Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie spółki podpisały list intencyjny z producentem Patriotów

13
Podziel się:

Według ministra obrony Antoniego Macierewicza, podpisanie listu intencyjnego pomiędzy spółkami to otwarcie praktycznej współpracy z producentem Patriotów.

Polskie spółki podpisały list intencyjny z producentem Patriotów
(PAP/Radek Pietruszka)

Spółka Autosan i jej właściciel - Polska Grupa Zbrojeniowa, podpisały list intencyjny z amerykańskim koncernem Raytheon, który produkuje system antyrakietowy Patriot. Polska we wrześniu wysłała zapytanie ofertowe do rządu USA w sprawie dostaw tego systemu w ramach programu Wisła.

Według ministra obrony Antoniego Macierewicza, podpisanie listu intencyjnego pomiędzy spółkami to otwarcie praktycznej współpracy z producentem Patriotów. - Liczymy na to, że włączenie Autosanu do systemu Patriot, uczynienie z niego wielkiego centrum serwisowego dla produkcji Patriota na całym świecie, otworzy drogę dla sfinalizowania tego wielkiego przedsięwzięcia jakim jest zapewnienie dostawy do Polski zestawu obronnego, antyrakietowego w najbliższych latach - mówił minister.

Antoni Macierewicz zastrzegł, że dzisiejsza umowa o niczym nie przesądza. W tej chwili - jak mówił szef MON - jesteśmy na początku drogi, która ma zakończyć się podpisaniem porozumienia o dostawach zestawów Patriot.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko, który był jednym z podpisujących list intencyjny powiedział, że taka umowa to efekt konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. Przypomniał, że obecne władze MON przejęły nadzór nad spółkami zbrojeniowymi, co pozwoliło lepiej zarządzać całym sektorem obronnym. Autosan - jak podkreślił - będzie mógł być pozycjonowany jako dostawca komponentów systemu Patriot dla 13 krajów.

Na początku września - w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego - minister obrony poinformował, że Polska wysłała tak zwany LOR (Letter of Request ) do rządu Stanów Zjednoczonych.

Minister Antoni Macierewicz na konferencji prasowej wyjaśniał wtedy, że zapytanie ofertowe dotyczy ośmiu zestawów Patriot. Dwa zestawy miałyby zostać dostarczone do 2019 roku w konfiguracji pomostowej. Pozostałych sześć miałoby trafić do naszego kraju po 2020 roku. Te zestawy mają być wyposażone w radar dookólny, których obecnie używane zestawy nie posiadają.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
aaa
7 lat temu
ale brednie; czy ten rząd jeszcze ktoś traktuje poważnie; czepiają się jak pijany brzytwy aby zabłysnąć; drony, patrioty, i co jeszcze?
obs
7 lat temu
Zawsze musimy "starać" się o przestarzały sprzęt? Idiota Maciora nic rozsądnego nie jest w stanie wymyślić.
ubudubu4
7 lat temu
Jak widać poplecznicy nieudaczników z PO dalej judzą na tym forum..........
tragikomiks
7 lat temu
Po co nam Amerykańskie patrioty skoro Macierewicz i sp.zoo mają swoich patriotów wokół siebie i to ilu . Posłali by ich na granicę to nikt się nie odważy nas zaatakować bo by ich krzykiem,śmiechem,nienawiścią, krzyżami i pomnikami załatwili na amen . My nie Polacy za to byśmy sobie spokojnie żyli a z wdzięczności dali się robić tym patriotom w bambuko jak to teraz jest. Wszyscy by byli zadowoleni a ile kasy by zostało którą mogli by rozdać swoim kolesiom czy na imprezy .
Halo
7 lat temu
I to mi się podoba. W końcu inwestujemy w sprzęt obronny, który nie pozwoli, albo przynajmniej utrudni wtargnięcie za nasze granice. Bo niby kogo my mielibyśmy tysiącami czołgów czy tymi caracalami atakować? To jest uzbrojenie do operacji ofensywnych.