Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Paying Taxes 2016. Polski system podatkowy coraz mniej skomplikowany, ale wymaga reform

0
Podziel się:

Polska zajęła 58. miejsce na świecie pod względem skomplikowania systemu podatkowego - wynika z dorocznego zestawienia „Paying Taxes -opracowanego przez Bank Światowy i firmę doradczą PwC.

Paying Taxes 2016. Polski system podatkowy coraz mniej skomplikowany, ale wymaga reform
(Michal Dyjuk/REPORTER)

Polska zajęła 58. miejsce na świecie pod względem skomplikowania systemu podatkowego – wynika z dorocznego zestawienia „Paying Taxes”, opracowanego przez Bank Światowy i firmę doradczą PwC. Jesteśmy daleko w tyle za Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, państwami Skandynawii, czy nawet Gruzją, ale i tak sytuacja jest o wiele lepsza niż jeszcze dziesięć lat temu.

Polski przedsiębiorca płaci podatki przeciętnie siedem razy w ciągu roku. To skok w porównaniu z poprzednią edycją raportu, kiedy to odnotowano aż osiemnaście takich płatności rocznie. Na płacenie podatków przedsiębiorca w naszym kraju poświęca średnio 271 godzin rocznie. Tu też nastąpiła zauważalna poprawa, bo poprzednio było to 286 godzin. Całkowita suma obciążeń podatkowych wynosi 41,6 proc.

Polska coraz wyżej

Polska od poprzedniej edycji raportu podskoczyła w zestawieniu o 29 pozycji. Biorąc pod uwagę, że w raporcie uwzględniono 189 państw, 58. lokata naszego kraju nie jest złym wynikiem. Tym bardziej jeśli porównamy ją z wynikami naszych sąsiadów: Czechy zajęły 122. miejsce, Słowacja – 73., a Niemcy – 72. Skąd tak duży skok Polski? Zawdzięczamy go m.in. wprowadzeniu na szeroką skalę elektronicznych rozliczeń z fiskusem w ramach programu e-podatki. Autorzy raportu zwracają uwagę, że odkąd Polska jest objęta badaniem – czyli od 2004 r. – system podatkowy staje się coraz bardziej przyjazny. Przykładowo, w 2007 r. całkowita suma obciążeń podatkowych utrzymywała się w okolicach 45 proc., a polski przedsiębiorca płacił podatki przeciętnie 40 razy rocznie i zajmowało mu to ponad 400 godzin.

Zdaniem autorów badania, poprawiająca się lokata naszego kraju nie oznacza, że możemy osiąść na laurach. - Wyniki tegorocznego badania „Paying Taxes” potwierdzają, że polski system podatkowy zmienił się na lepsze. Nie możemy jednak zapominać, że nadal jest bardzo wiele do zrobienia – mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC. - Na przykład jednym z wyzwań jest wprowadzenie jednego wzoru deklaracji podatku od nieruchomości, czy patrząc szerzej zmiana nastawienia – na bardziej pozytywne – administracji podatkowej do podatników. Rozwiązanie tych kwestii może zapewnić nam nie tylko awans w rankingu Paying Taxes, ale przede wszystkim może pozytywnie stymulować rozwój polskiej przedsiębiorczość, od której zależy przecież ekonomiczna przyszłość naszego kraju – dodaje.

Jak wypadamy na tle innych krajów

Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dalej znalazły się Arabia Saudyjska i Hong Kong.

Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności - średnia dla UE to 11,5 – oraz całkowitą stopą podatkową. Średnio w UE wynosi ona 40,6 proc.. Zdecydowanie słabiej wypadamy jednak pod względem liczby godzin spędzonych na sprawach podatkowych – średnia dla krajów UE to 173 godziny.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)