Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG nie chce płacić 2 milionów kary. Odwoła się

0
Podziel się:

URE uznało, że spółka nie przestrzegała warunków koncesji na obrót gazem z zagranicą.

PGNiG nie chce płacić 2 milionów kary. Odwoła się
(Materiały prasowe)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada odwołanie się od kary, jaką na spółkę nałożył niedawno prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Chodzi o nieprzestrzeganie warunków koncesji na obrót gazem z zagranicą.

_ - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA nie zgadza się z zasadnością kary pieniężnej w wysokości 2 mln zł nałożonej na spółkę przez Prezesa URE i planuje wniesienie odwołania do Sądu _ - czytamy komunikacie spółki. Termin wniesienia odwołania upływa 4 stycznia 2011 roku.

Prezes URE 16 grudnia nałożył na PGNiG karę 2 mln zł, odpowiadającą 4,85 proc. przychodu z działalności objętej koncesją (obrót gazem z zagranicą) z 2009 roku. Kara została nałożona za naruszenie warunków tej koncesji. W ocenie prezesa URE, w latach 2007 i 2008 PGNiG przekroczył maksymalny udział gazu importowanego z jednego kraju (Rosji) w stosunku do całkowitego importu - potwierdziła rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Udział taki jest określony w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 października 2000 roku w sprawie minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy.

_ - PGNiG SA nie zgadza się z zarzutem Prezesa URE, że Spółka nie przestrzegała warunków udzielonej jej koncesji na obrót gazem z zagranicą w latach 2007 i 2008 _ - podkreśliła w środę gazowa spółka.

PGNiG nie zgadza się ze stwierdzeniem Prezesa URE, że w 2007 roku przekroczyło udział gazu ziemnego importowanego z Rosji w stosunku do całkowitej wielkości gazu importowanego o 1,14 pkt procentowego, natomiast w 2008 roku o 2,76 pkt procentowego.

_ - Należy zauważyć, że Prezes URE przy określaniu wielkości udziału gazu importowanego z jednego kraju pochodzenia, nie uwzględnia dostaw gazu do Polski z kierunków: zachodniego (Niemcy) oraz południowego (Czechy), traktując te dostawy jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, nie objęte pojęciem importu _ - uzasadnia PGNiG.

Ponadto spółka wskazuje, że określone w rozporządzeniu dla poszczególnych lat maksymalne udziały gazu importowanego były kalkulowane przy założeniu uruchomienia dostaw gazu z kierunku skandynawskiego, przede wszystkim z Norwegii, do czego nie doszło.

_ - Należy zauważyć, że podstawowym celem działalności spółki jest zapewnienie ciągłych i nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego do odbiorców w kraju _ - podkreśla PGNiG. Przypomina jednocześnie, że nie jest już odpowiedzialna za rozbudowę infrastruktury, która decyduje o możliwościach dywersyfikacji dostaw. Infrastrukturą tą zajmuje się należący do Skarbu Państwa Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t84873.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;otrzymalo;dofinansowanie;na;rozbudowe;podziemnych;magazynow,185,0,741817.html) PGNiG otrzymało dofinansowanie na rozbudowę podziemnych magazynów Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowy z Instytutem Nafty i Gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obnizka;cen;gazu;wieksza;niz;zapowiadana,35,0,736547.html) Obniżka cen gazu większa niż zapowiadana? Urząd Regulacji Energetyki nie wyklucza, że obniżki taryfy będzie większa niż 3 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zbuduje;u;nas;elektrownie;gazowe,228,0,731620.html) Gazprom zbuduje u nas elektrownie gazowe PGNiG otrzyma koncesję na poszukiwanie gazu w Rosji. Takie są podobno ustalenia szefów firm.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)