Notowania

płace
31.01.2018 16:21

Pierwsze "trzynastki" wypłacone. Samorządy już wydały ponad 26 mln zł

Od początku roku ruszyły wypłaty nagrody rocznej w postaci trzynastej pensji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DAREK REDOS/REPORTER/EAST NEWS)
Od początku roku ruszyły wypłaty nagrody rocznej w postaci trzynastej pensji.

Prawie milion urzędników w całej Polsce, pracownicy budżetówki i samorządowcy na swoje konta otrzymają dodatkową pensję. To w sumie ponad 6,4 mld zł.

Od początku roku ruszyły wypłaty nagrody rocznej w postaci trzynastej pensji. Jako pierwsi otrzymali je urzędnicy m.in. w Bydgoszczy, Wrocławiu, Częstochowie, Krakowie, Tychach i Katowicach – wynika z ustaleń Portalu Samorządowego. Niebawem "trzynastkę" dostaną również pracownicy ratuszów w Kielcach i Warszawie.

Dodatkowa pensja wypłacana jest zarówno z kas samorządów, jak i z budżetu państwa. W ubiegłym roku, jak pisaliśmy w money.pl, na "trzynastki" wydano około 6 mld zł. W tym roku środków do wypłaty jest więcej. To w sumie ponad 6,4 mld zł – wyliczył jako pierwszy "Super Express".

Trzynastki bezpieczne

Mimo że ubiegły rok miał być ostatnim, w którym tzw. "trzynastka" mogła być wypłacana urzędnikom, to przywileje jednak ocaleją. Jak dowiedział się money.pl, prace nad ich likwidacją nie są prowadzone. Do końca marca tylko z budżetu państwa wypłacone zostanie więc blisko 2,5 mld zł. Reszta zostanie wypłacona z kas samorządowych.

*Zobacz także: Dwa kodeksy pracy? *

Jak dotąd najwięcej pieniędzy wydał Kraków, który według ustaleń Portalu Samorządowego, przeznaczył na nagrody dla urzędników około 11 mln zł. Drugi w kolejności jest Wrocław z 10,14 mln zł. Katowice wydały 4,76 mln zł. W sumie 6 magistratów do końca stycznia wydało 29,77 mln zł.

Komu trzynasta pensja?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, bo tak właściwie nazywa się popularna "trzynastka", przysługuje pracownikom budżetowym, którzy przepracowali okrągły kalendarzowy rok – o czym pisaliśmy w money.pl.

Oni dostaną pełną wypłatę. Ci pracownicy, którzy mieli krótszy staż pracy (ale co najmniej 6-miesięczny) nie zostają pokrzywdzeni, również dostaną dodatkową pensję – tyle że w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

Lista zawodów, którym przysługuje to wynagrodzenie, jest dość długa. Jak informuje art. 5 ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń, rozpoczynają ją osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, członkowie korpusu służby cywilnej, etatowi członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych i kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, pracownicy Rządowego Centrum Legislacji, eksperci, asesorzy i aplikanci eksperccy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Urzędniczy szereg szczęśliwych "trzynastkobiorców" dopełniają funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, członkowie służby zagranicznej niebędący członkami korpusu służby cywilnej, członkowie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych.

To jednak nie koniec uprzywilejowanych. Trzynastkę dostają też żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze. Ustawa gwarantuje dodatkową wypłatę również nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach państwowych.

Prócz nich na dodatkowe uposażenie mogą liczyć sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki organizacyjnej podległej temu resortowi albo chociaż przez niego nadzorowanej. O kim mowa? Prócz sędziów, na przykład o prokuratorach czy asesorach prokuratorskich.

Tagi: płace, urzędnicy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2018

a13 pensja to nie tylko urzędnicy to także sprzątaczki, salowe, kierowcy, woźni, kucharki w bursach, wielu ludzi którzy zarabiają płacę minimalną, a … Czytaj całość

01-02-2018

Martynka13 pensja rekompensuje niskie zarobki w administracji. Dalsze obniżanie zarobków odbije się jedynie na jakości pracy urzędów i obsłudze petentów - … Czytaj całość

31-01-2018

mmMają wysokie pensje nie powinni w ogóle dostać tzw trzynastki ponieważ nic nie produkują. Takie dodatkowe pensje powinni otrzymywać pracownicy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (82)