Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak zadowolony z umowy. Eksperci: "Radość przez łzy"

0
Podziel się:

Polska i Rosja podpisały dziś umowę na dostawy gazu, która ma obowiązywać do 2022 roku. Pomimo, że UE nie dała nam zielonego światła.

Pawlak zadowolony z umowy. Eksperci: "Radość przez łzy"
(PAP/Tomasz Gzell)
bEJwhLIl

Wicepremierzy Polski i Rosji - Waldemar Pawlak i Igor Sieczinpodpisali umowę o zwiększeniu dostaw gazu między obu krajami.* *Pomimo, że UE nie dała nam na to zielonego światła. Umowa będzie obowiązywała tak jak poprzednia do 2022 roku. Zakłada też zwiększenie dostaw gazu o 2 miliardy metrów sześciennych rocznie. To tyle, ile teraz Polsce brakuje.

Bruksela jest zaskoczona tym, że polski rząd zdecydował się podpisać umowę, zanim otrzymał jej zgodę. Przypomina, że to Warszawa zwróciła się do Komisji, by ta pomogła jej w negocjacjach z Moskwą, co pozwoliło wprowadzić zmiany do polsko-rosyjskiego porozumienia i zapewnić, że będzie ono zgodne z unijnym prawem.

- _ Teraz chcieliśmy zobaczyć, czy wszystko zostało zapisane, tak jak wynegocjowano _- powiedział jeden z urzędników unijnych, który śledził przebieg kilkutygodniowych negocjacji, dotyczących porozumienia gazowego.

bEJwhLIn

Dodał, że Bruksela przyjrzy się zapisom w przyszłym tygodniu, bo Polska w końcu zdecydowała się przysłać umowę operatorską, dotyczącą zarządzania gazociągiem jamalskim, którym do Polski płynie rosyjski surowiec. Jeśli Komisja stwierdzi jakiekolwiek uchybienia, bądź zapisy niezgodne z unijnym prawem, nawet nie będzie czekać z rozpoczęciem postępowania przeciwko Polsce - dodał urzędnik.

Pawlak: Dzięki temu nie zabraknie nam gazu

[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t114925.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;podpisana;bez;zgody;brukseli,141,0,701581.html) Umowa gazowa z Rosją podpisana. Bez zgody Brukseli
Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że dzięki popisanemu porozumieniu, gaz będzie bez przeszkód trafiał przez następne lata do polskich konsumentów, przedsiębiorstw i przemysłu.

Dodał, że należy wspierać bezpośrednią współpracę między polskimi i rosyjskimi firmami, wydobywającymi i przetwarzającymi ropę naftową. Podkreślił, że podpisana z Rosją umowa gazowa umożliwi poszerzenie współpracy także w innych sektorach gospodarki.

bEJwhLIt

Nie załatwiony problem: tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę do Niemiec

Wbrew polskim staraniom nie udało się przedłużyć okresu tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę do Niemiec. W umowie pozostał dotychczasowy zapis - do 2019 roku. Strona polska będzie jednak zabiegała o wydłużenie tego okresu.

Wicepremier Rosji Igor Sieczin powiedział, że takie negocjacje będą się odbywać i nie wykluczył, że Rosja zgodzi się na wydłużenie okresu tranzytu gazu przez Polskę.

_ - Patrzymy bardzo pozytywnie na perspektywę rozwiązania problemu dostaw i zapewnienia tranzytu, nawet po wygaśnięciu terminu podpisanych dzisiaj dokumentów, również na możliwość ich przedłużenia, ale ogólnie rzecz biorąc, te wszystkie decyzje będą ostatecznie zależały od tego, jak będzie się rozwijała europejska gospodarka - _ mówił Igor Sieczin.

bEJwhLIu

Są obawy co do utrzymania tranzytu gazu przez Polskę po otwarciu gazociągu północnego, którym rosyjski gaz będzie transportowany po dnie Bałtyku do Niemiec.

Eksperci o umowie: To może być radość przez łzy

Rosyjscy eksperci pozytywnie oceniają podpisaną w Warszawie polsko - rosyjską umowę gazową. Jednocześnie zwracają uwagę, że nasz kraj jest pierwszym spośród europejskich odbiorców błękitnego paliwa, który już teraz zdecydował się zwiększyć zakupy aż o 2 miliardy metrów sześciennych rocznie.

Z kolei Paweł Burzyński, analityk sektora paliwowego w domu maklerskim BZ WBK nie wyklucza, że podpisanie umowy może tylko na chwilę rozwiązać polskim problem z dostawami gazu.

bEJwhLIv

Analityk zwraca uwagę, że Polska mogła sobie pozwolić na przeciąganie negocjacji, gdyż dopiero zimą zwiększa się zapotrzebowanie na gaz. Burzyński dodaje, że niestety nadal za sprowadzane z Rosji błękitne paliwo będziemy płacić jedną z najwyższych cen na świecie.

Paweł Burzyński zastrzega, że dzisiejsze podpisanie umowy gazowej wywołuje _ radość przez łzy _, gdyż wysokie ceny gazu spowodują między innymi zmniejszenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Analityk dodaje, że pozycja negocjacyjna Polski zmieni się dopiero za kilka lat, kiedy powstanie terminal LNG i gazociągi łaczące nasz kraj z państwami środkowej i zachodniej Europy.

bEJwhLIw

Rosja zainteresowana prywatyzacją polskich spółek paliwowych

Rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w ew. prywatyzacji polskich firm paliwowych - poinformował wicepremier Rosji Igor Sieczin po podpisaniu umowy gazowej. Rosja proponuje Polsce m.in. udział w budowie elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim.

_ - Zwracamy uwagę na współpracę w dziedzinie elektroenergetyki - zwiększenie dostaw z Federacji Rosyjskiej, a konkretnie z obwodu kaliningradzkiego. Chodzi o stworzenie i rozwój odpowiedniej infrastruktury eksportowej na przekazanie energii elektrycznej _ - powiedział Sieczin. Podkreślił, że istnieje _ konkretne zainteresowanie _ zwiększenia współpracy w dziedzinie dostaw i przetwórstwa ropy naftowej i że Rosja jest zadowolona z bieżącej współpracy z Polską w tym obszarze.

_ - Istnieje również plan polskich władz co do prywatyzacji kilku spółek ropy naftowej. Jeśli te plany zostaną zrealizowane, to spółki rosyjskie będą mogły otwarcie, w sposób rynkowy, wziąć udział w realizacji tych planów i wykazać swoją skuteczność _ - dodał.

Zaznaczył, że to dopiero początek realizacji nowych projektów. _ Złożyliśmy odpowiednie propozycje stronie polskiej. Zaproponowaliśmy rozpatrzeć możliwość udziału w budowie bałtyckiej elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Ta budowa już się rozpoczęła _ - poinformował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;zaakceptowal;umowe;gazowa;z;rosja,140,0,695948.html) Rząd zaakceptował umowę gazową z Rosją Do parafowania umowy brakuje już tylko oceny Urzędu Regulacji Energetyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/los;umowy;gazowej;z;rosja;nadal;niejasny,185,0,671417.html) Los umowy gazowej z Rosją nadal niejasny Waldemar Pawlak spotkał się w tej sprawie z unijnym komisarzem do spraw energetyki.
bEJwhLIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)