Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pendolino w Polsce. Gigantyczne odszkodowanie dla PKP Intercity

40
Podziel się:

Jak dowiedziało się Radio Zet, PKP Intercity może otrzymać nawet 50 mln euro w ramach odszkodowania od francuskiej firmy Alstom. To zadośćuczynienie dla polskiego przewoźnika za opóźnienie w dostawach pociągów Pendolino.

Pendolino w Polsce. Gigantyczne odszkodowanie dla PKP Intercity
(Jacek Bereźnicki)
bEJIHRDV

Sumę tę zasądził na rzecz PKP Intercity Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Informację tę potwierdził Cezary Nowak, rzecznik prasowy kolejowej spółki. Wysokości odszkodowania jednak nie podał. Do nieoficjalnej informacji na temat zasądzonej sumy dotarł reporter Radia Zet.To 50 mln euro.

Konflikt PKP Intercity z Alstomem zaczął się w maju 2014 r., gdy producent nie dostarczył na czas pierwszego pociągu z homologacją na prędkość 250 km/h. Tymczasem obowiązujące wówczas przepisy nie pozwalały na jazdę po polskich torach powyżej 160 km/h.

Alstom w umowie z PKP IC zobowiązał się też, że dostarczy Pendolino z dopuszczonym na terenie Polski systemem sterowania ruchem ETCS poziomu drugiego. Sęk w tym, że w Polsce nie było wówczas torów do wykonania odpowiednich testów.

bEJIHRDX

Rozwiązaniem mogło być podpisanie aneksów do umowy, ale PKP IC zapowiedziały, że nie odbierze pociągów bez homologacji i zaczęła naliczać kary umowne. Sprawa trafiła do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej dwa lata temu w październiku.

Oprac. Izabela Trzaska

bEJIHREy
KOMENTARZE
(40)
PP
5 lata temu
[QUOTE] Gigantyczne odszkodowanie [/QUOTE] Kolejna sprawa do "umycia" - tak jak np. z gazem łupkowym i grafenem.
PP
5 lata temu
Kolejna sprawa do umycia po wielkim biciu piany - jak np. z gazem łupkowym i grafenem
Brawo
5 lata temu
Chociaż raz dostaniemy cwaniaków, jak oni zawsze nas.
bEJIHREz
antykorupcja
5 lata temu
Jak powszechnie wiadmo firma produkująca pendolino ma jeden z największych budżetów na łapówki dla urzędników. Urzędnicy straszą karami żeby wyłapać koperty. PO wzięło ile trzeba żeby pendolino kupić a PiS też musi teraz swoją działkę dostać. Ludzie otwórzcie oczy!
swiz
5 lata temu
Idąc tokiem rozumowania komentatorów proponuję aby następnie pociągi zamawiać z homologacją na przelot na pułapie 10000 m. Co z tego że nie polecą homologacja się przyda. Jeżeli włosi zapłacą to powstanie nowy sposób na tworzenie przetargów w których będziemy umieszczać durne zapisy żeby później wyłudzić odszkodowanie.
...
Następna strona