niższa od ostatnich notowań spółki, które rosły na fali dobrej koniunktury na warszawskiej giełdzie. W środę 23 lutego notowania doszły do poziomu 11,18 zł, ale dzisiaj po informacji o wycofaniu z giełdy i niskiej cenie wezwania spadły o 10 proc. do 10,10 zł i utknęły na dolnych widełkach cenowych.

Notowania akcji InPost

bDTHcYUZ

"Wezwanie jest uwarunkowane złożeniem zapisów na akcje reprezentujące łącznie 90 proc. akcji w InPost. Po osiągnięciu takiego progu, wzywający zamierzają wycofać spółkę z giełdy" - napisano w komunikacie.

Jeśli wzywający w wyniku wezwania będą bezpośrednio, lub pośrednio kontrolować co najmniej 90 proc. akcji spółki, ich intencją będzie rozpoczęcie procesu przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych spółki.

InPost został wprowadzony do notowań w maju 2011 roku. Jego głównym akcjonariuszem z 58 proc. akcji jest spółka zależna Integera, również notowanego na warszawskiej giełdzie, który zajmuje się produkcją i sprzedażą paczkomatów. Prawie 30 proc. akcji Integera ma Rafał Brzoska. Kurs Integera wzrósł w piątek rano o 1 proc.

Integer.pl również ma opuścić giełdę

Wezwaniu na akcje InPost towarzyszy podobny krok odnośnie akcji Integer.pl. Rafał Brzoska wspólnie z AI Prime (Luxembourg) Bidco S.a r.l. oficjalnie wzywają do sprzedaży 5 435 833 akcji spółki Integer.pl, upoważniających do 70,01 proc. głosów na walnym zgromadzeniu po cenie 41,10 zł za jedną akcję.

bDTHcYVa

Rozpoczęcie przyjmowania zapisów nastąpi 16 marca 2017 r. Zapisy potrwają do 19 kwietnia 2017 r. włącznie.

Również w tym przypadku celem jest przejęcie 100 proc. akcji i wycofanie ich z notowań giełdowych. Warunkiem sukcesu wezwania jest złożenie zapisów na akcje, reprezentujące łącznie 90 proc. akcji w Integer.pl. Po osiągnięciu tego progu, wzywający zamierzają wykupić udziały akcjonariuszy mniejszościowych i tę spółkę również wycofać z giełdy.

"Proponowana w wezwaniu cena to 41,10 za jedną akcję Integer.pl, co implikuje łączną wartość Integer.pl wysokości ok. 319,1 mln zł" - podał Integer.pl w komunikacie.

bDTHcYVb

Rafał Brzoska ma pozostać w Integerze zarówno jako udziałowiec, jak i menadżer.

Notowania Integer.pl

Advent spłaci zadłużenie i zapewni pół miliarda złotych kapitału

Advent International jest jednym z największych inwestorów private equity. Fundusz zainwestował łącznie 32 mld dolarów w ponad 320 transakcji typu private equity w 40 krajach na świecie. Według danych na dzień 30 września 2016 roku firma zarządzała aktywami o wartości 42 mld dolarów - podaje ISBNews.

"Krótkoterminowym celem transakcji jest wycofanie obu spółek z giełdy, spłata zobowiązań grupy wobec obligatariuszy i banków, jej restrukturyzacja oraz zbudowanie stabilnej struktury kapitałowej, która zapewni firmie finansową zdolność do dalszej działalności. Advent w ramach transakcji zobowiązał się do refinansowania zadłużenia grupy w kwocie około 170 mln zł" - napisano w komunikacie.

bDTHcYVc

Integer.pl podał, że po okresie bardzo dynamicznego rozwoju musi teraz stawić czoła istotnemu problemowi z płynnością i z zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy. Grupa boryka się też z wysokim poziomem zapadającego w bliskim terminie zadłużenia.

- By spełniać rosnące oczekiwania klientów Grupa Integer.pl potrzebuje zarówno znaczących inwestycji, umożliwiających osiągnięcie odpowiedniej skali i "masy krytycznej", zapewniającej dochodowość biznesu, jak również uproszczenia struktury organizacyjnej - powiedział dyrektor w Advent International Peter Nachtnebel, cytowany w komunikacie. - Bez tego firma nie będzie mogła dalej się rozwijać.

Nachtnebel podał, że transakcja była jedynym rozwiązaniem, które zapewni niezbędne spółce dokapitalizowanie, pozwalające na spłatę zadłużenia, wesprze jej bieżącą działalność oraz zapewni dalszy rozwój, a także gwarantuje jej obecnym akcjonariuszom możliwość wyjścia po godziwej cenie.

Integer.pl podał, że Advent zapewni około 500 mln zł nowego kapitału, co pozwoli zrealizować cele inwestycyjne, a jednocześnie zabezpieczy obsługę zadłużenia grupy. Ponadto fundusz wnosi swoje wieloletnie doświadczenie w branży międzynarodowych usług B2B i B2C konieczne do zbudowania i wzmocnienia pozycji grupy na rynkach zagranicznych.

"Advent wierzy, że w dłuższej perspektywie Integer może stać się zyskowną grupą, świadczącą najwyższej jakości usługi, dysponującą bezkonkurencyjną siecią Paczkomatów, które będą w zasięgu paru minut od domu lub miejsca pracy każdego z klientów. Osiągnięcie tego ambitnego celu wymagać będzie bardzo znaczących nakładów finansowych" - napisano w komunikacie.

bDTHcYVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Danuta
4 lata temu
To draństwo ja akcje Integer kupiłam po prawie 200 złotych a In Post po 15 złotych to zwykłae okradanie ludzi, tak w Polsce prowadzi sie interesy. Ja nie zamierzam sprzedac z taką stratą.
JORZIN
4 lata temu
okradł pracowników bezpieczny lis,akcjonariuszy,i ucieka z giełdy żeby kombinowac dalej bez nadzoru KNF
Artur
4 lata temu
W tekście napisane jest ze Advent oferuje aktualnym akcjonariuszom "godną cenę wyjścia z inwesteycji". Ja kupiłem w 2015 roku akcje po 141 zł jako inwestycje długoterminową. Teraz Brzoska swoje akcje zostawia a innym karze sprzedawać to 41?! Chtba wie o czymś o czym ja nie wiem. Jak fundusze obejmujące emisje po 200 zł mają się teraz na 41 zł zgodzić. Ja swoich nie sprzedam. Niech się męczą aż do progu 90% i obowiązkowego skupu. Fundusze powinny same zawiązać porozumienie i wywalić Brzoske ze stanowiska prezesa. Jak nie mają kasy na wykup długu to niech idą w postępowanie sanacyjne, spółka oczyściła się już z interesu pocztowgo i nie powinna przynosić strat. Tylko prezes który straszy wizją utraty płynności powinien zostać odsunięty bo myślę że jego dalsze działanie może być na szkodę spółki
bDTHcYVv
Janek
4 lata temu
Brzózka to gość ,który bez skrupułów ,zostawił kilkuset swoich pracowników z nie zapłaconą pensją . Zwykły cwaniak.
Tomasz
4 lata temu
.... w białych rękawiczkach ...żałuję że dałem się nabić w butelkę kupując akcje Inpostu.... zapisy, redukcja ofert. .. Total blef. Oszukani pracownicy i akcjonariusze przez R. Brzoskę i S. Anioła. ..