Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Umowa z Rosją zgodna z prawem UE

0
Podziel się:

Bruksela miała wątpliwości m.in. co do wysokości taryf przesyłowych za rosyjski gaz.

Pawlak: Umowa z Rosją zgodna z prawem UE
(kprm.gov.pl)

_ Porozumienie gazowe z Rosją nie narusza uprawnień prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, ani zasad Unii Europejskiej _- wyjaśnia w liście do unijnego dyrektora ds. energii minister gospodarki Waldemar Pawlak. Porozumienie wciąż opiniuje polskie MSZ.

Ministerstwo Gospodarki przesłało Komisji Europejskiej odpowiedźw sprawie umowy gazowej z Rosją. KE w lutym poprosiła polski rząd o wyjaśnienia ws. umowy gazowej z Rosją. Rzeczniczka ds. energii Merlen Holzner zastrzegła wówczas, że KE nie zna treści porozumienia, ale z informacji prasowych wynika, że może być ono niezgodne z prawem UE.

Chodziło o wątpliwości związane z ustalaniem taryf przesyłowych dla rosyjskiego gazu oraz udostępnianie zdolności przesyłowych w gazociągu jamalskim, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a przez Polskę na Zachód.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w liście do unijnego dyrektora generalnego ds. energii Philipa Lowe'a zapewnia, że postanowienia porozumienia zakładają pełną zgodność z polskim prawem oraz Unii Europejskiej.

Dyrekcja ds. energii UE ma też obawy, że porozumienie w sprawie dostaw gazu będzie sprzeczne z zasadą dostępu stron trzecich do usługi przesyłu gazu (w tym przypadku gazociągiem jamalskim). Jest to tzw. zasada TPA (Third Party Access).
_ _

[

Pawlak: Polska blokuje umowę gazową z Rosją ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;polska;blokuje;umowe;gazowa;z;rosja,195,0,593347.html )

Pawlak podkreśla, że obawy te _ nie znajdują potwierdzenia _ w postanowieniach umowy gazowej z Rosją: _ strony uzgodniły bowiem, że na operatora gazociągów tranzytowych zostanie wyznaczony Gaz-System. _

Parafowane porozumienie z Rosją jest nadal opiniowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

3 marca wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że w ciągu kilku dni jego resort powinien sporządzić opinię. Jak wówczas zaznaczył _ chodzi o pewne wyjaśnienia _.

Dziś rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział, że _ opinia jest jeszcze sporządzana _.

GAZOWE POROZUMIENIE Z ROSJĄ

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)