Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pawlak: Udało nam się uratować kopalnie

0
Podziel się

W ciągu minionych czterech lat na Śląsku nie zamknięto ani jednej kopalni - mówi wicepremier.

Pawlak: Udało nam się uratować kopalnie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDASMzXF

W ciągu minionych czterech lat na Śląsku nie zamknięto ani jednej kopalni; wprowadzono też rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pracy - przekonywał w Rudzie Śląskiej i Katowicach wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

_ - Nawet, jeśli w niektórych przypadkach były takie pomysły i zamiary likwidacji kopalni to udało się ze stroną społecznąwynegocjować utrzymanie tych miejsc pracy i zakładów _ - podkreślił lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z kandydatami tej partii do parlamentu.

Liderem katowickiej listy wyborczej PSL jest dyrektor kopalni Wujek Krzysztof Kurak. Pawlak wyraził przekonanie, że właśnie ludzie doświadczeni zawodowo, fachowcy w swoich dziedzinach, będą umieli skutecznie przedstawiać w parlamencie sprawy istotne dla ich środowisk.

bDASMzXH

Wicepremier przyznał, że w minionej kadencji parlamentu nie udało się ostatecznie wyjaśnić sprawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk kopalń, o co samorządy od kilkunastu lat spierają się z górniczymi spółkami. Pawlak jest zadowolony, że niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego przyznaje w tym zakresie rację kopalniom.

Przypomniał, że jego resort opowiada się za zwiększeniem udziału gmin w tzw. opłacie eksploatacyjnej, którą płacą kopalnie. W ten sposób gminy, gdzie występują szkody górnicze, uzyskałyby większe środki, niejako zamiast środków z podatku od podziemnych nieruchomości.

[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/18/t154386.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/zamiast;kopalni;bedzie;park;technologiczny,177,0,889777.html) Zamiast kopalni będzie park technologiczny
Pawlak podkreślił również, że z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki uchwalono ustawę, która uniemożliwia proceder reaktywacji dawnych, przedwojennych spółek np. na podstawie ich kolekcjonerskich akcji. Tak było w przypadku spółki Giesche, do której przed wojną należał potężny majątek w Katowicach i okolicach. Rzekomo reaktywowana firma wystąpiła z roszczeniami wobec miasta. Sprawą zajęły się organa ścigania, uchwalono też ustawę uniemożliwiającą takie działania.

_ - Chcę to podkreślić jako ważne osiągnięcie tej kadencji. To daje pewność i dla mieszkańców i dla samorządów, szczególnie Katowic, że nie będzie tego typu ryzyka, że nie pojawi się stan niepewności _ - zaznaczył wicepremier.

bDASMzXN

W Rudzie Śląskiej Pawlak uczestniczył w odsłonięciu pomnika poświęconego pamięci 20 górników, którzy dwa lata temu zginęli w katastrofie w kopalni Wujek-Śląsk.

O sytuacji polskiego górnictwa czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/97437_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopalnie;zaskakuja;maja;pieniadze;na;rozwoj,11,0,902667.html) Kopalnie zaskakują. Mają pieniądze na rozwój Zysk spółek węglowych w pierwszym półroczu 2011 r. wyniósł około 1 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/74818_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spolki;weglowe;maja;rekordowe;zyski,245,0,876789.html) Miliardowe zyski kopalni. To duży postęp Ponad 1 mld 132 mln zł zysku wypracowały w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spółki węglowe należące do Skarbu Państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/74821_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gorniczy;gigant;chce;pozbyc;sie;dlugow,114,0,846194.html) Górniczy gigant chce pozbyć sie długów Przyjęcie nowej strategii Kompanii Węglowej, zmiany organizacyjne oraz większą aktywność w działaniach na rzecz umocnienia pozycji węgla w Europie zapowiada jej nowa prezes, Joanna Strzelec-Łobodzińska.
bDASMzYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)