Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Waszczykowski: musimy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami. Chodzi o reparacje wojenne

48
Podziel się:

Powinniśmy wspólnie z Niemcami zastanowić się, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie cieniem kładzie się niemiecka agresja z roku 1939 i nierozwiązane kwestie powojenne - uważa Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji.

Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, zapowiedział, że kwestia odszkodowań wojennych od Rosji wymaga analiz
Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, zapowiedział, że kwestia odszkodowań wojennych od Rosji wymaga analiz (Mariusz Grzelak/REPORTER)

- Na to pytanie musimy odpowiedzieć. Przez siedemdziesiąt kilka lat sprawa była zaniedbana - w ten sposób Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, który w poniedziałek był gościem w radiu RMF FM, odpowiedział na pytanie, czy 72 lata po wojnie Polska będzie się ubiegać o reparacje wojenne.

Szef MSZ był pytany, o jaką kwotę możemy się ubiegać, i czy może to być bilion dolarów, o czym mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Według szefa MSWiA, "same straty materialne wynoszą blisko bilion amerykańskich dolarów, same straty materialne".

Waszczykowski przyznał, że "może i jeszcze więcej".

- Takich dokładnych wyliczeń nie zrobiono przez siedemdziesiąt kilka lat - zaznaczył. - Wiemy, że wiele lat temu, za czasów prezydentury warszawskiej Lecha Kaczyńskiego, dokonywano takich obliczeń strat poniesionych za czasów II wojny światowej w Warszawie - przypomniał.

O ogromnych kwotach reparacji pisaliśmy niedawno w money.pl. Według niektórych ekspertów mogą sięgać nawet 25 bilionów złotych.

Zobacz także: Dzieje się w Polsce: reparacje wojenne

Minister dodał, że "pod względem moralnym chyba nie ma dyskusji".

- Pod względem prawnym kwestia jest niejednoznaczna, z różnych powodów, bo nie było zakończenia przez konferencję pokojową z Niemcami, nie było traktatu pokojowego, ale również ze względu na nasze meandry historyczne - podkreślił Waszczykowski.

Zwrócił uwagę, że ważny jest również aspekt polityczny reparacji.

- Fakt jest jednak taki, że Polska uległa zniszczeniu, dokonano tutaj straszliwych zbrodni i rekompensaty za to nie otrzymaliśmy - mówił minister. - Powinniśmy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami i wspólnie zastanowić się, jak ze sprawy wybrnąć, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie cieniem kładzie się agresja niemiecka z 1939 r. i nierozwiązane kwestie powojenne - dodał Waszczykowski. Przyznał, że "wymaga to szerszej decyzji niż tylko minister spraw zagranicznych".

Waszczykowski zapowiedział, że rząd przygotowuje stanowisko w sprawie reparacji. Nie mówił jednak, kiedy zostanie podjęta decyzja.

- Te kilka tygodni czy kilka miesięcy nas nie zbawi - powiedział. Dodał jednak, że "odchodzą już ostatnie ofiary, które były poszkodowane w II wojnie światowej". Dlatego - wyjaśnił - warto się w tej sprawie spieszyć.

Zapytany, czy Polska będzie się domagać pieniędzy od Rosji, Waszczykowski przyznał, że "sprawa przez wiele lat nie była rozwiązana prawnie" i "to wymaga poważnej analizy".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
bicz bozy
7 lat temu
Chłopie,zastanów się ,kto poważny zechce z tobą rozmawiać
Oro
7 lat temu
Panie Waszczykowski! Proponuję także rozliczyć Szwedów za potop, Tatarów za Kraków. Obawiam się, czy Niemcy wystąpią o reparacje za Grunwald!
KG-200
7 lat temu
I po co zeby oddac RYDKYKOWI !!!! bez komentarza.
Urszula53
7 lat temu
Poważne rozmowy powinny być w cichości przeprowadzone z rządem, dopiero później po dogłębnych debatach i przeliczeniach oznajmia się takowy news. Czy wszystko za co zabierają się obecni kacykowie, to pic na wodę?
Makrela
7 lat temu
Z niepowaznymi Polakami nikt nie bedzie rozmawial
...
Następna strona