Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Pałka: Spadki wykorzystaj do kupna akcji

0
Podziel się:

Niepokoje na świecie mogą pomóc w kupnie akcji po atrakcyjnych cenach.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
bEJWWotN

Oczekiwania inwestorów i analityków wobec spółek z indeksu WIG20 są bardzo wysokie. Wzrosty mogą być jednak utrudnione przez bardzo niespokojną sytuację w krajach arabskich.

Zapytani przez Money.pl analitycy są zgodni, że wskaźnik blue chipów w ciągu najbliższych kilku miesięcy sięgnie po nowe szczyty, których nie notowaliśmy od 2008 roku, czyli tuż sprzed wybuchu kryzysu finansowego. Przy całym optymizmie trzeba jednak pamiętać, że nastroje na świecie są dość napięte i nawet niewielki pretekst może wystarczyć, by wywołać znaczną korektę notowań.

Tych pretekstów jest dość sporo. Gdy inwestorzy chwilowo zapomnieli o kiepskiej sytuacji finansów publicznych w krajach strefy euro, ich uwaga skupiła się na niepokojach w krajach arabskich, które wywołują wzrost cen ropy naftowej. A to zdecydowanie nie sprzyja posiadaczom akcji, dając przewagę sprzedającym. Innym pretekstem do wyprzedaży akcji może stać się zapowiedź zakończenia programu stymulowania gospodarki przez amerykański bank centralny, czy wreszcie realizacja pojawiających się prognoz o podwyżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

bEJWWotP

[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t75428.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/najgorsza;prognoza;dla;gieldy;7;procent;zysku;w;pol;roku,143,0,790415.html) Najgorsza prognoza dla giełdy: 7 procent zysku w pół roku
Dlatego też korekta notowań przed dalszymi wzrostami jest bardzo prawdopodobna. Pozostaje tylko pytanie o jej skalę. Bez względu na to spadki najprawdopodobniej okażą się jednak dobrą okazją do zakupów akcji. Decydując się na taki krok warto jednak dobierać spółki bardzo selektywnie, bo czas gdy można było zarobić na wszystkich, już minął.

Jeżeli chodzi o kondycję spółek z indeksu WIG20, to zdecydowana większość z nich prezentuje się dość dobrze. Potwierdzają to zarówno wyniki finansowe za ostatni kwartał ubiegłego roku, prognozy na ten rok, jak również rekomendacje biur maklerskich, które zalecają kupno ich akcji. Wśród nich warto wspomnieć chociażby o koncernie KGHM, który zapowiada, że w tym roku prawie podwoi swoje zyski, a analitycy obstawiają, że cena akcji przekroczy 200 złotych. Bardzo dobrymi wynikami pochwaliły się również banki PKO BP, Getinoraz spółka Polimex-Mostostal.

To wszystko, na przekór światowym niepokojom, zachęca do kupowania akcji, a tym samym pozwala mieć nadzieję na dalsze wzrosty indeksu WIG20. Pod warunkiem, że inwestor zdecyduje się na ulokowanie pieniędzy na dłuższy okres.

bEJWWouq
wiadomości
felieton
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)