Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Sukces polskiej firmy. PESA przygotuje 40 tramwajów dla Kijowa

14
Podziel się:

Producent z Bydgoszczy zarobi na ukraińskim zamówieniu ponad 50 mln euro.

Sukces polskiej firmy. PESA przygotuje 40 tramwajów dla Kijowa
(Adam Wysocki/East News)

Pierwsze tramwaje mają być dostarczone jeszcze w tym roku.

Ukraińskie media poinformowały, że PESA wygrała przetarg na dostawę 40 tramwajów dla Kijowa. W pokonanym polu zostawiła m.in. miejscowy Elektrotrans.
Polski producent dostarczy niskopodłogowe składy o długości 26 metrów. - To dla nas przede wszystkim wielka duma, ale i potwierdzenie dobrych opinii pasażerów i przewoźnika – tramwaje dostarczone do tej pory do Kijowa zostały dobrze przyjęte. Liczymy na dalszą, dobrą współpracę z władzami miasta. Naszym celem jest uruchomienia centrum serwisowo-montażowego w Kijowie. Rozmowy o długofalowych działaniach PESA w Kijowie i na Ukrainie trwają – powiedział Dariusz Skotnicki, dyrektor Marketingu Rynku Wschodniego PESA, cytowany przez Radio PiK.

Kontrowersje wokół przetargu

Zakup nowoczesnych tramwajów od dłuższego czasu zapowiadał mer Kijowa Witalij Kliczko. Przetarg wzbudził jednak wiele kontrowersji, o czym informował portal transport-publiczny.pl. Postępowanie podzielono na dwa zadania: dostawę 40 sztuk 26-metrowych całkowicie niskopodłogowych wieloczłonowych wozów, oraz 7 tramwajów 30-metrowych.

Zobacz także: Zobacz także: Bus bez kierowcy

Pierwsze z nich spowodowało protesty ukraińskich producentów. Twierdzili, że niskopodłogowe tramwaje nie są w Kijowie potrzebne. Wątpliwości wzbudził także zapis o dostawie pierwszych sztuk jeszcze w 2017 r. Lokalne media podkreślały natomiast, że w Bydgoszczy czekaj tramwaje, które miały trafić do Moskwy, a polska firma może je szybko dostosować do ukraińskich warunków. To miało dawać jej przewagę.

Ostatecznie komitet konkursowy uznał polską ofertę za spełniającą wymagania i bydgoskie tramwaje dołączą do 10, które już jeżdżą po stolicy Ukrainy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
londoneye
5 lata temu
kolejny wałek PESY.. Przejedzie się na tym wkrótce :)
Korn
5 lata temu
Git malina, cieszy to, że polski tabor ma wzięcie.
Olek
5 lata temu
Kijów to jednak stolica, więc stać ich na porządne tramwaje. Gratulacje Pesa.
UKRAINA NIE Z...
5 lata temu
UKRAINA NIKOMU NI EPLACI... A WIEC ZAMIAST SUKCESU BEDZIE PORAZKA... UKRAINA JEST BANKRUTEM... HANDLEM Z UKRAINA TO GLUPOTA..
FRED
5 lata temu
Najlepiej przejąć miejscową firmę (o ile to możliwe finansowo) i na jej bazie zbudować centrum do ekspansji na całą Ukrainę.