Notowania

palenie papierosów
03.07.2014 14:53

Papierosy w Polsce coraz mniej popularne? Nowe prognozy

Instytut Ekonomiki Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej (IERIGŻ) prognozuje spadek spożycia papierosów w 2014 roku o około 5 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nastco/iStockphoto)

Instytut Ekonomiki Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej (IERIGŻ) prognozuje spadek spożycia papierosów w 2014 roku o około 5 procent. W 2013 roku ich konsumpcja spadła o około 8 procent.

W 2013 r., podobnie jak w roku poprzednim, wyroby tytoniowe należały do najbardziej drożejących artykułów konsumpcyjnych. Od grudnia 2012 r. do grudnia 2013 r. ceny detaliczne wyrobów tytoniowych wzrosły o 7,8 proc., czyli znacznie więcej od stopy inflacji (0,9 proc.)

_ - Silny wzrost cen wyrobów tytoniowych miał przełożenie na spadek konsumpcji. Według szacunków IERiGŻ w 2013 r. bilansowa konsumpcja papierosów wyniosła 1590 sztuk na mieszkańca i była o 138 sztuk, tj. o 8 proc. mniejsza niż w 2012 r. _ - napisano w raporcie. W tym roku tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma i spożycie papierosów może obniżyć się o ok. 5 proc. do 1510 sztuk.

Branża tytoniowa ma kluczowe znaczenie dla budżetu państwa z uwagi na blisko 10 proc. udział podatków pośrednich od wyrobów tytoniowych w ogólnych wpływach budżetowych. W 2013 r. do budżetu państwa z tytułu akcyzy na wyroby tytoniowe wpłynęło 18 mld 21 mln zł, co stanowiło 30 proc. dochodów z tytułu akcyzy.

Poważnym problemem w sektorze tytoniowym jest występowanie szarej strefy. Według firmy audytorsko-doradczej KPMG w 2012 r. nielegalne papierosy miały 13 proc. udział krajowym rynku wyrobów tytoniowych.

Kondycja finansowa przemysłu tytoniowego w 2013 r. uległa pogorszeniu, głównie ze względu na wzrost stawki akcyzy na papierosy, który wpłynął na spadek produkcji, jednak nadal pozostaje lepsza niż w większości branż przemysłu spożywczego.

W porównaniu z 2012 r. zysk brutto spadł o ponad 23 proc do 259 mln zł, a zysk netto zmniejszył się o także o ponad 23 proc. do 212,4 mln zł. Pogorszyły się wskaźniki rentowności.

Branża tytoniowa jest dużym eksporterem papierosów. Wartość eksportu w ubiegłym roku stanowiła 7,7 proc. wartości całego wywozu produktów rolno-spożywczych. Wartość jego eksportu przekroczyła 1,5 mld euro. Dodatnie saldo handlu zagranicznego branży tytoniowej osiągnęło ponad 1 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Producenci papierosów stracą 25 procent rynku? Palaczy nie ubędzie. Będą szukać tańszych rozwiązań - twierdzą producenci i dystrybutorzy.
Paliwo jeszcze zdrożeje? Nowe prognozy Zobacz najnowsze prognozy analityków zajmujących się rynkiem paliw.
Rośnie liczba skonfiskowanych papierosów Władze celne państw UE przechwyciły na jej granicach od marca do grudnia ubiegłego roku 816 milionów sztuk papierosów i 240 tysięcy litrów alkoholu.
Tagi: palenie papierosów, papierosy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz