Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Padł rekord. Jeszcze nigdy w Polsce nie powstało tyle nowych miejsc pracy

Padł rekord. Jeszcze nigdy w Polsce nie powstało tyle nowych miejsc pracy

Fot. LESZEK ZYCH/REPORTER

W 2017 roku w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę, powstało aż 694 tysiące miejsc pracy – tak wynika z danych GUS. Nigdy wcześniej w Polsce nie stworzono tak wielu nowych miejsc pracy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

- To efekt dobrej koniunktury gospodarczej – mówi cytowany na łamach dziennika Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku i dodaje, że statystyki zawyżają przekształcenia umów cywilno-prawnych w kodeksowe umowy o pracę – W ten sposób pracodawcy chronili się przed ucieczką pracowników do konkurencji – ocenia.

Nowych miejsc pracy przybyło także dlatego, że ujawniono etaty, które wcześniej były w szarej strefie. To także efekt dobrej koniunktury.

Do tego bardzo mało miejsc pracy ubyło. W zeszłym roku pracodawcy zlikwidowali tylko 264 tys. etatów. To kolejny rekord. Stało się tak, dlatego że firmy mało inwestowały w rozwój nowych technologii, które ograniczają liczbę etatów – uważa prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku przybyło netto 429 etatów. To także najlepszy wynik w historii.

Zobacz także: Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur

 

 

Czytaj także
Polecane galerie
m..nn
2018-03-14 19:25
Ale nie podają ile miejsc pracy zlikwidowano taka to propaganda GUS
Maciej
2018-03-13 23:22
Jak zwykle propaganda. A ile procent z tych "szczęśliwców" ktorzy pracują zarabia najniższa krajowa ,to czysty wyzysk. Myślę że jakieś 95 procent.
Honorata
2018-03-13 22:00
POdobno te osiagniecia to dzieki Planowi Petru. Geniusz sie narodził! Rysiek
Pokaż wszystkie komentarze (12)