Notowania

kraj
07.10.2016 09:08

Rząd pracuje nad nowym programem wsparcia dla rodzin. Minister zdradza szczegóły

- Pakiety będą obejmowały pomoc dla kobiet, które urodzą dzieci np. z zespołem Downa czy inne chore dzieci. To jest pomoc takiego hospicjum paliatywnego - powiedział szef Komitetu Stałego RM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Kilkaset milionów złotych ma kosztować pakiet osłonowy dla rodzin, nad którym pracuje rząd - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk i p.o. ministra skarbu państwa. Przypomniał, że premier powołała międzyresortowy zespół ds. opracowania projektu rządowego programu wsparcia dla rodzin "Za Życiem".

Kowalczyk w Radiu Zet pytany, ile będzie kosztował pakiet osłonowy, odpowiedział, że "może kosztować kilkaset milionów złotych".

Zastrzegł, że nie jest członkiem zespołu. - Generalnie te pakiety będą obejmowały pomoc dla kobiet, które urodzą dzieci np. z zespołem Downa czy inne chore dzieci. To jest pomoc takiego hospicjum paliatywnego, to będą również ułatwienia w adopcji, remedium dla kobiet, które ewentualnie miałyby ciążę z przestępstwa - wskazał Kowalczyk.

Dopytywany o charakter pomocy, Kowalczyk powiedział: "to będzie różnie, to będzie i pomoc finansowa i przede wszystkim pomoc taka, że jeśli ktoś urodzi chore dziecko, nie będzie zmuszany do heroizmu, tak to nazwijmy. - Jeśli chce je oddać, proszę bardzo, będą do tego przygotowane instytucje, żeby natychmiast takim dzieckiem się zająć - zaznaczył.

- Obywatelski projekt antyaborcyjny był nieprzygotowany. Nie zawierał pakietu osłonowego i to była jego wada. Wrócimy do ochrony życia, ale już z pakietem osłonowym - dodał Kowalczyk.

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz przerywania ciąży. Jednocześnie rząd zaproponował program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. tych, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami.

Premier Beata Szydło przedstawiła trzy zobowiązania rządu ws. ochrony życia. Zapowiedziała, że powstanie program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne, środki na jego realizację od 2017 r. mają być zabezpieczone w budżecie; ma być też akcja promująca ochronę życia.

W czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityk Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała PAP, że program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne powstanie w resorcie rodziny i pracy w porozumieniu z ministerstwami finansów i zdrowia.

Tagi: kraj, prawo, finanse, rząd, niepełnosprawni, aborcja, dzieci, pap, mf, mrpips, msp, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2016

PawełPrawda jest taka, że nigdy się wszystkim nie dogodzi i zawsze znajdą się tacy co będą na wszystko pluć, obojętnie czego by rząd nie zrobił. To nie ma … Czytaj całość

07-10-2016

gośćkolejne rozdawanie kasy

07-10-2016

MargaretkaPodnieście w końcu k.... zasiłek pielęgnacyjny na dziecko bo to jest żenada że na dziecko z niepełnosprawnością od ,, iks " lat dostaje się nędzne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)