Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

PGE rośnie w siłę. Państwowa spółka chwali się rewelacyjnymi wynikami

61
Podziel się:

Zysk netto PGE rośnie w oszałamiającym tempie. Tylko w ciągu trzech ostatnich miesięcy państwowa firma zarobiła na czysto niemal 1,5 mld zł. To blisko dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej.

Państwowa firma choć miała mniejsze przychody, to wykazała dużo wyższy zysk.
Państwowa firma choć miała mniejsze przychody, to wykazała dużo wyższy zysk. (PGE S.A.)

Tylko w III kwartale 2017 r. spółka zarobiła 1463 mln zł wobec 656 mln zł zysku rok wcześniej. - Było to zgodne z wcześniejszymi szacunkami - podała grupa w raporcie. EBITDA wzrosła w tym czasie o 62 proc. rdr do 2.663 mln zł i także była zgodna z wcześniejszymi szacunkami spółki.

Na czym Grupa PGE zarabiała? Na wszystkim. Wzrosty zaobserwowano bowiem we wszystkich działalnościach. Jak podano zysk EBITDA segmentu Energetyka Konwencjonalna wyniósł w III kwartale 2017 roku 1.789 mln zł (878 mln zł rok wcześniej), EBITDA segmentu Dystrybucja 585 mln zł (568 mln zł rok wcześniej), EBITDA segmentu Obrót 192 mln zł (112 mln zł rok wcześniej), a EBITDA segmentu Energetyka Odnawialna 70 mln zł (51 mln zł rok wcześniej).

Skonsolidowane przychody grupy w tylko w III kwartale 2017 roku wyniosły 6,07 mld zł wobec 6,9 mld zł rok wcześniej, a EBIT 1,88 mld zł wobec 895 mln zł rok wcześniej.

Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?

Po trzech kwartałach 2017 r. PGE miała 2,96 mld zł zysku netto jednostki dominującej i 6,1 mld zł EBITDA przy przychodach na poziomie 16,7 mld zł.

Wynik EBITDA skorygowany, czyli oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych, które miały miejsce głównie w zeszłym roku, wyniósł po trzech kwartałach 4,889 mld zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu.

Spółka tłumaczy w komunikacie prasowym, że to efekt wyższych wolumenów i bardziej korzystnej struktury paliwowej produkcji związanej z większym udziałem paliw własnych (węgla brunatnego), a także wyższego zwrotu z usług dystrybucyjnych oraz niższych kosztów umorzeń certyfikatów w segmencie obrotu.

Największy udział w zysku EBITDA Grupy PGE po trzech kwartałach 2017 r. miał segment energetyki konwencjonalnej, który wyniósł blisko 3,401 mld zł. Segment dystrybucji zakończył raportowany okres z wynikiem ponad 1,807 mld zł. Segment obrotu wygenerował 614 mln zł, a segment energetyki odnawialnej 239 mln zł.

Po trzech kwartałach 2017 r. produkcja energii w grupie wyniosła 41,46 TWh, z czego 29,83 TWh pochodziło z węgla brunatnego. To efekt mniejszego obciążenia remontowego w Elektrowni Bełchatów, powrotu bloków 3 i 6 po remontach "średnich" i powrotu bloku 10 modernizowanego w okresie bazowym.

Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 8,26 TWh i spadła o 1 proc. rdr. Spółka podała, że większe obciążenie remontowe Elektrowni Dolna Odra zostało w raportowanym okresie zrekompensowane wzrostem produkcji w Elektrowni Opole.

Produkcja energii w elektrowniach wiatrowych wzrosła o 21 proc. rdr do 0,85 TWh i jest to wynik sprzyjających warunków pogodowych.

O 13 proc. wzrósł wolumen produkcji z gazu, który w raportowanym okresie wyniósł 1,69 TWh. Na wynik ten wpłynęło przekazanie do eksploatacji w styczniu 2017 r. nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów.

Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wzrósł po trzech kwartałach o 3 proc. rdr do 26,2 TWh.

Sprzedaż energii do odbiorców finalnych spadła w tym okresie o 7 proc. rdr do 29,68 TWh.

Nakłady na inwestycje po trzech kwartałach wyniosły 4,2 mld zł i były o 25 proc. niższe niż przed rokiem.

PGE podała, że zaawansowanie prac przy budowie dwóch bloków w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1.800 MW przekroczyło 85 proc., a ogólne zaawansowanie prac na terenie budowy bloku o mocy 490 MW w Turowie przekroczyło 40 proc.

Na koniec września wskaźnik dług netto/LTM EBITDA wyniósł 0,49x wobec 0,70x na koniec grudnia 2016.

PGE podała w komunikacie prasowym, że termin zamknięcia transakcji przejęcia aktywów EDF został przewidziany na 13 listopada 2017 r.(PAP)

gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Marek 50+
5 lata temu
Wystarczyło nie kraść.
Realista
5 lata temu
Żeby rosły zyski muszą byc inwestycje. Skoro zysk rosnie teraz znaczy, ze to albo dzięki inwestycjom z czasów PO, albo przez wstrzymanie inwestycji za PiS. Czyli tak czy inaczej to nie zasługa obecnie rzadzacych!
re
5 lata temu
Właśnie dlatego jak dowiedziałem się, że tusk wygrał wybory jakieś 10 lat temu wszystko sprzedawałem, bo wiedziałem, że to będzie okradanie i sprzedawanie w promocji całego skarbu państwa...
fred
5 lata temu
No to może by tak obniżyli opłaty a nie tylko się chwalić.
d65
5 lata temu
Pisowcy znowu sie chwala a opdwyzce nic nimowia i dlatego tak im rosnie umnie slupy maja po 40 lat a warkocz mial byc zalorzony do dzisiaj tego niezrobili zlodzieje
...
Następna strona