Notowania

pesa
30-11-2017 (14:04)

Pesa rezygnuje z walki o tramwaje dla Krakowa. Tym razem ostatecznie

Bydgoski producent wycofał odwołanie od decyzji władz Krakowa, które wybrało konsorcjum Solarisa i Stadlera na dostawcę tramwajów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
To już finał sporu o tramwaje dla Krakowa.

Bydgoski producent wycofał odwołanie od decyzji MPK Kraków, które wybrało konsorcjum Solarisa i Stadlera na dostawcę. To już finał ciągnącego się miesiącami sporu.

Historia walki o wartą 430 mln zł umowę na dostawę 35 tramwajów Pesa z opcją na kolejne 15 sztuk jest długa. Pesa ubiegała się o to zamówienie, jednak została wykluczona. Krakowskie MPK nie chciało powtórki problemów, jakie Pesa miała z realizacją wcześniejszego zamówienia - na 36 tramwajów Krakowiak, które dotarły do miasta z opóźnieniem.

Pesa odwołała się od tej decyzji do KIO i sądu. Ostatecznie została przywrócona do przetargu i w sierpniu go wygrała. Później na zmianę deklarowała chęć wywiązania się z niego i plany wycofania się z umowy.

Zobacz też: Lotniska Chopina będzie zamknięte dla ruchu cywilnego:

Jednak wobec niewypełnienia przez bydgoski zakład wymogów formalnych, 17 listopada MPK Kraków zdecydowało, że to nie Pesa, a konsorcjum Solarisa i Stadlera dostarczy tramwaje.

Tu jednak nastąpił kolejny zwrot, bo Pesa złożyła kolejne odwołanie, znów zgłaszając gotowość do podjęcia się tego zamówienia. W czwartek jednak spółka poinformowała, że ostatecznie się wycofuje.

"PESA podtrzymuje swoje stanowisko w kwestii niezgodności z prawem postępowania zamawiającego. Jednak po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności, a zwłaszcza ostatnich działań podejmowanych przez władze krakowskiej spółki jest dla nas oczywiste, że realizacja tego zamówienia będzie utrudniona, lub wręcz niemożliwa" - napisała w uzasadnieniu spółka.

"Zarząd MPK od 1,5 roku z wyjątkową determinacją robił wszystko by nie dopuścić do zrealizowania tej umowy przez PESA" - dodała. Jak wyjaśniła, chodzi między innymi wykluczenie z przetargu i "wezwanie do zawarcia umowy ramowej i pierwszej umowy realizacyjnej w terminie o ponad miesiąc wcześniejszym niż ustalony przez strony".

Tagi: pesa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2017

RobinPesa to dno i NIE dziwi nic że nie będzie produkować tych tramwajów.

30-11-2017

analitykPESA to przereklamowana firma. Nie ma efektywnie działającego B+R . To jest pięta Achillesa polskich firm dlatego nie mogą sprostać konkurencji. Firma … Czytaj całość

30-11-2017

ElbingerPesa wcześniej, przy poprzednim niesławnym kontrakcie, zarzucona zamówieniami - czekała cierpliwie, aż Kraków otrzyma pieniądze. Teraz wrzawę zrobili … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)

Wybrane dla Ciebie