Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Patrioty za 10,5 mld dol. To cena nie do przyjęcia

408
Podziel się:

Gdyby rząd przystał na tę kwotę, byłoby to najdroższe zamówienie w historii modernizacji naszej armii

Polska chce kupić 208 rakiet, 16 wyrzutni i 4 systemy radarowe
Polska chce kupić 208 rakiet, 16 wyrzutni i 4 systemy radarowe (Raytheon)
bEKvZvZx

Sięgająca w przeliczeniu 37 mld zł cena za system obrony przeciwrakietowej Patriot od początku była dla MON nie do zaakceptowania i stanowiła jedynie punkt wyjścia do negocjacji – twierdzi wiceszef MON Bartosz Kownacki.

- W notyfikacji Kongresu jest 10,5 mld dolarów, więc trudno, żeby strona polska przyznała, że taką kwotę akceptuje – powiedział Bartosz Kownacki, wiceminister Obrony Narodowej, portalowi Defence24.

To cena Amerykanów za 208 rakiet, 16 wyrzutni i 4 systemy radarowe. Gdyby rząd przystał na tę kwotę, byłoby to najdroższe zamówienie w historii modernizacji naszej armii –o czym pisaliśmy w money.pl.

bEKvZvZz

Ministerstwo Obrony Narodowej na cały system obrony antyrakietowej planowało wydać znacznie mniej. Miało to być około 7,6 mld dolarów, a więc zdecydowanie poniżej "ceny wywoławczej" zaproponowanej przez Pentagon – donosił w połowie listopada Reuters.

Zobacz także: Jest porozumienie w sprawie rakiet Patriot

Jak przyznał wiceszef MON, wysoka wycena amerykańskiej oferty była zaskoczeniem. - Cena jest dla nas naprawdę nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę znaczne środki finansowe, jakie przeznaczyliśmy na techniczną modernizację polskich sił zbrojnych. Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 - powiedział Defence24 Bartosz Kownacki.

bEKvZvZF

MON będzie analizował tekst wstępnej propozycji. Przygotowuje się do poważnych negocjacji. Jak przyznał Kownacki, rozmowy są na ostatniej prostej, nie chciał jednak podać daty podpisania umowy.

bEKvZwaa
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(408)
suntsun
4 lata temu
A co powie Antoni gdy po zakupie Rosjanie zademonstrują system omijający obronę Patriotów ?
Li
4 lata temu
Rosja wycofała swoje wojska z Polski ,dobrowolnie, tylko zachodowi zależy na tym aby nasze stosunki z Rosją były złe.Ukraina , już dawno wiedziała że Rosja nie przepuści możliwości dostępu do morz czarnego, Ukraina nie negocjowała warunków to Rosja zrobiła to siłowo, nie mieli wyjścia, Ukraina chciała im odciąć do morza czarnego i to wszystko.
Nowy
4 lata temu
Za tą kasę , każda polska firma zbuduje taki system obronny od podstaw i będzie nasz polski.
bEKvZwab
weteran
4 lata temu
to niech kupią proce są tańsze a jak im brakuje niech pożyczą od pana z Torunia
Szogun
4 lata temu
No i co z tego że społeczeństwo będzie wyglądało jak Amorek z gołą zadkiem ale za to uzbrojone .Może kogoś naprawdę wystraszymy a sojusznikowi dobrze zrobimy .No i bazy doinwestujemy bo normalnie zapomnieli .
...
Następna strona