Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakiet kontrolny w KGHM zostanie w rękach rządu

0
Podziel się

Skarb Państwa sprzeda nie więcej niż 10 proc. akcji spółki - potwierdza Michał Boni.

Pakiet kontrolny w KGHM zostanie w rękach rządu
(kprm.gov.pl)
bDKbClVN

Szef Komitetu Stałego Rady MinistrówMichał Bonizapowiedział, że rząd zamierza utrzymać pakiet kontrolny w KGHM i sprzedać nie więcej niż 10 proc. akcji spółki.

Boni był pytany w TVN 24 o pakiet prywatyzacyjny Ministerstwa Skarbu Państwa, który we wtorek ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

_ - W tym dokumencie, który będzie przedstawiany Radzie Ministrów po wszystkich analizach i rekomendacjach jest propozycja taka, aby KGHM w odpowiedniej skali mógł również być prywatyzowany _ - powiedział Boni. Jak dodał ta skala to _ do dziesięciu procent _ akcji spółki.

bDKbClVP

_ - Generalnie chodziłoby też o to, jest tam taka z dyskusji wynikająca sugestia, mówiąca, że należy utrzymać pakiet właścicielski _ - podkreślił minister.

Zgodnie z opublikowaną pod koniec lipca aktualizacją programu prywatyzacji, przychody ze sprzedaży państwowych firm do końca 2010 r. mają wynieść 36,7 mld zł. Lista kluczowych projektów obejmuje sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 proc. do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos. Wśród wymienionych przez resort skarbu spółek są także firmy energetyczne: Enea, PGE, Tauron.
Pytany o niepokoje związkowców, którzy zapowiadają protest z powodu prywatyzacji, Boni powiedział, że nie widzi specjalnego powodu do strajku. _ - Właściwie nic się nie zmienia z punktu widzenia związkowców, ja nie widzę powodu, żeby jakieś wielkie napięcia wokół tego się toczyły _ - uważa Boni.

_ - Ja rozumiem, że związkowców przeraża przyśpieszenie procesu prywatyzacji, ale jest jakaś odpowiedzialność za państwo i albo myślimy tylko i wyłącznie partykularnie o własnym interesie, niekoniecznie rozumiejąc te szersze procesy, albo musimy myśleć o państwie, takie jest zadanie rządu, żeby myślał o państwie _ - podkreślił minister.

Jak dodał, _ zagrożenia dla budżetu, najtrudniejszego w ciągu ostatnich 20 lat, takie jest szacowany ten budżet na rok 2010, są tak duże, że trzeba myśleć o wszystkich możliwych działaniach _.

bDKbClVV

Zdaniem ministra prywatyzacja spółek Skarbu Państwa oznacza nie tylko przychody do budżetu, ale i spadek potrzeb pożyczkowych w przyszłości.

PremierDonald Tuskzapowiedział jednak zarekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji. Z kolei przeciwnikiem sprzedaży pakietów kontrolnych spółek energetycznych jest resort gospodarki.

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
bDKbClWq
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)