Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

"Trzeba być totalnym idiotą, żeby psuć sobie relacje z partnerami". Ryszard Petru o reparacjach

318
Podziel się:

O reparacjach od Niemiec dużo się mówi, ale nic nie robi. Jeśli takie roszczenia zostaną wysłane do Niemiec, spowoduje to pogorszenie relacji gospodarczych naszego kraju z Niemcami - ocenił w poniedziałek Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej
Ryszard Petru, lider Nowoczesnej (JAKUB WOSIK/REPORTER)

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych, stwierdził w sobotę, że obecnie, kiedy Polska jest wolnym państwem, "upominamy się o naprawę krzywd, mówimy głośno o tym, jakie krzywdy wyrządzili Niemcy napadając na Polskę. Mówimy o tym głośno i stanowczo". Minister powiedział, że same straty materialne wynoszą "miliard dolarów amerykańskich".

- Zamiast gadać, niech coś zrobi. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek z polskiego rządu z czymkolwiek wystąpił - skomentował wystąpienie ministra w poniedziałek w radiu TOK FM lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

- Chciałbym zobaczyć pismo pana ministra Błaszczaka (...) do pani Merkel czy do przyszłego kanclerza Niemiec z prośbą o te pieniądze, o wyliczenia. Tak naprawdę to jest wyłącznie retoryka na potrzeby wewnętrzne. Oni nawet palcem nie kiwnęli w tej sprawie - stwierdził Petru.

Do problemu reparacji wojennych od Niemiec odniósł się w poniedziałek także szef polskiej dyplomacji. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego straty poniesione podczas wojny przez Polskę mogą być wyższe niż bilion dolarów.

Zobacz także: Zobacz też: Reparacje od Niemców - sonda

W ocenie przewodniczącego Nowoczesnej ewentualne zgłoszenie roszczeń może zaszkodzić relacjom gospodarczym Polski z jej partnerami. Przypomniał, że Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski - jedna czwarta polskiego eksportu trafia właśnie do naszego zachodniego sąsiada.

- Francja i Niemcy - to są główni inwestorzy w Polsce, jeżeli chodzi o firmy. W związku z tym trzeba być totalnym idiotą, żeby psuć sobie relacje nie tylko z najważniejszymi krajami Unii Europejskiej, ale z najważniejszymi naszymi partnerami gospodarczymi. Bo pytanie - kto nam zostaje? - pytał retorycznie Petru.

- W tym momencie jesteśmy zupełnie bez sojuszu - ocenił.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński zwracał uwagę, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W sierpniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/waszczykowski-reparacje-wojenne-niemcy-rosja,125,0,2361469.html

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(318)
nie ma
6 lat temu
Gdzie sie POszialy moje wpisy, czyzby prawda kogos zabila w tzw redakcji ?
mario
6 lat temu
Petru leć na wczasy.
Jasiek
6 lat temu
Jeden mówi o miliardzie dolarów a drugi o ... bilionie. Angażowanie sił i środków w nikomu niepotrzebne analizy i puste gadanie. Obaj nie wzięli pod uwagę że jeśli stracimy partnerów handlowych to sami szybciutko pójdziemy z torbami bo nie będzie komu sprzedać tego co sami produkujemy.
xxx
6 lat temu
Kto kogo przezywa tak się sam nazywa - stare powiedzenie ale widać na czasie.
zibi
6 lat temu
Ryśki zawsze były ograniczone, sąsiad Rysiek na balkonie komentuje jak ciasto u niego pachnie, w pracy Rysiek prawą ręką grzebie w lewym uchu, inny Rysiek chciał popchnąć wróbla kiedy ten pił wodę z kałuży. Czy oni są normalni, czy to Jasie Fasole.?
...
Następna strona