Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Amerykanie są gotowi sprzedać Patrioty za 10,5 mld dolarów. MON zapowiada ostre negocjacje

240
Podziel się:

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż systemu antyrakietowego. Procedurę musi teraz zatwierdzić także Kongres.

System Patriot ma wzmocnić obronę powietrzną Polski
System Patriot ma wzmocnić obronę powietrzną Polski (Stefan Maszewski/REPORTER)

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot - poinformował Pentagon. Za 208 rakiet, 16 wyrzutni i 4 systemy radarowe amerykanie chcą 10,5 mld dolarów. Błyskawicznie do tych doniesień odniósł się MON, który liczy, że uda się wynegocjować zdecydowanie lepsze warunki.

Informację o gotowości do sprzedaży systemu Patriot przekazano Kongresowi USA, który ma teraz 30 dni na zgodę, zmodyfikowanie propozycji lub zablokowanie całej procedury. To ostatnie - jak informuje agencja Reuters - praktycznie się nie zdarza.

Reuters przypomina, że Ministerstwo Obrony Narodowej na cały system obrony antyrakietowej planowało wydać 7,6 mld dolarów, a więc zdecydowanie mniej niż wynosi "cena wywoławcza" zaprezentowana przez Pentagon. Jednocześnie warto zauważyć, że zgodnie z amerykańskimi przepisami, wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa kwota, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA.

Przyznał to jeden z trzech dostawców w ramach systemu Patriot, firma Raython, która sygnalizuje otwartość na negocjacje.

Podobnie MON, które w oficjalnym oświadczeniu podkreśla, że "posiada należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER. Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln dolarów, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była blisko 48 proc. niższa."

Zobacz także: Będzie wcześniejsza dostawa systemu Patriot?

"W ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP" - informuje MON.

Strona polska zamierza pozyskać najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Ma się na niego składać: 208 zaawansowanych rakiet przechwytujących Patriot-3, 16 wyrzutni rakietowych typu M903, cztery systemy radarowe AN/MPQ-65, cztery stacje dowodzenia i kontroli oraz części zamienne, oprogramowanie i sprzęt pomocniczy.

Jeśli umowa zostanie sfinalizowana, umożliwi nam to prowadzenie operacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej z udziałem sojuszników z NATO z Holandii, Niemiec, Hiszpanii i Grecji, które posiadają już u siebie Patrioty.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(240)
Znek Kimono
6 lat temu
A ja myslałem, ze przyjaciele nie rozmawiaja o pieniadzach!
MAREK
6 lat temu
TO CHYBA JAKIŚ ŻART !!!!ZA 10,5 MILIARDA DOLARÓW TO W POLSCE WYPRODUKUJEMY 5 RAZY WIĘCEJ WYRZUTNI ,RAKIET I SYSTEMÓW RADAROWYCH, MOŻE NIE TAKICH JAK PATRIOTY ALE NAPEWNO NIE DUŻO GORSZE I NAPEWNO NOWSZE!!!!!
cywil...
6 lat temu
Obrona w systemie naczyń połączonych.Jest to już coś. Bo jak naz razie, Rosjanom mogliśmy nogawki u spodni poszarpać .
kris3000
6 lat temu
Rakiety musimy kupić a wyrzutnie możemy sobie pospawać sami z rur kanalizacyjnych wiec można trochę zaoszczędzić , a te 0.5Mld na końcu też na pewno dopisali do utargowania
Man
6 lat temu
Za tyle to zrobmy sobie sami swoja wersje rakiet nawet gdyby byly nieco gorsze od ich Patriotow.
...
Następna strona