Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński chwali polski eksport do Japonii

0
Podziel się:

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński spotkał się dziś z premierem Japonii Shinzo Abe.

Piechociński chwali polski eksport do Japonii
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ W pierwszej połowie br. odnotowaliśmy 132-proc. wzrost polskiego eksportu do Japonii w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku _ - poinformował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z premierem Japonii Shinzo Abe.

Wicepremier podkreślił, że w pierwszej połowie tego roku import zwiększył się o 87 proc. wobec analogicznego okresu ub.r.

- _ Wymiana handlowa między Japonią a Polską dynamicznie rośnie. W ostatnich 5 latach nastąpił też bardzo szybki wzrost eksportu naszych towarów na japoński rynek _ - powiedział Piechociński, cytowany w komunikacie Ministerstwa Gospodarki. Rozmowy obu polityków odbyły się w piątek w Tokio.

_ - Japonia prowadzi negocjacje z Unią Europejską dotyczące zawarcia Umowy o Wolnym Handlu (FTA), co z pewnością przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju naszych wzajemnych relacji gospodarczych _ - dodał Piechociński.

Jak czytamy w komunikacie, premier Japonii _ z dużym uznaniem odniósł się do relacji handlowych między polskimi a japońskimi przedsiębiorcami _. _ Liczymy na wzmocnienie japońskich inwestycji w Polsce _ - dodał.

Według danych polskiego resortu gospodarki wartość polsko-japońskiej wymiany handlowej w 2012 r. wyniosła 2,6 mld euro; eksport do Japonii podliczono na 0,4 mld euro, zaś import - na 2,2 mld euro. W pierwszej połowie 2013 r. w porównaniu z pierwszą połową 2012 r. obroty wzrosły o 94 proc.

W polskim eksporcie dominują wyroby tytoniowe, mięso (głównie wieprzowina mrożona), maszyny i urządzenia mechaniczne (w tym części do silników, łożyska itp.), produkty przemysłu motoryzacyjnego (elementy zawieszenia, skrzynie biegów i inne części), maszyny i urządzenia elektryczne, chemia przemysłowa, meble, produkty ceramiczne oraz przyrządy optyczne.

Wicepremier Piechociński jest w Japonii od czwartku i pozostanie tam do niedzieli. Celem wizyty jest promocja polskich produktów i usług oraz przyciągnięcie japońskiego biznesu do Polski. Ministrowi towarzyszą przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu i specjalnych stref ekonomicznych oraz członkowie Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Po dekadzie stagnacji mocny wzrost PKB Choć skok jest mniejszy niż się spodziewano, ale to i tak dobre wiadomości po latach recesji i przy stale rosnącym długu publicznym.
Dane z Japonii najsłabsze od ponad dwóch lat. Kiedy poprawa? Rząd w Tokio rozważa podniesienie podatku od sprzedaży towarów i usług.
Najnowsze dane z Japonii. Produkcja... Jednak rok do roku produkcja przemysłowa spadła - podał resort gospodarki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)