Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny ostro oceniony w Polsce

0
Podziel się:

Tuż po podpisaniu przez Polskę paktu fiskalnego biuro analiz prawnych Sejmu zleciło

Pakt fiskalny ostro oceniony w Polsce
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

wybitnym znawcom prawa europejskiego jego ocenę. Konkluzje ekspertyz nie są korzystne dla dokumentu.

Piotr Bogdanowicz z Uniwersytetu Warszawskiego uważa między innymi, że postanowienia paktu fiskalnego mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia prawa unijnego. Jego zdaniem, niektóre zapisy nakładają obowiązki na instytucje Unii. Tymczasem pakt został zawarty poza ramami prawnymi wspólnoty i nie jest zródłem prawa Unii Europejskiej. Zatem Komisja Europejska, działając na podstawie tej umowy, nie ma np. prawa kontrolować narodowych budżetów. Aby tak się stało, nalezałoby zmienić unijne traktaty - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Z kolei Cezary Mik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wskazuje, że podważyć
można tryb, w którym państwa Unii chcą wprowadzić pakt.

Ale to nie koniec - dodaje gazeta. Według paktu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje wyroki w sprawie nakładania kar za nieprzestrzeganie dyscypliny budżetowej. Autorzy opracowań mają wątpliwości co do podstawy prawnej, na której ma orzekać trybunał, skoro pakt nie jest źródłem prawa Unii.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk będzie walczył o Turcję w Unii? Premier poruszy też temat akcesji Turcji do Wspólnoty.
UE będzie kontrolować nasze pensje? KE będzie w przyszłości wysuwać konkretne rekomendacje dla danego kraju w polityce płacowej.
Eurostrefa wciąż najgorsze ma przed sobą! -_ Europa nie jest już wzorem do naśladowania. Skutki kryzysu nie ograniczą się do rynków finansowych _ - przekonuje dr Jonathan Eyal.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)