Notowania

kraj
04.09.2017 09:03

Waszczykowski: musimy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami. Chodzi o reparacje wojenne

Powinniśmy wspólnie z Niemcami zastanowić się, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie cieniem kładzie się niemiecka agresja z roku 1939 i nierozwiązane kwestie powojenne - uważa Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Grzelak/REPORTER)
Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, zapowiedział, że kwestia odszkodowań wojennych od Rosji wymaga analiz

- Na to pytanie musimy odpowiedzieć. Przez siedemdziesiąt kilka lat sprawa była zaniedbana - w ten sposób Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, który w poniedziałek był gościem w radiu RMF FM, odpowiedział na pytanie, czy 72 lata po wojnie Polska będzie się ubiegać o reparacje wojenne.

Szef MSZ był pytany, o jaką kwotę możemy się ubiegać, i czy może to być bilion dolarów, o czym mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Według szefa MSWiA, "same straty materialne wynoszą blisko bilion amerykańskich dolarów, same straty materialne".

Waszczykowski przyznał, że "może i jeszcze więcej".

- Takich dokładnych wyliczeń nie zrobiono przez siedemdziesiąt kilka lat - zaznaczył. - Wiemy, że wiele lat temu, za czasów prezydentury warszawskiej Lecha Kaczyńskiego, dokonywano takich obliczeń strat poniesionych za czasów II wojny światowej w Warszawie - przypomniał.

O ogromnych kwotach reparacji pisaliśmy niedawno w money.pl. Według niektórych ekspertów mogą sięgać nawet 25 bilionów złotych.

Dzieje się w Polsce: reparacje wojenne

Minister dodał, że "pod względem moralnym chyba nie ma dyskusji".

- Pod względem prawnym kwestia jest niejednoznaczna, z różnych powodów, bo nie było zakończenia przez konferencję pokojową z Niemcami, nie było traktatu pokojowego, ale również ze względu na nasze meandry historyczne - podkreślił Waszczykowski.

Zwrócił uwagę, że ważny jest również aspekt polityczny reparacji.

- Fakt jest jednak taki, że Polska uległa zniszczeniu, dokonano tutaj straszliwych zbrodni i rekompensaty za to nie otrzymaliśmy - mówił minister. - Powinniśmy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami i wspólnie zastanowić się, jak ze sprawy wybrnąć, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie cieniem kładzie się agresja niemiecka z 1939 r. i nierozwiązane kwestie powojenne - dodał Waszczykowski. Przyznał, że "wymaga to szerszej decyzji niż tylko minister spraw zagranicznych".

Waszczykowski zapowiedział, że rząd przygotowuje stanowisko w sprawie reparacji. Nie mówił jednak, kiedy zostanie podjęta decyzja.

- Te kilka tygodni czy kilka miesięcy nas nie zbawi - powiedział. Dodał jednak, że "odchodzą już ostatnie ofiary, które były poszkodowane w II wojnie światowej". Dlatego - wyjaśnił - warto się w tej sprawie spieszyć.

Zapytany, czy Polska będzie się domagać pieniędzy od Rosji, Waszczykowski przyznał, że "sprawa przez wiele lat nie była rozwiązana prawnie" i "to wymaga poważnej analizy".

Tagi: kraj, dyplomacja, rząd, msz, niemcy, krótka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2017

KarolCiekawe czy Niemcy usiądą z Polską do poważnej rozmowy w celu odzyskania Wrocławia, Szczecina, Pomorza i Prus.

04-09-2017

PATRIOTA szary Obywatel RPTokujecie na użytek swojego" betonu wyborczego " i tyle tow. Waszczykowski

04-09-2017

grotDLACZEGO KACZYŃSKI ZE SWOJĄ BANDĄ NIE ZAŻĄDA REPARACJI OD ROSJI ZA 45 LAT OKUPACJI.

Rozwiń komentarze (48)