Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: W czerwcu ceny wzrosły 4,8 procenta

0
Podziel się:

Resort gospodarki oszacował czerwcową inflację na poziomie 4,8 procenta. Wicepremier krytykuje rosyjskie embargo i popiera utworzenie europejskiej agencji ratingowej.

Pawlak: W czerwcu ceny wzrosły 4,8 procenta
(kprm.gov.pl)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w piątek dziennikarzom, że według szacunków resortu inflacja w czerwcu tego roku - w porównaniu z czerwcem 2010 roku - wzrosła mniej więcej o 4,8 procenta.

Na zdjęciu Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki

_ - Przekonamy się za kilka dni o tym, jak to będzie wyglądało. Ja bym przypuszczał, że może być jeszcze niżej, bo patrząc na ceny żywności, które wpływały na inflację w maju, teraz będziemy mieli odwrotny proces. Szacujemy też wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu na poziomie około 6 procent. To też będzie dawało dobry sygnał dla koniunktury na polskim rynku _ - zaznaczył.

Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 5 procent w stosunku do maja 2010 roku, a w porównaniu z kwietniem 2011 roku wzrosły o 0,6 procenta.

Zobacz na drugiej stronie co w sprawie embarga rosyjskiego ma do powiedzenia wicepremier

_ - Działania Rosji, która wprowadziła embargo na import warzyw z UE, są nie do zaakceptowania _- powiedział wicepremier. Jego zdaniem w piątek mogą zakończyć się negocjacje ws. embarga między UE a Rosją.

Rosja wprowadziła na początku czerwca embargo na import warzyw z Unii Europejskiej w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Następnie podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw w zamian za unijne gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

Jak dotąd strona rosyjska zezwoliła na wznowienie importu warzyw z Holandii, Belgii, Danii i Hiszpanii. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapewniał w tym tygodniu, że Polska spełnia warunki stawiane w porozumieniu zawartym między Unią a Rosją w sprawie zniesienia embarga.

W Moskwie przebywa polska delegacja na czele z wiceministrem Jarosławem Wojtowiczem. Ma wyjaśnić m.in. podczas rozmów z głównym inspektorem sanitarnym Rosji Gannadijem Oniszczenką, dlaczego porozumienie między UE a Rosją w sprawie wznowienia eksportu warzyw nie jest respektowane.

- _ Są przypuszczenia, że dzisiaj może być zakończony ten proces _. _ Chcę mocno podkreślić, że z perspektywy Ministerstwa Gospodarki i tych rozwiązań, które dotyczą relacji handlowych krajów europejskich i Unii Europejskiej, poczynania Rosji są nie do zaakceptowania, ale także poczynania niektórych krajów europejskich, które bokiem podchodziły i przyklękały, prosząc o takie ekskluzywne traktowanie _ - powiedział wicepremier.

Jego zdaniem _ w relacjach handlowych teraz jest moment, żeby Unia Europejska była jednolitym obszarem gospodarczym _. Dodał, że jeśli polski przedsiębiorca respektuje przepisy i jego produkty są dopuszczone do europejskiego rynku, _ to nie może być ograniczany tylko ze względu na kraj pochodzenia przez partnerów handlowych z innych regionów świata _.

Zobacz na następnej stronie co minister gospodarki sądzi o utworzeniu niezależnej agencji ratingowej

Waldemar Pawlak uważa, że powinna zostać stworzona niezależna europejska agencja ratingowa, która stałaby się _ tarczą chroniącą przed spekulantami _. Jego zdaniem Polska powinna wykorzystać prezydencję do powołania agencji.

_ - Unia Europejska nie może być pozbawiona własnego, niezależnego ośrodka analitycznego, obiektywnie oceniającego sytuację gospodarczą państw członkowskich. Obecnie agencja ratingowa, może +skasować+ znaczący kraj europejski praktycznie z dnia na dzień i nie możemy się przed tym skutecznie bronić _ - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie resortu gospodarki.

Chodzi o decyzję agencji ratingowej Moody's Investors Service, która obniżyła rating długoterminowych portugalskich obligacji rządowych do tzw. śmieciowego poziomu Ba2. To posunięcie krytykowała Komisja Europejska, zaskoczenia nie krył też rząd sąsiadującej z Portugalią Hiszpanii.

Zdaniem ministra gospodarki Polska, jako państwo przewodniczące Radzie Unii Europejskiej, ma szansę przedłożyć ten pomysł pozostałym członkom UE. _ Polska powinna wykorzystać mechanizm prezydencji, by podjąć działania zmierzające do zrealizowania idei powołania Europejskiej Agencji Ratingowej. Osobiście podejmę odpowiednie kroki prowadzące do wpisania tej inicjatywy w agendę prac Unii Europejskiej w tym półroczu _ - zapowiedział Pawlak.

_ - Chodzi o stworzenie wysokiej klasy podmiotu eksperckiego, odpornego na wpływy i naciski ze strony Unii Europejskiej, państw członkowskich i firm - dodał. - Jej filarem i nienaruszalną podstawą musi być wiarygodność. Tego właśnie brakuje zewnętrznym agencjom _ - dodał. Według Pawlaka, taka agencja mogłaby być _ tarczą chroniącą przed spekulantami _.

Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso przypomniał w środę w Strasburgu, że UE pracuje nad regulacją firm ratingowych. Szczegółowe propozycje w tej sprawie mają być przedłożone do końca roku. Chodzi m.in. o stworzenie większej konkurencyjności w tej branży. _ Dziwne jest to, że żadna wielka agencja ratingowa nie pochodzi z Europy _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t79101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;paliwa;moga;byc;tansze,107,0,867435.html) Pawlak: Paliwa mogą być tańsze Minister gospodarki podpisał rozporządzenie o zapasach ropy i paliw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;lagarde;poradzi;sobie;jako;szef;mfw,164,0,862884.html) Pawlak: Lagarde poradzi sobie jako szef MFW Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że Christine Lagarde poradzi sobie na stanowisku szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Francuzkę na to stanowisko wybrała wczoraj w Waszyngtonie rada wykonawcza MFW. Według Waldemara Pawlaka Lagarde stoi przed trudnym zadaniem ustabilizowania sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych i pomocy krajom, które mają kłopoty finansowe:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t100154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spodziewamy;sie;zahamowania;inflacji,83,0,861779.html) Spodziewamy się zahamowania inflacji Większość badanych w czerwcu przez Ipsos spodziewa się zahamowania inflacji, a ich odsetek wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)