Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport
15.10.2012 22:32

Państwa azjatyckie podwoiły budżet zbrojeniowy

Dane przedstawione w raporcie dotyczą Chin, Japonii, Indii, Korei Południowej oraz Tajwanu. Państwa te łącznie odpowiadają za 87 proc. wydatków zbrojeniowych całej Azji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ernesto Bonilla/CC/U.S. Navy)

Największe azjatyckie potęgi podwoiły wydatki na zbrojenia w ostatnich 10 latach, m.in. pod wpływem rosnącej potęgi militarnej Chin. Tak wynika z opublikowanego dziś raportu waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Dane przedstawione w raporcie dotyczą Chin, Japonii, Indii, Korei Południowej oraz Tajwanu. Państwa te łącznie odpowiadają za 87 proc. wydatków zbrojeniowych całej Azji.

Z przedstawionych danych wynika, że choć liczebność armii pozostała w tych krajach ta sama, ogólny roczny budżet na obronność wzrósł w nich do 224 mld dolarów w 2011 roku, przy czym wydatki zwiększyły się znacznie w ostatnich pięciu latach.

Chiny mają największy po USA budżet obronny na świecie (blisko 90 mld dol. w 2011 r.). Następne w kolejności są: Japonia (58,2 mld dol.) oraz Indie (37 mld dol.). Wydatki Chin rosły w 2011 roku w średnim tempie 13,5 proc., czyli trzykrotnie większym niż u jej sąsiadów. Autorzy raportu wskazują jednak, że oficjalne dane dotyczące chińskich wydatków na zbrojenia są prawdopodobnie zaniżone w stosunku do rzeczywistych nawet o ok. 60 proc.

_ - Nie ma wątpliwości, że wzrost pozycji Chin to częściowo przyczyna zwiększonych wydatków na obronność w regionie _ - podkreślił szef CSIS David Berteau. Jako inną przyczynę wskazał rosnący potencjał militarny pozostałych państw tego obszaru. Zaznaczył przy tym, że nie ma porównania między obecnym zbrojeniem się państw azjatyckich a wyścigiem zbrojeń z czasów zimnej wojny.

Według CSIS obserwowany od kilku lat wzrost wydatków na obronność w Azji może zapowiadać kolejne znaczne podwyżki w przyszłości. Wysokość budżetu zbrojeniowego będzie jednak zależała od warunków politycznych i ekonomicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Bumar chce renegocjować kontrakt z Indiami W styczniu Bumar zawarł kontrakt z indyjską firmą Beml na dostawę 204 sztuk wozów dla armii indyjskiej.
Korupcja w wojsku. Generał "załatwiał" kontrakty Do afery dotarli dziennikarze Sundey Times, którzy nagrali rozmowę z wojskowym na ukrytej kamerze.
NATO zapowiada nową misję w Afganistanie Ministrowie mają przyjąć wstępne założenia planu tej misji.
Tagi: raport, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz