Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PGNiG chce przeciwdziałać smogowi. Będzie edukował Polaków

PGNiG chce przeciwdziałać smogowi. Będzie edukował Polaków

Co roku w Polsce na skutek oddychania złej jakości powietrzem przedwcześnie umiera ponad 51 tys. osób. Fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
Co roku w Polsce na skutek oddychania złej jakości powietrzem przedwcześnie umiera ponad 51 tys. osób.

Państwowa spółka PGNiG wpisała poprawę jakości powietrza w strategie wszystkich spółek ze swojej grupy. Jak przyznaje, działaniom inwestycyjnym i sprzedażowym będzie towarzyszyć kampania edukacyjna "Powietrze bez śmieci".

- Akcja ma charakter czysto edukacyjny. Skierowana jest głównie do gmin i szkół, czyli do lokalnych społeczności. Powiązana jest z konkursem, w którym samorządy mogą wygrać place zabaw związane z ekologią, a szkoły - pracownie przyrodnicze, w których będą mogły się odbywać lekcje związane z dbałością o środowisko – mówi nam dyrektor departamentu komunikacji PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

PGNiG od sierpnia 2017 r. podejmuje aktywne działania mające poprawić jakości powietrza w Polsce. Walka giganta surowcowego ze smogiem ma być prowadzona w ramach zainaugurowanej 14 listopada przez Fundację PGNIG im. I. Łukasiewicza ogólnopolskiej kampanii "Powietrze bez śmieci".

Smog odpuścił tylko na chwilę:

 

 

Jej częścią jest projekt "Rodzina i dzieci. Powietrze bez śmieci", który ma objąć kilka tysięcy szkół i wszystkie gminy w Polsce. - Dziś inaugurujemy kampanię. Do końca roku będzie można zapisać się do konkursu. Pierwsze tysiąc szkół, które się do nas zgłoszą, dostaną specjalne gotowe zestawy edukacyjne - w formie specjalnego AntySmogBox-u - wraz z scenariuszami pięciu lekcji związanych z tematyką smogu, czystości powietrza. Pozostałe otrzymają materiały w formie elektronicznej – zaznacza dyrektor Szczudło.

Jak przypomniał celem kampanii jest edukacja dotycząca przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ – tak zwanej niskiej emisji. To piece kopciuchy, kominki i spaliny samochodowe są głównym źródeł smogu w Polsce. Jednocześnie niskiej emisji najłatwiej zapobiec.

Gminy będą walczyć o specjalne parki eksperymentów i doświadczeń. Do wygrania jest pięć takich Naukowych Stacji Zabaw PGNiG o wartości ok. 100 tys. zł. - Każda gmina, która chce wziąć udział w projekcie, musi do końca tego roku zgłosić swój udział przez formularz na stronie – zaznacza Marcin Szczudło.

Później rozpocznie się głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać swój głos na wybraną gminę. Najpierw musi jednak zapoznać się z materiałem na temat zanieczyszczeń powietrza i odpowiedzieć na proste pytanie. Jak przekonuje dyrektor Szczudło, projekt ten ma szansę stać się pierwszym, tak szerokim działaniem edukacyjnym w Polsce.

Co roku w Polsce na skutek oddychania złej jakości powietrzem przedwcześnie umiera ponad 51 tys. osób. Z badań przeprowadzonych na zlecenie PGNiG, wynika, że najbardziej niezadowoleni z jakości powietrza są mieszkańcy południowej i centralnej części kraju, a szczególnie województwa śląskiego (66 proc.), mazowieckiego (51 proc.) i małopolskiego (50 proc.).

Aż 85 proc. mieszkańców wsi natomiast jest zadowolona z jakości powietrza. - Większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że problem niskiej emisji dotyczy ich tak samo, jak mieszkańców większych aglomeracji – zaznaczył Marcin Szczudło.

- Obecnie w kilkunastu miejscowościach południowej Polski, gdzie problem niskiej emisji jest największy, działają punkty informacyjne dla mieszkańców. Działają już m.in. w Oleśnicy, Dzierżoniowie, Bielawie, Skawinie, Krynicy-Zdroju i Kudowie-Zdroju. Można w nich uzyskać informacje o możliwościach rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego i szacunkowych kosztach inwestycji – przekonuje Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Partnerzy techniczni PGNiG OD pomagają mieszkańcom zaplanować inwestycje, wypełnić dokumenty i przygotować wnioski o pozyskanie środków na dotacje celowe. Oferują też wykonanie instalacji gazowej lub grzewczej i pomoc w uzyskaniu dokumentów wymaganych do uzyskania zgody na korzystanie z instalacji.

gaz, energetyka, pgnig, smog
Czytaj także
Polecane galerie
ZK590
2017-11-16 10:47
Kolejny cudowny pomysł jak z piasku ukręcić bat. Ceny kosmiczne w stosunku do wynagrodzeń a oni będą "edukować".
Krasawica
2017-11-14 22:44
Niech najpierw wyedukuje prezydent Warszawy, by nie zabudowywała wylotów powietrza z miasta, o które dbał jeszcze rosyjski, okupacyjno-zaborczy prezydent Starynkiewicz (!), za co zresztą dostał plac swojego imienia w śródmieściu. HGW zabudowała osiedlami np. ul. Lazurową i teraz Warszawa się nie tyle kisi w smogu, bo się nie kisi, tylko gotuje w lato, bo przewiewu nie ma. Podobnie z Krakowem, choć tam panuje ściema o wymianie pieców węglowych na inne - a nowe, drogie piece nie zwiększą przewiewności w Kraku. Jakaś mega-ściema ta pseudo-ekologia miejska, a zwłaszcza władz miejskich i wielkich firm - o czym zresztą, co ciekawe, najlepiej informują Zieloni.
Janusz Tychy
2017-11-14 20:58
Kolejny monopolista ktory zamiast obniżać ceny to próbuje powiększyć rynek zbytu pod plaszczykiem ekologii. Jedyny sposób na ograniczenie smogu w Europie to instalacje fotowoltaiczne napedzajace pompy ciepla i to juz 60 proc. kotlowni w krajach skandynawskich , Austrii, Szwajcarii. A inne dzialania to tylko pozory ..... ale co beda sprzedawac ,pompe ciepla i panele kupuje sie raz na 20 lat i nie potrzeba
ani gazu , ani węgla , a i pradu malo zużywaja , to po co monopolistom taki klient???