Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Państwo chce być graczem w deweloperce. Na zmianach skorzystają użytkownicy wieczyści

5
Podziel się:

Na zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność zainteresowani poczekają nie 12 miesięcy, lecz cztery. To jedna ze zmian, które mają pobudzić budownictwo mieszkaniowe.

Na zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność zainteresowani poczekają nie 12 miesięcy, lecz cztery
Na zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność zainteresowani poczekają nie 12 miesięcy, lecz cztery (Arkadiusz Ziółek)

"Rzeczpospolita" dotarła do projektu zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jak zauważa gazeta, dokument ten finalizuje legislacyjne instrumenty mające posłużyć sprawniejszemu realizowaniu programu Mieszkanie+. W jaki sposób? KZN ma nie być wyłącznie bankiem ziemi, lecz również aktywnym graczem na rynku nieruchomości. Aby osiągnąć ten cel, Zasób ma zyskać możliwość nawiązywania współpracy ze spółkami handlowymi, do których będzie mógł wnosić swoje nieruchomości.

Projekt kładzie również kres czynszom regulowanym. W budynkach wzniesionych na gruntach Zasobu będzie możliwość ich indywidualnego kalkulowania.

Resort inwestycji i rozwoju ma nadzieję, że dzięki zmianom deweloperzy chętniej będą współpracowali z KZN. Na zmianach mają zyskać również użytkownicy wieczyści, którzy myśleli o sprzedaży swoich mieszkań czy domów w 2019 r. Obowiązujące przepisy każą im czekać z transakcją co najmniej kilka miesięcy, a to dlatego, że choć przekształcenie użytkowania we własność nastąpi automatycznie, to potwierdzeniem tej zmiany będzie specjalne zaświadczenie. Na jego wydanie samorządy mają 12 miesięcy (bądź 4, jeśli zostanie złożony wniosek).

Zobacz także: Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+

Projekt zakłada z kolei, że przed wydaniem indywidualnego zaświadczenia będzie wydawane zaświadczenie dla całego uwłaszczonego gruntu. Samorząd sporządzi je w terminie 30 dni.

Artur Soboń, wiceminister inwestycji jest zdania, że zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości będą jednym z ostatnich elementów, które pozwolą na kompleksową realizację programu Mieszkanie+.

- Obowiązująca już tzw. specustawa mieszkaniowa umożliwia szybsze wznoszenie budynków wielorodzinnych, uruchomiła też pod budownictwo mieszkaniowe tereny dotąd zablokowane, a atrakcyjnie położone (...). Zmiana w KZN pozwoli państwu stać się aktywnym uczestnikiem rynku deweloperskiego i budować mieszkania konkurencyjne cenowo – powiedział na łamach "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Dfg
4 lata temu
Zarobią tylko notariusze
kuba1221
4 lata temu
Nacjonalizacja wszelkich dziedzin życia a tu budownictwa pomoże w obsadzeniu foteli prezesowskich przez dzieci ,znajomych wpływowych posłów,członków rządzącej partii. Podczas przesłuchania D.Tuska przez komisję do spraw Amber Gold.Przesłuchiwany stwierdził,że gdyby dzisjaj on był u władzy jego wnuki byliby prezesami Orlenu.... Czy ci rządzący jak i przesłuchujący go to zrozumieli ? Zaznaczę,że siedzący na tej sali zdobyli swoje stołki dzięki znajomościom czy jak Wasserman dzięki śmierci ojca.Mierna to osiągnięcia ,ale gdy się nie ma co sięchce to się bierze co jest.A to jak widać.
Zgred
4 lata temu
@POLONISTA: polonista w Gwinei Bissau? Chyba tak, bo my tu w Polsce używamy wymiennie obu form: przySpieszyć i przyŚpieszyć, o czym informują słowniki języka-polskiego-w-Polsce.
Rico
4 lata temu
W Gdańsku buduje tylko mafia deweloperów namaszczona przez budynia. Średnio gdańszczanie przepłacają 30% za kupowane mieszkania . Skoro nadal na niego głosujemy to nie oczekujmy od rządu, że będą budować tutaj mieszkania z programu mieszkanie + , by powstrzymać zachłanność tej mafii.
polonista
4 lata temu
Redaktorzyny: "... procedury przyspieszą - czyli pójdą pieszo. W przeciwnym razie by przyśpieszyły!!!!