Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Petro Poroszenko ma firmy w rajach podatkowych. Nie podał ich w oświadczeniu majątkowym

0
Podziel się:

Ukraiński prezydent nie sfinalizował dotąd przekazania koncernu Roschen. Ma natomiast firmy offshore zarejestrowane w rajach podatkowych. To spółki, pozwalające na unikanie podatków.

Petro Poroszenko ma firmy w rajach podatkowych. Nie podał ich w oświadczeniu majątkowym
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bELwIoZN

Petro Poroszenko mija się z prawda co do swego majątku. Tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy telewizji Hromadskie. Będący właścicielem koncernu cukierniczego prezydent Ukrainy deklarował, że przekazał zarządzanie swoją firmą funduszowi powierniczemu. Tymczasem ma firmy zarejestrowane w rajach podatkowych.

Na początku roku Petro Poroszenko informował, że pozbywa się koncernu Roschen i w tym celu przekazał zarządzanie nad nim funduszowi powierniczemu. Jak mówił, dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie miał wpływu na zarządzanie firmą.

bELwIoZP

Jednak, jak wynika z materiału programu "Slidstwo Info" w telewizji Hromadskie, ukraiński prezydent nie sfinalizował dotąd przekazania koncernu. Co więcej - ma zarejestrowane w rajach podatkowych - między innymi na Wyspach Dziewiczych tak zwane firmy offshore. To spółki, pozwalające na unikanie podatków. Prezydent Poroszenko nie informował o tych spółkach w swoich deklaracjach majątkowych.

Jak poinformowano w materiale telewizyjnym, prezydenckie spółki w rajach podatkowych powstawały latem 2014 roku, w momencie kiedy w Donbasie trwały ostre walki zakończone porażką ukraińskiej armii w tak zwanym kotle Iłłowajskim.

Majątek ukraińskiego prezydenta ocenia się na ponad 850 milionów dolarów. Informacje o jego spółkach typu offshore znalazły się w dokumentach, które wyciekły z międzynarodowej firmy prawniczej Mossack Fonseca. Więcej o wycieku kompromitujących dokumentów tutaj.

bELwIpaq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)