Notowania

pgnig
11.01.2010 17:08

PGNiG i Gazprom wracają do rozmów

Polsko-rosyjskie negocjacje dotyczące między innymi dostaw i tranzytu gazu ruszają jutro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

*Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wznawia od jutra rozmowy z Gazprom Export dotyczące m.in. dostaw gazu ziemnego do Polski. *

_ - W rozmowach ze strony PGNiG SA będą uczestniczyć Michał Szubski, prezes Zarządu, Radosław Dudziński, wiceprezes Zarządu ds. Strategii oraz dyrektor Departamentu Pozyskania Gazu Marian Łukaszewicz _ - czytamy w komunikacie.

W listopadzie strony przyjęły tzw. pakiet uzgodnień zawarty we _ Wspólnym oświadczeniu pomiędzy OAO Gazprom i PGNiG dotyczącym współpracy w sferze gazowej _.

Porozumienie zakłada zwiększenie wolumenu dostaw gazu rosyjskiego do Polski począwszy od dnia 1 stycznia 2010 roku do dnia 31 grudnia 2037 roku do poziomu 10,27 mld m3 gazu wg. polskiej normy oraz przedłużenie _ kontraktu jamajskiego _ o 15 lat, tj. do dnia 31 grudnia 2037 roku.

Import rosyjskiego gazu do Polski i jego przesył przez terytorium Polski odbywa się na podstawie kontraktów, zawartych na podstawie porozumienia z 1993 roku i późniejszych aneksów.
Spółka poinformowała wtedy, że podpisanie aneksu wymaga zmian w porozumieniu pomiędzy rządami Polski i Rosji Rosyjskiej _ o budowie systemu gazociągów do tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku wraz z późniejszymi zmianami _.

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld m sześc., z czego ok. 30% stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku OOO Gazprom Export dostarczyło do Polski ponad 7 mld m sześc. gazu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: pgnig, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz