Notowania

pgnig
14-11-2017 (14:00)

PGNiG chce przeciwdziałać smogowi. Będzie edukował Polaków

Państwowa spółka PGNiG wpisała poprawę jakości powietrza w strategie wszystkich spółek ze swojej grupy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)
Co roku w Polsce na skutek oddychania złej jakości powietrzem przedwcześnie umiera ponad 51 tys. osób.

Jak przyznaje, działaniom inwestycyjnym i sprzedażowym będzie towarzyszyć kampania edukacyjna "Powietrze bez śmieci".

- Akcja ma charakter czysto edukacyjny. Skierowana jest głównie do gmin i szkół, czyli do lokalnych społeczności. Powiązana jest z konkursem, w którym samorządy mogą wygrać place zabaw związane z ekologią, a szkoły - pracownie przyrodnicze, w których będą mogły się odbywać lekcje związane z dbałością o środowisko – mówi nam dyrektor departamentu komunikacji PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

PGNiG od sierpnia 2017 r. podejmuje aktywne działania mające poprawić jakości powietrza w Polsce. Walka giganta surowcowego ze smogiem ma być prowadzona w ramach zainaugurowanej 14 listopada przez Fundację PGNIG im. I. Łukasiewicza ogólnopolskiej kampanii "Powietrze bez śmieci".

Smog odpuścił tylko na chwilę:

Jej częścią jest projekt "Rodzina i dzieci. Powietrze bez śmieci", który ma objąć kilka tysięcy szkół i wszystkie gminy w Polsce. - Dziś inaugurujemy kampanię. Do końca roku będzie można zapisać się do konkursu. Pierwsze tysiąc szkół, które się do nas zgłoszą, dostaną specjalne gotowe zestawy edukacyjne - w formie specjalnego AntySmogBox-u - wraz z scenariuszami pięciu lekcji związanych z tematyką smogu, czystości powietrza. Pozostałe otrzymają materiały w formie elektronicznej – zaznacza dyrektor Szczudło.

Jak przypomniał celem kampanii jest edukacja dotycząca przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ – tak zwanej niskiej emisji. To piece kopciuchy, kominki i spaliny samochodowe są głównym źródeł smogu w Polsce. Jednocześnie niskiej emisji najłatwiej zapobiec.

Gminy będą walczyć o specjalne parki eksperymentów i doświadczeń. Do wygrania jest pięć takich Naukowych Stacji Zabaw PGNiG o wartości ok. 100 tys. zł. - Każda gmina, która chce wziąć udział w projekcie, musi do końca tego roku zgłosić swój udział przez formularz na stronie – zaznacza Marcin Szczudło.

Później rozpocznie się głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać swój głos na wybraną gminę. Najpierw musi jednak zapoznać się z materiałem na temat zanieczyszczeń powietrza i odpowiedzieć na proste pytanie. Jak przekonuje dyrektor Szczudło, projekt ten ma szansę stać się pierwszym, tak szerokim działaniem edukacyjnym w Polsce.

Co roku w Polsce na skutek oddychania złej jakości powietrzem przedwcześnie umiera ponad 51 tys. osób. Z badań przeprowadzonych na zlecenie PGNiG, wynika, że najbardziej niezadowoleni z jakości powietrza są mieszkańcy południowej i centralnej części kraju, a szczególnie województwa śląskiego (66 proc.), mazowieckiego (51 proc.) i małopolskiego (50 proc.).

Aż 85 proc. mieszkańców wsi natomiast jest zadowolona z jakości powietrza. - Większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że problem niskiej emisji dotyczy ich tak samo, jak mieszkańców większych aglomeracji – zaznaczył Marcin Szczudło.

- Obecnie w kilkunastu miejscowościach południowej Polski, gdzie problem niskiej emisji jest największy, działają punkty informacyjne dla mieszkańców. Działają już m.in. w Oleśnicy, Dzierżoniowie, Bielawie, Skawinie, Krynicy-Zdroju i Kudowie-Zdroju. Można w nich uzyskać informacje o możliwościach rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego i szacunkowych kosztach inwestycji – przekonuje Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Partnerzy techniczni PGNiG OD pomagają mieszkańcom zaplanować inwestycje, wypełnić dokumenty i przygotować wnioski o pozyskanie środków na dotacje celowe. Oferują też wykonanie instalacji gazowej lub grzewczej i pomoc w uzyskaniu dokumentów wymaganych do uzyskania zgody na korzystanie z instalacji.

Tagi: pgnig, gaz, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2017

Janusz TychyKolejny monopolista ktory zamiast obniżać ceny to próbuje powiększyć rynek zbytu pod plaszczykiem ekologii. Jedyny sposób na ograniczenie smogu w … Czytaj całość

21-11-2017

isazamiast idiotycznych pomysłów o szkoleniach niech obniżą cenę gazu ........

21-11-2017

pora zakładać kościoły Buenos AiresaNaukowcy od margaryny wszystko wytłumaczą Ci.

Rozwiń komentarze (8)

Wybrane dla Ciebie