Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny zagrożony. W Niemczech wrze

0
Podziel się:

Najważniejszy dokument w Europie może zostać odrzucony.

Pakt fiskalny zagrożony. W Niemczech wrze
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Niemiecka partia Lewica zagroziła dziś skierowaniem paktu fiskalnego UE do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Przeszkadza jej to, że umowa, której celem jest wzmocnienie dyscypliny budżetowej w strefie euro, nie przewiduje możliwości jednostronnego wypowiedzenia._ _

_ - Pakt fiskalny ogranicza demokratyczne uprawnienia parlamentu - i to de facto na wieczność. To nie jest zgodne z konstytucją _ - powiedział poseł Lewicy Alexander Ulrich dziennikowi _ Sueddeutsche Zeitung _.

Z kolei szef frakcji Lewicy Gregor Gysi ocenił podczas debaty w Bundestagu, że międzyrządowy pakt to początek _ tworzenia federacji europejskiej albo stanów zjednoczonych Europy _. Lewica zdecydowanie odrzuca pakt fiskalny.

O tym, że podpisana na początku marca przez 25 z 27 krajów UE umowa o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej nie przewiduje możliwości jej jednostronnego wypowiedzenia napisał dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. Gazeta powołuje się na pismo parlamentarnego sekretarza stanu w ministerstwie finansów Steffena Kampetera, adresowane do frakcji Lewicy.

_ - Prawo wypowiedzenia nie jest przewidziane w Traktacie o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i monetarnej _ - napisał Kampeter. Według niego pakt fiskalny nie spełnia też przesłanek, które pozwalałyby na jednostronne wypowiedzenie na podstawie wiedeńskiej Konwencji o prawie traktatów z 1969 roku. Do podobnych wniosków doszły służby prawne Bundestagu.

W ocenie _ Sueddeutsche Zeitung _ brak możliwości jednostronnego wypowiedzenia paktu fiskalnego oznacza _ brak wyjścia awaryjnego _ dla krajów, które nie będą w stanie spełnić wymogów umowy.

Czytaj więcej o niemieckim udziale w ratowaniu strefy euro
Niemcy zmieniają zasady gry w sprawie euro Koalicyjne CDU/CSU i FDP oraz będące w opozycji SPD i Zieloni opracowały wspólnie projekt ustawy, przewidujący znaczne wzmocnienie uprawnień Bundestagu.
Merkel ogranicza suwerenność Niemiec Postanowienia paktu ograniczają części suwerennych uprawnień Bundestagu w kwestii decydowania o sprawach budżetowych.
Przecieki ze szczytu: Bez konkretów przez Grecję Ostateczna decyzja prawdopodobnie rozbija się o to, jak dużą część długu Grecji umorzyć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)