Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mieszko Rozpędowski
|

Paul McCartney pozwał Sony. Chodzi o piosenki warte 750 milionów dolarów

7
Podziel się:

Paul McCartney złożył pozew do amerykańskiego sądu przeciwko Sony/ATV Music Publishing. Muzyk chce odzyskać prawa piosenek zespołu The Beatles – podaje The Guardian. W 1985 roku prawa do wielu utworów nabył Michael Jackson. Po jego śmieci odkupiło je Sony/ATV za kwotę 750 milionów dolarów.

Paul McCartney pozwał Sony. Chodzi o piosenki warte 750 milionów dolarów
(AFP/EAST NEWS)

Paul McCartney złożył pozew do amerykańskiego sądu przeciwko Sony/ATV Music Publishing. Muzyk chce odzyskać prawa do piosenek zespołu The Beatles - podaje "The Guardian". W 1985 roku prawa do wielu utworów nabył Michael Jackson. Po jego śmieci odkupiło je Sony/ATV za kwotę 750 milionów dolarów.
W pozwie Paul McCartney domaga się przeniesienia praw autorskich do piosenek, które napisał z Johnem Lennonem dla różnych wydawnictw muzycznych od początku lat 60. Chodzi o kultowe kompozycje The Beatles, takie jak "Hey Jude", "Let It Be" czy "All You Need Is Love".

W 1967 roku prawa autorskie do utworów nabyła firma ATV Music. W 1985 roku za 48 milionów dolarów kupił ją Michael Jackson, przejmując prawa do ponad 200 utworów McCartneya. Po śmierci Jacksona katalog utworów wykupiło za 750 milionów dolarów Sony Music, obecnie Sony/ATV Music Publishing.

Prawa do piosenek The Beatles McCartney ma odzyskać w 2018 roku. Zgodnie z amerykańskim prawem, żyjący twórca, który utracił prawa autorskie do swojego dzieła, może je odzyskać po 56 latach od publikacji. Mimo to McCartney obawia się, że Sony/ATV Music Publishing będzie chciało utrzymać nabyte prawa do jego utworów. Muzyk stwierdził, że nie otrzymał potwierdzenia od firmy, że odzyskanie praw nastąpi bez konieczności wchodzenia na drogę sądową.

Sony/ATV Music Publishing nie odniosło się jeszcze do pozwu byłego członka The Beatles.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
let it bee
7 lat temu
Paul! to twoje! wyciśnij tych cwaniaczków
teeo
7 lat temu
Brytyjczyk swe roszczenia w stosunku do firmy japońskiej wywodzi z prawa amerykańskiego ?!
Łukasz
7 lat temu
Po rozwodzie kaski mu brakuje ;)
xyz
7 lat temu
Wreszcie ktoś na tych cwaniaków bata ukręcił. Oby Paul wygrał.
sowiński
7 lat temu
wiele kwestii przemawia za połączeniem obu spółek i dobrze, bo przemysł górniczy nie moze stać ciągle w miejscu tylko musi się rozwijać