Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Pekao święci triumfy w detalu. Boom w kredytach hipotecznych

51
Podziel się

Zyski Banku Pekao kolejny raz zaskoczyły rynek. I to pozytywnie. Prezes Krupiński chwali się wzrostem sprzedaży kredytów hipotecznych i bankowością mobilną.

Bankowość Pekao przenosi się do internetu, ale nie ma mowy o rezygnacji z placówek
Bankowość Pekao przenosi się do internetu, ale nie ma mowy o rezygnacji z placówek (Reporter)
bDafYvoB

Zyski Banku Pekao kolejny raz zaskoczyły rynek. I to pozytywnie. Prezes Krupiński chwali się wzrostem sprzedaży kredytów hipotecznych i bankowością mobilną.

Bank Pekao miał 392,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszym kwartale 2018 r. wobec 349,7 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk byłby jeszcze wyższy, gdyby nie niższe oprocentowanie rezerwy obowiązkowej trzymanej w NBP. Analitycy rynkowi zostali po raz kolejny zaskoczeni na plus, o czym pisaliśmy w komentarzu do wyników.

Poprawę widać szczególnie w bankowości detalicznej, w której i tak bank miał dotąd silną pozycję. 100 tys. nowo założonych Kont Przekorzystnych od stycznia przyniosło 400 mln zł na kontach oszczędnościowych. Jednak tym co stanowi o zyskach banku jest boom w kredytach hipotecznych i pożyczkach.

bDafYvoD

Zobacz też: Wszystko o bankowości elektronicznej

Łączna wartość kredytów detalicznych Pekao wzrosła o 14 proc. do 59,3 mld zł. Bank sprzedał kredyty hipoteczne za aż 2,8 mld zł w pierwszym kwartale, czyli o 13,8 proc. więcej w ujęciu rocznym. Udział rynkowy nowej sprzedaży wyniósł 22 proc. W lutym udało się nawet zyskać pozycję lidera sprzedaży, czyli wyprzedzić PKO BP.

Bank chwali się optymalizacją procesu przyznawania kredytu, co skróciło czas potrzebny na wydanie decyzji. Jak wskazał zarząd na konferencji prasowej, oprócz dobrych warunków dla klienta to między innymi efekt intensywniejszej kampanii reklamowej. Wydatki na reklamę wzrosły w kwartale o 24 mln zł.

Mocno wzrosła też sprzedaż kredytów gotówkowych - o aż 22 proc. rok do roku. Dzięki temu udział rynkowy Pekao wzrósł o 0,4 pkt. proc. do 7,7 proc.

bDafYvoJ

- Rynek detaliczny oraz małych i średnich przedsiębiorstw będzie dalej rosnąć w tempie "teen growth" (dynamika nastolatka - red.) - powiedział prezes Michał Krupiński na konferencji prasowej.

Młodość podkreślana jest też przy okazji prezentacji wyników w bankowości mobilnej i internetowej. W pierwszym kwartale liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej wzrosła o 40 proc. Wysoka była też dynamika sprzedaży w kanałach elektronicznych (+28 proc.).

Bank chwali się też największą liczbą klientów płacących zbliżeniowo smartfonami. W ciągu kwartału urosła ona o ponad 70 tys. W czwartym kwartale ub. roku stanowiła 168 tys. użytkowników, by wzrosnąć do 244 tys. w pierwszym kwartale b.r.

bDafYvoK

Co więcej, w pierwszym kwartale co trzeci kredyt hipoteczny był już sprzedawany online.

Nowoczesność z mniejszą liczbą pracowników

Nowinki techniczne to dobre wiadomości dla klientów, ale niezbyt dobre dla pracowników banku. Będzie ich po prostu mniej potrzeba do obsługi klientów. Już w ub. roku zmniejszono liczbę placówek o 71.

- Robotyzacja w back office i automatyzacja udzielania kredytów hipotecznych ograniczą konieczność zatrudnienia tysiąca osób - powiedział prezes Krupiński.

Bank ma redukować zatrudnienie w "nieinwazyjny" sposób. Z programu dobrowolnych odejść skorzystała już połowa docelowych pracowników, czyli głównie tych, którzy nabyli już prawa emerytalne. Docelowo szacuje się, że będzie to 80 proc., czyli 900 osób.

bDafYvoL

Koszty odejść wyniosą 40 mln zł i rozliczone zostaną w drugim kwartale. Ale bankowi mają dać oszczędności rzędu 70 mln zł rocznie.

Cięcie kosztów łącząc z wzrostem dochodów w perspektywie 2020 roku bank ma zmniejszyć wskaźnik kosztów do dochodów z 46 proc. w pierwszym kwartale, do poziomów poniżej 40 proc. Na razie nie ma jednak deklaracji zamykania dalszych oddziałów. Bank deklaruje, że utrzyma dużą sieć. Na koniec marca miał 851 placówek.

Gigant skierował wzrok na mały biznes

Poza segmentem detalicznym dynamiczny wzrost widać w bankowości dla małych firm. Zysk na odsetkach skoczył w tym segmencie o 11 mln zł w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017, a pozostałe zyski o 7 mln zł. Dzięki temu ze straty brutto (przed opodatkowaniem) 5,2 mln zł rok temu, teraz zrobił się zysk 8,3 mln zł.

Bank utworzył specjalny pion do obsługi małych i średnich przedsiębiorstw oraz 61 dedykowanych centrów biznesowych na terenie całej Polski. Przełożyło się to na trzykrotny wzrost liczby klientów rok do roku oraz wzrost sprzedaży kredytów o 40 proc.

bDafYvoM

Gorzej wygląda temat wielkiego biznesu. Segment korporacyjny zmniejszył wynik odsetkowy z 332,5 do 328,4 mln zł. Wszystko to mimo wzrostu wartości kredytów inwestycyjnych o 17 proc., a leasingu i factoringu o 20 proc.

- Tu będzie efekt opóźniony - deklaruje prezes Krupiński, wskazując, że zdobycie nowych umów nie przełożyło się natychmiast na wyniki. - Pozytywny trend będzie widać już w przyszłym kwartale - dodał.

Prezes nie zauważa przy tym ożywienia inwestycji w sektorze prywatnym. Te są na razie zwiększane, ale głównie w sektorze publicznym. Według niego przedsiębiorcy stawiają na zwiększanie przychodów dzięki zatrudnianiu nowych pracowników. A tu już możliwości się wyczerpują.

Notowania akcji Banku Pekao w ostatnim tygodniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDafYvpe
banki
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Abraham z Izr...
2 lata temu
Ech Polacy... kiedy wreszcie zrozumiecie, że kredyty są dla BOGATYCH :(... tylko bankierzy się cieszą, Wy będziecie płakać :(
Robson
2 lata temu
Gdzie są podwyżki dla pracowników??? Złodzieje
to ja
2 lata temu
Dobre sobie, a powiedzcie ile pracownicy zarabiają, że podwyżek od 10 lat nie mieli!!!
bDafYvpf
max
2 lata temu
pamiętam jak ta bankowaość mobilna w postaci konta pekao24 wkraczała pod strzechę mojego banku. Jak bardzo panie z personelu się cieszyły, że kolejki się zmniejszą, praca będzie lżejsza. Nie wiem czy dziś jest lżejsza, pracuje ich 1/4
El Malo
2 lata temu
Tak szampany dla bankowców, a dla pozostałych płacz i martwienie się o kredyty. Co za bezsensowny artykuł. Ludzie z desperacji biorą kredyty, aby mieć własny kąt na starość i płacą 2, 3 razy tle ile mieszkanie jest warte. Pytanie się raczej rodzi dlaczego banki jeżeli są takie dobre nie inwestują w przedsięwzięcia gospodarcze, naukowe, technologiczne? Odpowiedź jest bardzo prosta - tam jest wysokie ryzyko, a dla kredytów hipotecznych bardzo niskie i wysoki zysk na dziesiątki lat!
Najnowsze komentarze (51)
RRR
2 lata temu
lichwa się kręci
ja
2 lata temu
Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksi azke „Emeryt.ura nie jest Ci potrze.bna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
Alicja
2 lata temu
Jedyny bank, który dał mi kredyt na umowę zastępstwa, za to ich bardzo szanuję, ale interface ich konta online i obsługa aplikacji mobilnej przyprawia o zawrót głowy, z tego powodu w płatnościach mobilnych pozostanę przy PKO BP, ich aplikacja jest rewelacją. Może ktoś się w PEKAO SA opamięta i zaczną robić bardziej intuicyjną obsługę kanałów mobilnych i online...?
Kkkk
2 lata temu
Ich konta i rachunki oszczędnościowe to żenada. Po tym jak zlikwidowali dobry zysk to na prawdę oferta tego banku jest śmieszna
Robert
2 lata temu
Kredyty maja dobre, ale konta i bankowość elektroniczna niestety już tak wesoło nie jest. A przybyło kont bo są przymusowe do kredytów hipotecznych, Podobnie jest z obsługą online - musisz korzystać z konta by było darmowe bo inaczej opłaty Cię zjedzą razem z butami. Ale przeczytaj dokładnie za co musisz płacić dodatkowe pieniążki na kontach, by nie być nieprzyjemnie zaskoczonym.
dr
2 lata temu
a polskich banków to nie ma??
na swoim
2 lata temu
sam brałem w lutym kredyt u nich na chatę. Róznica w opłatach, ratach lekko powyżej 100 zł /mc od innego banku a razy 20 lat ta stówka robi różnicę
xyz
2 lata temu
[QUOTE] Pekao święci triumfy w detalu. Boom w kredytach hipotecznych [/QUOTE] Z torbami zaiste pójdzie wielu z ludu naiwnego, dają to bierę, a co mi tam, raz się żyje!
bDafYvoX
318
2 lata temu
wszechobecnej lichwy nie przebija , nie ma mocnych na lichwe blogoslawiona przez rzad !!!
qq
2 lata temu
Autor tylko nie napisał Jak Pekao łupi swoich klientów na każdym kroku.
Bobo
2 lata temu
Bezczelnosc bankowców nie ma granic mi do dawno udzielonego kredytu od lutego dorzucili opłatę za niby administrowanie kredytem.To już im nie wystarczą odsetki na szampana.Jest to czyste wymuszenie rozbójnicze.
Isueyou
2 lata temu
Pozwałem ten bank, przestałem spłacać oszukańczy pseudokredyt nibyfrankowy. Bank w odpowiedzi na pozew twierdzi że prawo działa wstecz... Jedynym batem na bank jest zaprzestanie spłacania tego oszukańczego instrumentu finansowego, czyli - co ciekawie zabrzmi - nie pozwalanie bankowi na okradanie mnie w świetle jasnych przepisów prawa którego bank nie przestrzegał ani nie zamierza przestrzegać. Bank ten przegrał już wiele spraw w 1 instacji i kilka w apelacji...
POLAK
2 lata temu
Dzisiaj strzelają korki a za miesiąc, rok, dekadę będą mieli przeogromny ból głowy co zrobić z niespłacanymi kredytami. Zaczną się odpisy .....
Marcin
2 lata temu
Jak ktoś jest jeleniem to się daje bić w rogi. Proste. Ja mam w tym banku konto i nie ponoszę żadnych opłat, do tego mam konto oszczędnościowe, gdzie przez pół roku mam promocyjne oprocentowanie na poziomie niecałych 3% i kredyt hipoteczny na który zdecydowałem się, ponieważ ten bank jako jeden z nielicznych miał jasną i przejrzystą ofertę, i stosunkowo niskie oprocentowanie (niższe na tamtą chwilę było tylko w BPS). Dla porównania w PKO BP było gadanie typu "jak kupisz u nas to i zrobisz to, to i tamto to damy ci niższe oprocentowanie" czego nie lubię, bo koniec końców wychodzisz na tym jak Zabłocki na mydle a i ciężko się w tym wszystkim połapać.