Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny ogranicza suwerenność, konieczne też referendum ws. euro

0
Podziel się:

Tak o niedawnych obietnicach premiera mówi dzisiaj szef PiS. Zobacz też, co myśli o pakcie fiskalnym i przyjęciu przez Polskę euro.

Pakt fiskalny ogranicza suwerenność, konieczne też referendum ws. euro
(PAP/Leszek Szymański)

Pakt fiskalny ogranicza suwerenność, powinien być przyjmowany większością 2/3 głosów - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Chce, by o wejściu Polski do eurolandu zdecydowało referendum; nie widzi w dostrzegalnej perspektywie momentu, w którym przyjęcie euro byłoby korzystne.

Prezes PiS podczas dzisiejszej konferencji w warszawskiej siedzibie partii odniósł się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska informacji dotyczącej szczytu w sprawie nowego budżetu UE oraz do sprawy ratyfikacji paktu fiskalnego.

Kaczyński zauważył, że premier Donald Tusk proponował spokojną debatę, ale _ nie uniknął propagandowego charakteru swojego wystąpienia, niejasno zaadresowanych, nie mających podstaw ataków _. Ocenił też, że wypowiedzi przedstawicieli rządu ws. negocjacji budżetowych to _ autoreklama, która nie była dobrze merytorycznie uzasadniona, a nawet chwilami niesmaczna _.

Szef PiS, odnosząc się do kwestii ewentualnego przyjęcia przez Polskę waluty euro, powiedział, że utrzymanie złotówki jest ważne m.in. dla dynamiki polskiej gospodarki. _ - Apeluję do premiera, żeby przestał się lękać i sprawę euro powierzył decyzji Polaków w referendum. Niech sami Polacy się zgodzą na euro, niech rząd nie boi się ich o to zapytać _ - postulował.

_ - Nie widzę w żadnej dostrzegalnej perspektywie momentu, w którym przyjęcie euro przez Polskę byłoby dla nas korzystne _ - zaznaczył szef PiS._ - Tusk mówił o lewicy, która się nadmiernie spieszy, więc przypomnę mu 2008 rok. Kto wtedy się spieszył? Kto ogłosił nagle, bez informowania kogokolwiek, że Polska ma w 2011 roku wejść do strefy euro, chociaż prędzej Tusk by zrobił pięć fikołków w powietrzu, niż był w stanie to przeprowadzić _ - dodał Kaczyński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m262220.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;w;strefie;euro;nikt;dzis;nie;mowi;o;szybkim;wejsciu,205,0,1254093.html) *Rostowski: Będziemy mieli więcej niż... * _ Liczę, że zamiast mówić o wydumanych zagrożeniach, będziemy mogli liczyć na wsparcie opozycji we wprowadzaniu tych zmian _. Powtórzył też stanowisko PiS w sprawie paktu fiskalnego. _ - Pakt fiskalny w istotny sposób ogranicza naszą suwerenność, bez żadnego uzasadnienia dla polskich interesów. Jeżeli ma być przyjęty, to w trybie przyjętym przez konstytucję, czyli musi to być 2/3 głosów. W przeciwnym razie będziemy traktowali tę decyzję jako non est, taką, która nigdy nie została podjęta _ - podkreślił prezes PiS.

Dopytywany, czy PiS nie weźmie udział w głosowaniu nad ustawą dotyczącą ratyfikacji paktu fiskalnego oraz czy zaskarży sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, odparł: _ Oczywiście, że weźmiemy udział w głosowaniu i będziemy zaskarżali do Trybunału, ale jeżeli w Polsce władza się zmieni, to nastąpi notyfikacja faktu, że Polska nie weszła do paktu fiskalnego, bo zgodnie z polską konstytucją nie weszła _. Kaczyński podkreślił, że PiS chce przestrzegać konstytucji.

Wcześniej posłowie PiS rozważali scenariusz, w którym w ramach protestu nie wezmą udziału w środowym głosowaniu nad przyjęciem ustawy w sprawie ratyfikacji paktu fiskalnego. Podczas porannego wtorkowego posiedzenia klubu podjęli jednak decyzję, że zagłosują przeciw.

PiS sprzeciwia się temu, by wyrażenie zgody na ratyfikację paktu odbyło się na podstawie art. 89 ust. 1 konstytucji (co zapisano w uzasadnieniu projektu ustawy). Zakłada on, że ratyfikacja przez Polskę umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie przyjmowanej zwykłą większością głosów.

Czytaj więcej [

* ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nagrody;dla;kierownictwa;kancelarii;sejmu;nie;sa;tajne,65,0,1254209.html )_ Nagrody dla Kancelarii Sejmu nie są tajne _ * Fundusz nagród jest rzeczą legalną i oczywistą - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz. Według PiS pakt powinien być przyjmowany na mocy art. 90 konstytucji. Zgodnie z nim Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację takiej umowy jest uchwalana przez Sejm oraz Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów i senatorów.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz pytana przez dziennikarzy jak ocenia fakt, że podczas sejmowej debaty Kaczyński nie zabrał głosu, tylko skomentował ją na konferencji prasowej, odparła, że jest jej przykro, że tak ważna debata jest komentowana poza salą sejmową. _ -To jest miejsce demokracji, tu powinno się dyskutować _ - zaznaczyła.

Kaczyński pytany o to zaznaczył, że w debacie wziął udział poseł Krzysztof Szczerski, bo na tych tematach _ świetnie się zna _. _ - Nie należę do polityków, którzy walczą w konkurencji, kto więcej razy będzie występował z mównicy. Już dawno z tego wyrosłem _ - podkreślił.

Kopacz komentowała też apel PiS o referendum w sprawie wprowadzenia euro. _ - Dzisiaj decydujemy o tym jak Polska będzie uczestniczyć w tym co będzie się działo w strefie euro. My nie mówimy dzisiaj: _ wchodzimy do strefy euro _. Mówimy dzisiaj: _ nie chcemy być tylko i wyłącznie obserwatorami, chcemy mieć również wpływy _. Dzięki ratyfikacji paktu fiskalnego będziemy mieli wpływ do jakiej strefy euro wejdziemy _ - powiedziała.

W debacie indywidualnej Dariusz Rosati (PO) podkreślał, że od 1992 r. (czyli od traktatu z Maastricht wprowadzającego euro) postępuje proces podziału UE na strefę euro i resztę, na który Polska nie ma żadnego wpływu. _ - Strefa zacieśnia i pogłębia wewnętrzną współpracę, powstaje twarde jądro _ - mówił Rosati, dodając, że ten podział nie jest korzystny dla UE i dla Polski, ale jest faktem i to nieodwracalnym.

Według niego strategicznym wyborem naszego kraju jest więc podjęcie debaty, czy uczestniczyć w tej integracji czy dobrowolnie skazać się na marginalizację w Europie. _ - Powinniśmy troszczyć się, aby być w tym procesie decyzyjnym. Przyjmując pakt fiskalny, nie ponosimy żadnych nowych zobowiązań, a zyskujemy ten wpływ. Czyli coś za nic. Uzyskujemy miejsce przy stole decyzyjnym, to jest wielkie osiągnięcie _ - podkreślił Rosati.

Argumentował, że ściślejsza integracja narzuca też szerszy zakres pomocy wzajemnej, ale większa solidarność wewnątrz grupy powoduje nieuchronnie mniejszą w stosunku do państw poza nią. _ - W sprawie solidarności traktaty niczego nie gwarantują: ani kwot, ani zasad (...) Zasady się określa w drodze negocjacji. Solidarność oparta o wspólne interesy jest znacznie mocniejsza _ - mówił Rosati.

Także Adam Kępiński z Ruchu Palikota ocenił, że Polska nie może sobie pozwolić na wyrzucenie na margines Europy. _ - Tylko w zwartej formacji możemy czuć się bezpieczni _ - oświadczył, deklarując poparcie dla paktu.

Tadeusz Iwiński z SLD ocenił, że rząd powinien _ wytyczyć _ ścieżkę, wiodącą do przyjęcia euro, które - według niego - nie nastąpi wcześniej niż w 2019 r.

Przeciwne stanowisko zajęła Beata Szydło (PiS). Stwierdziła, że sytuacja w strefie euro nie jest problemem Polski. _ - To nie Polska jest tym krajem, który musi mieć nad sobą ten bat przestrzegania zasad, które strefa euro próbuje sama sobie narzucić _ - mówiła, dodając, że pakt nie daje gwarancji rozwiązania polskich problemów, np. bezrobocia. Jej zdaniem przystąpienie do paktu spowoduje _ dobrowolne przyjęcie na siebie takich rozwiązań, które będą przeciwko polskiej gospodarce i będą ograniczać nasz rozwój _.

_ - W tej chwili trudno jest znaleźć uzasadnienie do ratyfikacji paktu, chyba, że chodzi o to, co państwo mówicie między wierszami, czego jeszcze nie chcecie powiedzieć wprost (...), czyli na siłę wepchnięcie polskiej gospodarki do strefy euro. To w tej chwili byłoby dla strefy euro korzystne, gdybyśmy się tam znaleźli _ - mówiła Szydło.

Podobną opinię wyraziła Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. Według niej nasz kraj wchodzi do paktu jako _ ubogi krewny _, co jest niedopuszczalne. _ - Suwerenność kształtowania budżetu to najważniejszy atrybut suwerenności państwa. Rządzący założyli, że tej suwerenności pozbędziemy się zwykłą większością głosów. To brak szacunku dla własnego kraju i konstytucji _ - mówiła.

Franciszek Stefaniuk z PSL zwracał natomiast uwagę, że potrzebna jest debata i uczciwa kampania informacyjna na temat paktu i szerzej przyjęcia euro, z bilansem strat i zysków. Jego zdaniem dotychczas rząd nie mówił, na czym polega nieprzygotowanie Polski do przyjęcia euro. _ - Nie możemy posługiwać się ogólnikami, trzeba informować uczciwie, na czym ma to polegać, bo ludzie rzeczywiście się boją _ - wskazał Stefaniuk.

| Czytaj więcej w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/99/m130659.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/znow;chca;ukarania;marszalek;ewy;kopacz,61,0,1193789.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) | Znów chcą ukarania marszałek Ewy Kopacz Mariusz Błaszczak: _ Takiego wydarzenia nie spotykaliśmy wcześniej w polskim parlamencie. Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej rozważa pozew wobec Palikota . |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m206097.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pakt;fiskalny;ten;dokument;szkodzi;polsce,92,0,1037916.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) |
Premier przyłożył rękę do rozpadu Unii _ Jarosław Kaczyński, zapowiada jak PiS zachowa się wobec paktu fiskalnego. |
| [

Mowa Tuska? _ Niesmaczna autoreklama _ ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakt;fiskalny;ogranicza;suwerennosc;pis;chce;referendum;ws;euro,242,0,1254130.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne ) Kaczyński: _ Apeluję do premiera, żeby przestał się lękać i sprawę euro powierzył decyzji Polaków w referendum _. | |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)