Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pakt fiskalny to gwarancja bezpieczeństwa". Debata w Sejmie

0
Podziel się:

Polacy mniej obawiają się Europy niż niektórzy politycy opozycji - mówi premier.

"Pakt fiskalny to gwarancja bezpieczeństwa". Debata w Sejmie
(Reporter)

_ Pakt fiskalny nadal cieszy się poparciem 50 procent Polaków. Polacy mniej obawiają się Europy niż niektórzy politycy opozycji, szczególnie na prawicy _ - powiedział premier podczas rozpoczynającego się właśnie czterodniowego posiedzenia Sejmu.

Aktualizacja 11:06

- _ Nie ma bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju Polski przy obawie rozpadu Unii. Pakt fiskalny jest jednym z kroków na rzecz stabilnej Europy _ - mówi premier.

Zdaniem premiera, droga do strefy euro powinna być drogą konsekwentną. - _ Decyzja o wejściu powinna zapaść wtedy, gdy strefa euro będzie do tego gotowa oraz wtedy, kiedy Polska będzie w stu procentach gotowa _ - podkreśla premier.

Premier namawiał też prawicę do tego, by _ bez lęku i obaw przystąpiła do debaty w sprawie przystąpienia do strefy euro _. Podkreśla, że to będzie trudna debata, ale zależy mu na tym, by była przeprowadzana przy pozytywnym nastawieniu. Donald Tusk chciałby uniknąć sytuacji, w której _ nie udałoby się zbudować w Sejmie konsensusu co do wejścia do strefy euro _.

- _ W tej sprawie na wojnę nie ma miejsca, w tej sprawie musi być miejsce na porozumienie _ - zakończył swoje wystąpienie premier.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Premier przekonywał również w Sejmie, że Polska jest wygranym negocjacji w sprawie unijnych środków na lata 2014-2020 i ta sprawa nie podlega dyskusji. Jego zdaniem Polska wynegocjowała bardzo dobre warunki w budżecie unijnym, chociaż rozmowy były bardzo trudne. Polska ma otrzymać blisko 106 miliardów euro - o prawie 4 miliardy więcej niż w poprzednim budżecie.

Donald Tusk przypomniał, że punkt wyjścia do rozmów nie był łatwy, bo kryzys światowy mocno skomplikował negocjacje. Naciski na ograniczanie wielkości budżetu były bardzo duże, do tego pojawiły się głosy, że fundusze unijne powinny wspierać nie tylko najbiedniejsze regiony ale też państwa, które mają problem z pokonaniem kryzysu. Premier Tusk podkreślił, że prowadząc rozmowy starał się przygotować argumenty, które przedstawiały korzyści z pewnych rozwiązań nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Według szefa rządu, korzystny dla naszego kraju był również fakt, że komisarzem ds. finansów jest Polak Janusz Lewandowski. Ważne dla osiągnięcia kompromisu były również sojusze.

Premier przypomniał, że w czasie obowiązującego obecnie budżetu Unii, czyli od roku 2007 polska gospodarka rozwinęła się o 14 procent. Oznacza to, że jesteśmy bogatsi niż przed poprzednimi negocjacjami, a co za tym idzie trudniej było wywalczyć dodatkowe środki na rozwój naszego kraju - tłumaczył premier.

To że polska wygrała negocjacje zawdzięczamy wielu urzędnikom, którzy pracowali nad stanowiskiem Polski, przygotowywali strategię negocjacyjną oraz prowadzili rozmowy z partnerami - mówił premier.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta debata będzie gorąca. Dziś w Sejmie... Pakt wymusza ściślejszą dyscyplinę finansową i przewiduje sankcje za jej złamanie. Polskę będzie obowiązywał wtedy, gdy wejdziemy do unii walutowej, czyli przyjmiemy euro.
To będzie historyczna debata. Dziś w Sejmie... Tuż po godzinie 10 rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Debata w sprawie paktu fiskalnego ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro.
Ważą się losy Bartosza Arłukowicza, poleci? Głowy ministra zdrowia domaga się cała opozycja, a lista jego grzechów jest długa. Największe to...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)