Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piechociński: Polska ma do wydania jeszcze 4 mld zł z budżetu UE

0
Podziel się

Wicepremier apeluje do przedsiębiorców, aby zaangażowali się w wydawanie tych pieniędzy.

Piechociński: Polska ma do wydania jeszcze 4 mld zł z budżetu UE
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)
bEriEnCJ

Wicepremier podkreśla sukcesy polskich eksporterów i apeluje do przedsiębiorców, aby zaangażowali się w wydawanie tych pieniędzy.

Szef PSL na spotkaniu z przedsiębiorcami w Mielcu przypomniał, że w pierwszych miesiącach bieżącego roku eksport w przemyśle rolno-spożywczym wzrósł o 14 proc., a w skali całej gospodarki eksport wzrósł o 6 procent.

_ - Mamy więc określone sukcesy, a dziś czas, aby po eksporcie także dwa pozostałe motory, a więc konsumpcja i inwestycje dały większy wzrost gospodarczy. Blisko 4 mld zł mamy jeszcze do wydania w tej perspektywie finansowej UE. Zachęcam przedsiębiorców do zaangażowania się w wydawanie tych pieniędzy _ - mówił wicepremier.

bEriEnCL

Piechociński powtórzył, że rząd wydłużył funkcjonowanie Specjalnych Stref Ekonomicznych do 2026 r. W Mielcu istnieje najstarsza SSE. Zdaniem lidera ludowców, ta decyzja pozwoli na znaczny wzrost gospodarczy w całym kraju.

Dodał, że przedsiębiorcy zadeklarowali inwestycje w SSE na kwotę 12,5 mld zł. Dzięki temu w najbliższych latach powstać ma ponad 30 tys. miejsc pracy. Dlatego, zdaniem Piechocińskiego, ważne jest, aby politycy nie rozbudzali społecznych emocji i politycznych waśni, ale szukali tego, co wspólne. - _ Polityka i dyplomacja dobrze służą ludziom tylko wtedy, jak dobrze służą przedsiębiorczości _ - podkreślił.

Pytany o sytuację na rynku zbóż i niskie ceny skupu tego surowca wicepremier odpowiedział, że jest to pochodna wyniku głosowania nad ubojem rytualnym. Sejm w lipcu odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zgodny z wymogami religijnymi.

_ - Ekonomiści rolni szacują, że w poprzednim sezonie od 6 proc. do 8 proc. zboża sprzedawanego prosto z kombajnu kupowane było przez duże zakłady drobiarskie, które po tym rozstrzygnięciu nie mają pewności, czy uda się znaleźć odbiorcę. W związku z tym wstrzymują się z decyzjami _ - mówił minister gospodarki. Dodał, że znaczna część eksportu drobiu poszła do krajów islamskich.

bEriEnCR

Piechociński zaznaczył przy tym, że niskie ceny zboża powinny zachęcić rolników do produkcji zwierzęcej.

Piechociński zwiedził dziś kilka małych i średnich zakładów produkcyjnych na terenie powiatu mieleckiego i kolbuszowskiego. W spotkaniach towarzyszył mu wspólny kandydat PO i PSL w wyborach uzupełniających do Senatu Mariusz Kawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwolnienia podatkowe na firm nie znikną Rząd zdecydował się na przedłużenie ich funkcjonowania do 2025 roku. Dzięki nim Polska jest atrakcyjnym krajem do lokowania inwestycji zagranicznych.
Są ich tysiące. Jak zacząć współpracę? _ W sposób naturalny ambasadorami naszej gospodarki są Polacy rozsiani po świecie - ci, którzy mają więzi z krajem i tworzą za granicą dobry wizerunek Polski _.
Wielkie inwestycje na wschodzie Polski Ponad 280 mln zł wynosi wartość kontraktów zrealizowanych przez firmy, które uczestniczyły w ankiecie PAIiIZ.
bEriEnDm
fundusze unijne
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)