Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo zapłaci pół miliona złotych za obligacje z 1936 r.

1
Podziel się:

To wynik bezprecedensowej decyzji sądu.

Państwo zapłaci pół miliona złotych za obligacje z 1936 r.
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Skarb Państwa będzie musiał zapłacić 478 tysięcy złotych, Tomaszowi Górniakowi, właścicielowi przedwojennych obligacji z 1936 roku.

To wynik bezprecedensowej decyzji sądu - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.Ministerstwo Finansów oczekuje na pisemne uzasadnienie wyroku i zapowiada apelację.

Sąd Okręgowy w Warszawie po siedmiu latach procesu uznał prawo Tomasza Górniaka do waloryzacji świadczenia wynikającego z wykupu przedwojennych obligacji. Górniak swoje obligacje - Państwowej Renty Ziemskiej z 1936 roku o łącznym przedwojennym nominale 90 tys. 400 zł w złocie - dostał od ojca, żołnierza armii Andersa, który po wojnie wrócił do kraju z Anglii i przywiózł je ze sobą - podaje gazeta.

Czytaj w Money.pl
*Przedwojenne obligacje warte majątek? * Nawet 5 miliardów złotych może zapłacić Skarb Państwa za przedwojenne obligacje. Na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego nabrały one wartości. Czytaj w Money.pl

Sąd uznał, że można zwaloryzować dochodzone świadczenie według klauzuli złota, ale tylko co do sumy nominalnej. Potwierdził on ponadto, że dochodzenie roszczeń wynikających z przedwojennych obligacji możliwe jest tylko wówczas, gdy nie uległy one przedawnieniu - podkreśla _ Gazeta Prawna _.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie Posiadaczy Przedwojennych Obligacji szacowało, że kwota roszczeń może wynieść nawet 5 miliardów złotych, a pozwów może być od 3 do 4 tysięcy. Jednak obecnie twierdzą, że będzie to nie więcej niż kilka milionów złotych. Powodem jest niewielka liczba pozwów o zwrot kwoty obligacji - złożono ich 6. A wszystko dlatego, że minął minął termin do kiedy można było pozwy składać.
Wszystko zaczęło się gdy w kwietniu 2007 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zabraniający sądom dokonywania waloryzacji przedwojennych obligacji jest niezgodny z konstytucją. Dał jednak 12 miesięcy na stworzenia prawa, które uregulowałyby tę kwestię. Sejm prawa nie przygotował, dlatego to na sądach spoczywa określenie kwoty jaka należy się za przedwojenne akcje. Z ekspertyz przygotowanych dla Stowarzyszenia Posiadaczy Przedwojennych Obligacji wynika, że - w zależności od modelu liczenia (czy doliczone zostaną np. odsetki) - wartość jednej obligacji szacuje na od 3 do 9 tys zł.

| Jaką wartość miały przedwojenne obligacje? Za kilka tysięcy złotych można było kupić dobry samochód. Za sto złotych np. bardzo dobrą maszynę do szycia, a codzienna gazeta kosztowała kilkadziesiąt groszy. Przed wojną obligacje można było nabyć za 10, 50, 100, czy też 1000 złotych. | |
| --- | --- |

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
797665135
7 miesięcy temu
Co tu komentować ! Kilka razy próbowałam zrealizować obligacje z 1935, 1936. Bank PKO odmówił!!