Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Paul McCartney pozwał Sony. Chodzi o piosenki warte 750 milionów dolarów

Paul McCartney pozwał Sony. Chodzi o piosenki warte 750 milionów dolarów

Fot. AFP/EAST NEWS
Paul McCartney złożył pozew do amerykańskiego sądu przeciwko Sony/ATV Music Publishing. Muzyk chce odzyskać prawa do piosenek zespołu The Beatles - podaje "The Guardian". W 1985 roku prawa do wielu utworów nabył Michael Jackson. Po jego śmieci odkupiło je Sony/ATV za kwotę 750 milionów dolarów.
W pozwie Paul McCartney domaga się przeniesienia praw autorskich do piosenek, które napisał z Johnem Lennonem dla różnych wydawnictw muzycznych od początku lat 60. Chodzi o kultowe kompozycje The Beatles, takie jak "Hey Jude", "Let It Be" czy "All You Need Is Love".

W 1967 roku prawa autorskie do utworów nabyła firma ATV Music. W 1985 roku za 48 milionów dolarów kupił ją Michael Jackson, przejmując prawa do ponad 200 utworów McCartneya. Po śmierci Jacksona katalog utworów wykupiło za 750 milionów dolarów Sony Music, obecnie Sony/ATV Music Publishing.


Prawa do piosenek The Beatles McCartney ma odzyskać w 2018 roku. Zgodnie z amerykańskim prawem, żyjący twórca, który utracił prawa autorskie do swojego dzieła, może je odzyskać po 56 latach od publikacji. Mimo to McCartney obawia się, że Sony/ATV Music Publishing będzie chciało utrzymać nabyte prawa do jego utworów. Muzyk stwierdził, że nie otrzymał potwierdzenia od firmy, że odzyskanie praw nastąpi bez konieczności wchodzenia na drogę sądową.

Sony/ATV Music Publishing nie odniosło się jeszcze do pozwu byłego członka The Beatles.

pozew, sony, prawa autorskie, paul mccartney, utwory, the beatles, kompozycje
Czytaj także
Polecane galerie
let it bee
2017-01-21 00:34
Paul! to twoje! wyciśnij tych cwaniaczków
teeo
2017-01-20 11:33
Brytyjczyk swe roszczenia w stosunku do firmy japońskiej wywodzi z prawa amerykańskiego ?!
Łukasz
2017-01-20 08:01
Po rozwodzie kaski mu brakuje ;)
Pokaż wszystkie komentarze (7)