Notowania

Amerykanie są gotowi sprzedać Patrioty za 10,5 mld dolarów. MON zapowiada ostre negocjacje

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż systemu antyrakietowego. Procedurę musi teraz zatwierdzić także Kongres.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
System Patriot ma wzmocnić obronę powietrzną Polski

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot - poinformował Pentagon. Za 208 rakiet, 16 wyrzutni i 4 systemy radarowe amerykanie chcą 10,5 mld dolarów. Błyskawicznie do tych doniesień odniósł się MON, który liczy, że uda się wynegocjować zdecydowanie lepsze warunki.

Informację o gotowości do sprzedaży systemu Patriot przekazano Kongresowi USA, który ma teraz 30 dni na zgodę, zmodyfikowanie propozycji lub zablokowanie całej procedury. To ostatnie - jak informuje agencja Reuters - praktycznie się nie zdarza.

Reuters przypomina, że Ministerstwo Obrony Narodowej na cały system obrony antyrakietowej planowało wydać 7,6 mld dolarów, a więc zdecydowanie mniej niż wynosi "cena wywoławcza" zaprezentowana przez Pentagon. Jednocześnie warto zauważyć, że zgodnie z amerykańskimi przepisami, wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa kwota, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA.

Przyznał to jeden z trzech dostawców w ramach systemu Patriot, firma Raython, która sygnalizuje otwartość na negocjacje.

Podobnie MON, które w oficjalnym oświadczeniu podkreśla, że "posiada należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER. Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln dolarów, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była blisko 48 proc. niższa."

Będzie wcześniejsza dostawa systemu Patriot?

"W ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP" - informuje MON.

Strona polska zamierza pozyskać najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Ma się na niego składać: 208 zaawansowanych rakiet przechwytujących Patriot-3, 16 wyrzutni rakietowych typu M903, cztery systemy radarowe AN/MPQ-65, cztery stacje dowodzenia i kontroli oraz części zamienne, oprogramowanie i sprzęt pomocniczy.

Jeśli umowa zostanie sfinalizowana, umożliwi nam to prowadzenie operacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej z udziałem sojuszników z NATO z Holandii, Niemiec, Hiszpanii i Grecji, które posiadają już u siebie Patrioty.

Tagi: system antyrakietowy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2017

tak to widzęPolska zawsze przedpolem celów strategicznych innych mocarstw i ponosząca skutki na sobie. Takim arsenałem nie obronimy się a tylko wstrzymamy … Czytaj całość

20-11-2017

Hmmm4,16 mld USD. To wszystko co dostaną od Macierewicza. Różnica to łapówki, których PiS nie bierze. Amerykanie widać jeszcze tego nie wiedzą i tak … Czytaj całość

19-11-2017

świadczenie mieszkaniowewystarczy przestać wypłacać świadczenie mieszkaniowe żołnierzom i odprawy mieszkaniowe odchodzącym ze służby, to kasa na patrioty się znajdzie. Dobry … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (240)

Wybrane dla Ciebie