Notowania

Przejdź na

Patrioty za 10,5 mld dol. To cena nie do przyjęcia

Gdyby rząd przystał na tę kwotę, byłoby to najdroższe zamówienie w historii modernizacji naszej armii

Podziel się
Dodaj komentarz
(Raytheon)
Polska chce kupić 208 rakiet, 16 wyrzutni i 4 systemy radarowe

Sięgająca w przeliczeniu 37 mld zł cena za system obrony przeciwrakietowej Patriot od początku była dla MON nie do zaakceptowania i stanowiła jedynie punkt wyjścia do negocjacji – twierdzi wiceszef MON Bartosz Kownacki.

- W notyfikacji Kongresu jest 10,5 mld dolarów, więc trudno, żeby strona polska przyznała, że taką kwotę akceptuje – powiedział Bartosz Kownacki, wiceminister Obrony Narodowej, portalowi Defence24.

To cena Amerykanów za 208 rakiet, 16 wyrzutni i 4 systemy radarowe. Gdyby rząd przystał na tę kwotę, byłoby to najdroższe zamówienie w historii modernizacji naszej armii –o czym pisaliśmy w money.pl.

Ministerstwo Obrony Narodowej na cały system obrony antyrakietowej planowało wydać znacznie mniej. Miało to być około 7,6 mld dolarów, a więc zdecydowanie poniżej "ceny wywoławczej" zaproponowanej przez Pentagon – donosił w połowie listopada Reuters.

Jest porozumienie w sprawie rakiet Patriot

Jak przyznał wiceszef MON, wysoka wycena amerykańskiej oferty była zaskoczeniem. - Cena jest dla nas naprawdę nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę znaczne środki finansowe, jakie przeznaczyliśmy na techniczną modernizację polskich sił zbrojnych. Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 - powiedział Defence24 Bartosz Kownacki.

MON będzie analizował tekst wstępnej propozycji. Przygotowuje się do poważnych negocjacji. Jak przyznał Kownacki, rozmowy są na ostatniej prostej, nie chciał jednak podać daty podpisania umowy.

Tagi: patriot, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2017

RYSZARD O. KLUB ZORZAPowiedz mi po co jest te wyrzutnie? Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ta wyrzutnia ? Ona odpowiada … Czytaj całość

08-12-2017

STaHPo co to kupować jak amerykanie oficjalnie przyznali ,że ich system nie działa poprawnie i nawet trochę skutecznie?

08-12-2017

kakaMam lepsze rozwiązanie ... poprawić stosunki z Rosją które sami popsuliśmy czyt."rządziciele" i nie potrzebne będą żadne patrioty , wyjdzie o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (408)