Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Paweł Borys broni opłaty emisyjnej. "To podatek na rzecz czystego powietrza"

47
Podziel się:

Opłata emisyjna ma służyć czystości powietrza - mówił w czwartek w Polsat News prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Paweł Borys przekonywał, że w porównaniu z Europą w Polsce paliwa i tak są tanie, a udział podatków w ich cenie jest dość niski.

Z cenami paliw i podatkami w Polsce nie jest tak źle - przekonuje prezes PFR.
Z cenami paliw i podatkami w Polsce nie jest tak źle - przekonuje prezes PFR. (Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)

Opłata emisyjna ma służyć czystości powietrza - mówił w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Paweł Borys przekonywał, że w porównaniu z Europą w Polsce paliwa i tak są tanie, a udział podatków w ich cenie jest dość niski.

Cały czas Polska jest krajem, który ma jedne z najtańszych w Europie paliw i mniejszy udział podatków w końcowej cenie paliwa niż to jest w większości krajów UE - zapewniał Borys w rozmowie z Polsat News.

Mówił też, że wzrost cen paliw wynika ze wzrostu cen na rynkach międzynarodowych o kilkanaście procent w ciągu miesiąca. Jak zapewnia rząd, kierowcy nie odczują na własnych kieszeniach wprowadzenia opłaty emisyjnej, która ma wynieść 8 gr za litr benzyny lub diesla.

O tym samym zapewniał nas podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Stwierdził, że koncern weźmie tę opłatę na siebie, bo nie chce tracić klientów.

W założeniach rządu wpływy z opłaty emisyjnej mają pójść na walkę ze smogiem i na poprawę jakości powietrza. Budzi jednak ogromną niechęć opinii publicznej. Po pierwsze to kolejny nowy podatek, który wprowadza rząd PiS. Po drugie Jarosław Kaczyński, jeszcze kiedy był w opozycji, zapewniał, że gdyby był premierem, obniżyłby akcyzę, a przez to spadłyby ceny benzyny.

W ciągu ponad dwóch lat rządów PiS już raz chciał podnieść ceny paliw - w ubiegłym roku przymierzał się do wprowadzenia tak zwanej opłaty drogowej. Miała ona wynosić 20 gr na litrze, a zdobyte w ten sposób pieniądze miały zostać przeznaczone na remonty i budowę nowych dróg. Po ogromnej fali sprzeciwu, również ze strony własnych posłów, partia wycofała się z tego pomysłu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
Swoj
6 lat temu
Gdzie jeszcze takie przyglupki się rodzą Jeszcze troche to będziemy musieli płacić za to że ODDYCHAMY a paliwo drozeje bo za dużo jest pośredników prezesów i innych przyglupkow Prezes bierze krocie a ten co nalewa grosze I to jest sprawiedliwość spoleczna
JA
6 lat temu
JAK ZAPŁACĘ TO BĘDĘ MIAŁ CZYSTE POWIETRZE ???????????? PUKNIJ SIĘ W TEN PUSTY CYMBAŁ !!!!!!!!
Genek
6 lat temu
Czyste powietrze to będzie jak pogonimy PiSbolszewię.
ZK590
6 lat temu
PREZESIE: kolejny podatek tylko POGORSZY i tak fatalny stan powietrza w Polsce. Jak się siedzi za takie pieniądze podatnika na państwowym fotelu to powinno się znać takie oczywiste oczywistości.
kiedyś dziewi...
6 lat temu
Wysłać na Hawaje i w ten sposób zapewnić sobie dozgonną wdzięczność tamtejszych tubylców. Kilauea wali już na 10 km w górę a ma wyżej.Niech mu przemówi do rozumu. Powietrze czyste ma być.
...
Następna strona