Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Polski Fundusz Rozwoju będzie wspierał startupy. 258 mln zł do zdobycia

4
Podziel się:

Do końca czerwca ruszy fundusz Biznest, skierowany do innowacyjnych spółek - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Finansowanie start-upów w tym funduszu funduszy będzie odbywało się poprzez aniołów biznesu. Młode, zdolne firmy mogą liczyć w sumie na 258 milionów złotych.

Polski Fundusz Rozwoju będzie wspierał startupy. 258 mln zł do zdobycia
(Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)

- Biznest FIZ to element programu Start In Poland - powiedział Borys. Dodał, że w ramach tego programu w Polskim Funduszu Rozwoju jest pięć programów. Biznest jest już drugim, po PFR Starter FIZ, funduszem, który zostanie uruchomiony.

Fundusz będzie miał do dyspozycji 258 mln zł, finansowanie będzie odbywało się poprzez grupy aniołów biznesu, czyli inwestorów prywatnych, którzy już osiągnęli sukcesy.

Biznest zainwestuje w innowacyjne spółki, znajdujące się na początkowym etapie rozwoju - od 200 tys. do 4 mln zł. Drugie tyle musi dołożyć inwestor prywatny.

- Aniołowie biznesu mają potężną zaletę, mają już swoje doświadczenie, którym mogą się dzielić, a jednocześnie inwestować - mówił Borys. Dodał, że w UE aniołowie biznesu odpowiadają już za ponad jedną trzecią finansowania młodych firm.

Zobacz także: Dwa fundusze od PFR. Tak pomagają młodym zdolnym:

Jak zauważył Andrzej Lachowski z Deloitte w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego, "na milion mieszkańców Wielkiej Brytanii jest 66 aniołów biznesu, W Niemczech jest ok. 40, a w Polsce jest ich czterech". Dodał, że "jesteśmy dopiero na początku drogi".

Program Start In Poland, opracowany przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności, zakłada zainwestowanie około 3 miliardów złotych w rozwój start-upów. Firmy mają otrzymać pomoc nie tylko w początkowej fazie rozwoju, ale też na dalszym etapie, nawet przy ekspansji za granicą. W Start In Poland, w ramach PFR-u, wystartują jeszcze fundusze Otwarte Innowacje FIZ, Koffi FIZ oraz NCBR CVC.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
ja
7 lat temu
znowu kasa dla wybranych, a naiwni utopią... Akcje idą w górę. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”? dzięki systemowi z tej ksią.ż ki w czasie bessy nie odnotowałem strat, a ostatnio ładnie system daje zarobić – jakieś 20% w ostatnie pół roku.
Ocena.
7 lat temu
Morawiecki to żaden spec od ekonomii i gospodarki Polski, za to wielki specjalista od wyprowadzania polskiego budżetu do kieszeni pisowskich spółeczek, kolesi i obcych koncernów.
weryu
7 lat temu
skad ten skowyt?? skoro wyborcza pisze o koncu swiata, upadajacej gospodarce, ruinach w firmach panstwowych obnizkach ratiungów o złtym po 8 franków nie wspomne ... szkoda na to czasu i pieniedzy... bo niczego to nie zmieni... po co walczyc z pelowskimi wiatrakami. robia swoje a fakty sa takie jak widac... a neumann wciaz nie moze przebolec pomimo zlozonej obietnicy, ale coz jak widac znacza wasze obietnice...to samo co przez lata waszych (nie)rzadów... naprawde tak trudno to rozumiec? czas otworzyc umysł i isc do przodu a nie sabotowac, bojkotowac i szczuc przeciwko obywatelom
Tolek
7 lat temu
Balcerowicz powinien teraz stopy myć Morawieckiemu, a eerreess wszystkim ciemniakom