Notowania

Państwo Islamskie straciło 60 proc. terytorium, 80 proc. dochodów. Raport

W ciągu trzech lat samozwańcze Państwo Islamskie (IS), założone przez dżihadystów na podbitych obszarach Syrii i Iraku, straciło 60 proc. terytorium i 80 proc. dochodów - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy konsultingowej IHS Markit z Londynu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AY-COLLECTION/SIPA/EAST NEWS)

"Kalifat" ogłoszony w czerwcu 2014 roku zmniejszył się z 90 tys. km kwadratowych, jakie zajmował w styczniu 2015 roku, do 36,2 tys. km kwadratowych w czerwcu 2017 roku.

- Wzrost i upadek IS charakteryzuje szybka ekspansja i trwający schyłek. Trzy lata po proklamowaniu jest oczywiste, że projekt kalifatu się nie powiódł - ocenił ekspert IHS Markit ds. Bliskiego Wschodu, Columb Strack.

USA bombardują Syrię. Zobacz wideo:

- Resztki "kalifatu" rozpadną się przed końcem roku i projekt zostanie ograniczony do szeregu izolowanych stref miejskich, które powinny zostać odbite w ciągu 2018 roku - dodał.

Załamały się także finanse IS. Podczas gdy w drugim kwartale 2015 roku miesięczne dochody przekraczały 81 mln dol., w drugim kwartale br. wyniosły 16 mln dol., co oznacza spadek o 80 proc.

- Wynika to z trwającego spadku wszystkich źródeł finansowania, czy to będzie produkcja ropy, podatki i konfiskaty, czy też innego rodzaju nielegalna działalność - powiedział inny ekspert IHS Markit, Ludovico Carlino.

Między rokiem 2015 a 2017 dochody generowane z wydobycia i sprzedaży ropy spadły o 88 proc., a dochody z podatków i konfiskat o 79 proc.

Walcząca z dżihadystami z Państwa Islamskiego iracka armia podała w czwartek, że przejęła zniszczony wielki meczet al-Nuri w Mosulu, w którym dokładnie trzy lata temu przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił powstanie kalifatu w Iraku i Syrii.

Walki o Mosul, ostatni bastion IS w Iraku, powinny zakończyć się w ciągu kilku dni, ponieważ armii pozostało opanowanie tylko niewielkiej części Starego Miasta, a strefa, którą realnie kontrolują tam jeszcze dżihadyści, to mniej niż 2 km kwadratowe.

W czerwcu rozpoczęły się też walki o Ar-Rakkę na północy Syrii, uważaną za stolicę samozwańczego kalifatu, co postawiło Państwo Islamskie w trudnej sytuacji, gdy dżihadystom grozi klęska w Mosulu.

Tagi: państwo islamskie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2017

widzcyrkuZadtanawiające, że dochody islamistów zaczęły topnieć od kiedy Rosja włączyła się do walki. "Koalicja" wcześniej przez dwa lata nie … Czytaj całość

30-06-2017

j23 znowu nadajeprzecież ci z kalifatu przenoszą sie do europy!! i nawet są zabierani zaraz jak odbiją od wybrzeży Libii!!

01-07-2017

HETMAN POLNYWIĘKSZOŚĆ Z NICH PRZYJECHAŁA NA ZAPROSZENIE DO NIEMIEC BEZ DOKUMENTÓW . CZEKAMY NA PIERWSZE AKCJE W NIEMCZECH JAK W SYRII NA POCZĄTKU WOJNY

Rozwiń komentarze (60)