Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Peru: Zawieszają gigantyczną inwestycję

0
Podziel się:

Premier Peru potwierdził odroczenie budowy kopalni Conga co najmniej o dwa lata. W tym czasie rząd chce rozwiązać problem zapewnienia dostaw wody dla miejscowej ludności.

Peru: Zawieszają gigantyczną inwestycję
(Oranhall/Dreamstime)

Premier Peru potwierdził odroczenie budowy kopalni Conga co najmniej o dwa lata. W tym czasie rząd chce rozwiązać problem zapewnienia dostaw wody dla miejscowej ludności.

Premier Juan Jimenez powiedział telewizji Telesur, że projekt odchodzi na _ drugi plan _ i wypada z rządowej agendy. Jednocześnie odniósł się do trudnej sytuacji gospodarczej regionu. _ Jest problem recesji. Ten region jest jedynym, który nie urósł, a zbiedniał. Interesy są w krytycznej sytuacji i praca ludzi także _ - powiedział premier, wzywając do prowadzenia dialogu i pracy na rzecz przyszłości departamentu Cajamarca.

Inwestycję wartą 4,8 mld USD prowadzi amerykańska firma Newmont Mining Corp., która planowała rozpocząć wydobycie na początku 2015 r. Kopalnia Conga jest zlokalizowana w Celendin w północnym Peru w regionie największych odkrytych złóż złota innych metali w Ameryce Południowej. Ich eksploatacją kieruje Minera Yanacocha S.R.L., kontrolowana przez Newmont, która ma w niej 51.35 proc. udziałów (43.65 proc. należy do Compania de Minas Buenaventura S.A.A, a 5 proc. do International Finance Corporation). Firma wydobywa surowce metodą odkrywkową w trzech kopalniach. W 2010 r. pozyskano w nich łącznie 1,5 mln uncji złota.

Mieszkańcy departamentu Cajamarca i ekolodzy sprzeciwiają się realizacji projektu, bowiem zakłada on osuszenie czterech naturalnych zbiorników zaopatrujących w wodę cały region, którego gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Ponadto obawiają się zanieczyszczenia źródeł i środowiska naturalnego.

W wyniku starć między policją a demonstrantami, do których dochodziło regularnie od początku konfliktu, rany odniosło kilkadziesiąt osób. Protestujący wdzierali się na teren inwestycji, niszczyli sprzęt budowlany i podpalali baraki. Ich determinacja doprowadziła do wstrzymania inwestycji w listopadzie 2011 r.

Prezydent Peru Ollanta Humala ogłosił w środę, że odpowiedzialni za projekt mają w ciągu dwóch lat zapewnić mieszkańcom dostawę wody. _ Ta firma ma dwa lata na zapewnienie wody mieszkańców Cajamarki _.

Deklaracje Humali i szefostwa Yanacocha nie zrobiły większego wrażenia na przewodniczącym komitetu protestacyjnego Zjednoczonego Komanda Walki Idelso Hernandezie, który określił je jako taktykę wpłynięcia na zmianę postrzegania problemu przez ludność i - w efekcie - doprowadzenia do realizacji projektu.

Komando odrzuca całkowicie inwestycję, uznając ją za niemożliwą do wykonania ze względów społecznych, środowiskowych i technicznych. _ Większa ilość wody nie rozwiąże problemu. Inwestycja Conga jest nie do przyjęcia _ - zapewniał lider protestujących.

Czytaj więcej w Money.pl
Miedź tanieje po słabszych danych z USA Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7616,25 USD za tonę, po spadku o 0,9 procent.
Ceny miedzi w Londynie idą w górę. To zasługa... Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.675,75 USD za tonę, po wzroście o 0,9 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)