Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PERN ogłasza zmianę strategii. Nie tylko przesył i magazynowanie

0
Podziel się:

Spółka zamierza uruchomić sprzedaż usług światłowodowych przy wykorzystaniu linii wzdłuż budowanego odcinka rurociągu Przyjaźń.

PERN ogłasza zmianę strategii. Nie tylko przesył i magazynowanie
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

PERN planuje zwiększenie pojemności magazynowych. Zamierza też uruchomić sprzedaż usług światłowodowych przy wykorzystaniu linii biegnącej wzdłuż budowanej III nitki odcinka wschodniego rurociągu _ Przyjaźń _.

PERN chce zwiększyć pojemności magazynowe wykorzystując m.in. puste przestrzenie w skałach tzw. kawerny solne. _ Kawerny to projekt ważny. Staramy się nim zainteresować potencjalnych inwestorów, a także tych, którzy mogliby wnieść do przedsięwzięcia najnowsze technologie. Myślimy, żeby wyjść dalej z tym projektem, gdyż zdajemy sobie sprawę, że może on być strategiczny nie tylko dla państwa polskiego, ale także dla Unii Europejskiej _ - powiedział prezes PERN Marcin Moskalewicz.

Podkreślił, iż w Europie kawern do składowania ropy i jej produktów jest niezbyt dużo, a jest to jeden z bezpieczniejszych sposobów przechowywania surowca i produktów ropopochodnych.

W czerwcu 2011 r. PERN i gdański Lotos podpisały list intencyjny, dotyczący wspólnej budowy na Pomorzu podziemnych zbiorników ropy i paliw płynnych. Budowa podziemnych magazynów, o przewidywanej pojemności 7 mln metrów sześc., miałaby być realizowana w dwóch etapach do 2020 r.

_ - Kawerny będą w naszej długoterminowej strategii. Trzeba jednak pamiętać, że projekt kawern, bardzo kosztowny, opłaca się wtedy, gdy jest zapewniony dłuższy okres składowania i zainteresowane tym podmioty _ - dodał Moskalewicz. Zaznaczył, iż w przypadku baz magazynowych PERN jest gotowy do dalszej rozbudowy pojemności powyżej 3 mln metrów sześc. w zależności od potrzeb rynku.

_ - Będziemy cały czas prowadzić monitoring, rozmawiać z partnerami i jeżeli będą takie zapotrzebowania, na pewno będziemy rozbudowywać istniejące już bazy, a jeżeli będzie wymagał tego interes strategiczny, będziemy poszukiwali nowych miejsc. To też będzie wpisane w strategię _ - uściślił prezes PERN.

Przypomniał, iż spółka podjęła już decyzję o budowie w bazie w Gdańsku dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy, natomiast w bazie w Plebance pod Płockiem trwa budowa dwóch zbiorników o tej samej pojemności.

Moskalewicz zapowiedział, iż spółka planuje sfinalizowanie budowy III nitki odcinka wschodniego rurociągu _ Przyjaźń _, biegnącej z bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią do Płocka, do końca 2013 r., najpóźniej na początku 2014 r. _ Zintensyfikowaliśmy proces. Dopinamy uzgodnienia z właścicielami gruntów _ - oświadczył.

Dodał, że po zakończeniu inwestycji dokonany zostanie przegląd I nitki odcinka wschodniego magistrali, najstarszej ze wszystkich krajowych ropociągów - wtedy też zapadnie decyzja dotycząca dalszego wykorzystania tego odcinka. _ Przygotowujemy różne warianty wykorzystania tej nitki rurociągu. To nie musi być, jak planowano wcześniej, zamiana na rurociąg paliwowy _ - dodał prezes PERN.

PERN rozpoczął prace projektowe dotyczące budowy III nitki odcinka wschodniego rurociągu _ Przyjaźń _ w 2002 r. Budowa ruszyła w 2004 r. Cała III nitka z Adamowa, gdzie znajduje się baza PERN, do Płocka, będzie liczyła 232 km.

Moskalewicz zaznaczył, że PERN, w ramach dywersyfikacji działalności spółki, chce uruchomić sprzedaż usług światłowodowych w oparciu o linię biegnącą wzdłuż III nitki odcinka wschodniego rurociągu _ Przyjaźń _. _ Nie planujemy powoływania odrębnego podmiotu dla tego przedsięwzięcia. Jego obsługą będzie zajmować się zespół do sprzedaży usług PERN i spółek grupy. Chcemy, żeby usługi światłowodowe były elementem dosyć mocnego wsparcia przychodowego dla spółki _ - wyjaśnił prezes PERN.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln metrów sześc.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie wykreślili nasz port. Co na to Polska? Gdański Naftoport został wykreślony z listy portów do eksportu rosyjskiej ropy po tym, jak uruchomiono nowy terminal Ust Ługa nad Zatoką Fińską.
Zdradzili plan inwestycji. Nowy terminal i... Plany PERN to budowa terminalu naftowo-paliwowego w Gdańsku i szybkie dokończenie budowy tzw. trzeciej nitki odcinka wschodniego rurociągu Przyjaźń.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)