Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Panie premierze jak żyć?" Zobacz co obiecał Donald Tusk

0
Podziel się:

Premier będzie popędzał ubezpieczycieli w sprawie odszkodowań za zniszczenia po wichurach.

"Panie premierze jak żyć?" Zobacz co obiecał Donald Tusk
(PAP/Piotr Polak)

Donald Tusk odwiedził miejscowości na Mazowszu, gdzie lipcowe burze i wichury zniszczyły między innymi większość upraw papryki. Szef rządu rozpoczął wizytę na dotkniętych klęską terenach od odwiedzin w miejscowości Sady-Kolonia. Premier obiecał interwencję tak by przyspieszono wypłatę odszkodowań.

Mieszkańcy żalili się premierowina opieszłość w wypłacaniu odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe. Proponowali też, żeby kredyty, które będą musieli zaciągnąć na nowe inwestycje rolnicze, mogły być poręczane przez państwowe agencje, a nie prywatne osoby - żyrantów.

Donald Tusk odwiedził wieś Sady Kolonia na Mazowszu, gdzie plantatorzy uprawiają przede wszystkim paprykę. Wielu rolników narzekało, że miesiąc po kataklizmie nadal nie wypłacono im należnych ubezpieczeń. Donald Tusk zapowiedział rozmowę z szefem największej firmy ubezpieczeniowej w Polsce - choć zaznaczał, że jest to spółka prywatna.

_ - Zamierzam spotkać się w tej sprawie we wtorek z prezesem PZU - _ zapowiedział Tusk.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Premier przyznał, że pomoc przy odbudowanie zniszczonych budynków funkcjonuje w miarę dobrze. Większe problemy mają ci, którzy stracili plony.

Po spotkaniu z rolnikami premier mówił dziennikarzom, że być może zostanie uruchomione dodatkowe wsparcie dla najbardziej poszkodowanych gmin.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Miesiąc temu nad województwami mazowieckim i łódzkim przeszły trąby powietrzne, powodując zniszczenia w gospodarstwach domowych i uprawach. Wichury uszkodziły budynki mieszkalne i gospodarcze, zniszczyły uprawy rolne oraz linie energetyczne. Nawałnice przeszły nad woj. mazowieckim w powiatach: przysuskim, białobrzeskim i radomskim, a także w woj. łódzkim w powiecie opoczyńskim.

Poszkodowani otrzymali zasiłki do 6 tys. zł z pomocy socjalnej. Są to środki bezzwrotne, pochodzące z budżetu państwa. W woj. mazowieckim wypłacono już 543,5 tys. zł dla 244 rodzin, a w woj. łódzkim - 618,8 tys. zł dla 236 rodzin.

Rodziny poszkodowane przez nawałnice mogą ponadto liczyć na zasiłki na odbudowę i remont domów. W mazowieckich gminach Klwów i Potworów osiem rodzin otrzymało w sumie 35 tys. zł. W łódzkich gminach Białaczów i Żarnów 124 rodziny otrzymały 839 tys. zł.

Dodatkowo, rolnicy poszkodowani przez lipcową nawałnicę mogą liczyć m.in. na zasiłki do 5 tys. zł oraz preferencyjne kredyty do 100 tys. zł. Rolnicy mogą się także ubiegać o wsparcie finansowe na odtworzenie produkcji w wysokości do 300 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O ostatnich wichurach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t151042.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kilkaset;wnioskow;o;odszkodowanie;po;wichurach,221,0,876509.html) Są pierwsze odszkodowania. Za wichury Firmy ubezpieczone stosują uproszczone procedury likwidacji szkód powstałych po nawałnicach, które spustoszyły województwa mazowieckie i łódzkie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t151055.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sa;juz;pieniadze;dla;dotknietych;przez;nawalnice,230,0,873446.html) Tusk wysupłał 180 mln złotych. Rozdaje je w wielkim pośpiechu Uszkodzonych jest 790 domów. Odbudowa ma być refinansowana przez państwo, niezależnie od tego, czy były one ubezpieczone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t151023.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;bilans;strat;po;wichurach;sa;duzo;wieksze,248,0,873720.html) Nowy bilans strat po wichurach. Są dużo większe Ostatnie dane wskazują, że ilość poszkodowanych jest znacznie większa. Władze uruchamiają rezerwę celową.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)