Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Z norweskich złóż w tym roku 15 proc. wydobycia PGNiG

2
Podziel się:

Spółka prowadzi rozmowy mające na celu pozyskanie kolejnych obszarów koncesyjnych, tak aby w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie co najmniej 2,5 mld m sześciennych gazu rocznie - dodano w komunikacie.

Norweski Szelf Kontynentalny jest jednym z priorytetów inwestycyjnych określonych w strategii PGNiG.
Norweski Szelf Kontynentalny jest jednym z priorytetów inwestycyjnych określonych w strategii PGNiG. (Stanislaw Kowalczuk/East News)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przewiduje, że w tym roku z norweskich złóż wydobędzie 571 tys. ton ropy naftowej i 0,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, co stanowi ok. 15 proc. wydobycia całej grupy - poinformowało PGNiG w czwartkowym komunikacie.

"Spółka prowadzi rozmowy mające na celu pozyskanie kolejnych obszarów koncesyjnych, tak aby w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie co najmniej 2,5 mld m sześciennych gazu rocznie" - dodano w komunikacie.

"W ciągu ostatniej dekady pozyskaliśmy kilkanaście koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Nasze udziały obejmują pięć złóż produkcyjnych i dwa będące w fazie zagospodarowania. Mamy bardzo dobre relacje z partnerami operującymi wraz z nami na koncesjach. W przypadku dwóch koncesji jesteśmy nie tylko udziałowcem, ale i operatorem" - powiedział, cytowany w komunikacie, Marek Woszczyk, dyrektor generalny PGNiG Upstream Norway.

Norweski Szelf Kontynentalny jest jednym z priorytetów inwestycyjnych określonych w strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022.

Spółka przypomniała, że rozpoczęła działalność w Norwegii w 2007 r., po nabyciu od ExxonMobil udziałów w złożu Skarv. Uruchomienie wydobycia nastąpiło w 2012 r. Obecnie zaangażowanie PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmuje 18 koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa. Grupa posiada udziały w pięciu złożach produkujących ropę i gaz (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog), a wielkość jej zasobów wydobywalnych w Norwegii to 78 mln boe (baryłki przeliczeniowej ropy naftowej). Spółka ma też udziały w dwóch złożach będących w fazie zagospodarowania - Snadd i Storklakken.

Zobacz także: Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
antyBudyn
7 lat temu
To jest efekt celowych, zaplanowanych "głęboko w przyszłość", działań administracji państwa z przełomu lat '80-'90 ubiegłego wieku, kiedy przedsiębiorwstaw (wtedy głównie państwowe) otrzymały polecenie niszczenia dokumentacji kadrowo-płacowej (dokumentującej staż pracy i wysokość zarobków) swoich pracowników zamiast obowiązkowego przekazywania tychże dokumentów do archiwów państwowych. Celem tych działań było właśnie odebranie obywatelom możliwości przyszłego szczegółowego udokumentowania historii swojego życia zawodowego!
bnr
7 lat temu
Pazerni politycy pozornie chcą poprawić powietrze którym oddychamy, ale tak naprawdę zawyżyli ceny gazu i benzyny, że są najdroższe w Europie i ludzie palą śmieciami. Powinni obniżyć ceny gazu żeby zachęcić do opalania domów gazem.