Notowania

flaga
02.05.2009 10:03

Piąty raz obchodzimy Dzień Flagi

Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach nie jest jednak powszechnym zwyczajem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mirosław Trembecki)

*Dzień Flagi w Polsce został ustanowiony po nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie w lutym 2004 roku. *

2 maja Święto Flagi obchodzą również: państwa skandynawskie, Stany Zjednoczone, Litwa, Estonia i Rosja.
Biało-czerwone barwy, obok wizerunku białego Orła oraz Mazurka Dąbrowskiego, należą do najważniejszych symboli państwowych Polski.

Święto ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych.

Pierwsze w 2005 roku rozpoczęły się wciągnięciem biało-czerwonej flagi na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego.

W uroczystości na placu Zamkowym cztery lata temu, wzięło udział niewiele osób. Niektórzy znaleźli się tam przypadkowo. Przeważnie nie wiedzieli o ustanowionym Dniu Flagi, ale tłumaczyli, że święto jest bardzo potrzebne.

Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach w naszym kraju nie jest jeszcze powszechnym zwyczajem, choć co roku przybywa osób manifestujących w ten sposób patriotyzm i więź z ojczyzną. Dwa lata temu na antenie Polskiego Radia prezydent Lech Kaczyński skierował do Polaków apel o kultywowanie Święta Flagi. Prosił również, by Polacy wzięli udział w obchodach 3 Maja.

| Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów: białego i czerwonego. Po raz pierwszy kolory te zostały wprowadzone jako barwy państwowe w 1831 roku. Flaga o takim wyglądzie oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej. |
| --- |

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: flaga, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz