Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński proponuje bardziej uczciwy system finansowania partii

0
Podziel się:

Według Janusza Piechocińskiego partie, które w wyborach przekroczą próg 5 proc., powinny uzyskiwać zwrot połowy wydatków poniesionych na kampanię.

Piechociński proponuje bardziej uczciwy system finansowania partii
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Propozycja nowego finansowania partii politycznych, stworzenie systemu ulg dla rodzin wielodzietnych, a także powołanie zespołu ds. opracowania programu Stronnictwa przed wyborami do PE - to niektóre kwestie, którymi zajęła się Rada Naczelna PSL.

Rada Naczelna, która zebrała się dziś w Warszawie, zajmie się też sprawą rozwiązanych 21 czerwca przez Naczelny Komitet Wykonawczy PSL dolnośląskich struktur partii. Powodem miał być konflikt personalny. Działacze PSL w regionie odwołali się od tej decyzji.

Szef PSL Janusz Piechociński w przemówieniu otwierającym posiedzenie Rady zapowiedział złożenie projektu ustawy wprowadzającej _ bardziej uczciwy i transparentny _ system finansowania partii politycznych, która miałaby wejść w życie od najbliższych wyborów parlamentarnych.

Wczoraj projekt ustawy zakładający likwidację finansowania partii z budżetu złożyła Platforma. - - _ Z jaką łatwością ci, którzy zepsuli opinię o systemie finansowania polityki i demokracji - w oparciu o w miarę czytelne i uczciwe kryteria z budżetu, dzisiaj proponują wyścigi na zmianę tych rozwiązań _ - mówił lider ludowców.

Według niego partie, które w wyborach przekroczą próg 5 proc., powinny uzyskiwać zwrot połowy wydatków poniesionych na kampanię. Jednocześnie - jak dodał - partie parlamentarne powinny otrzymywać 5-6 mln zł rocznego wsparcia z budżetu i utrzymywać się również ze składek członkowskich.

Jego zdaniem partie nie powinny mieć możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. - _ Efektem tego były spotkania na stacjach benzynowych, czy cmentarzach przy wyłączonych telefonach _ - dodał.

Szef ludowców zapowiedział też powołanie zespołu europejskiego, by _ PSL nadawał prym debacie o Europie _.

Z informacji ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PSL wynika, że w zespole mają się znaleźć m.in. wiceszef partii Adam Jarubas, poseł Stanisław Żelichowski, europosłowie PSL, a także eksperci.

Na posiedzeniu rady głos zabrał też minister pracy i wiceszef Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz, który przekonywał, że PSL jest _ społeczną twarzą rządu _.

Podkreślił, że cięcia w budżecie na 2013 r. nie mogą dotyczyć emerytur, rent, pomocy społecznej i rynku pracy.

W ostatni wtorek premier Donald Tusk poinformował, że ministerstwa szukają oszczędności, a w przyszłym tygodniu powinien być gotowy komunikat w sprawie nowelizacji budżetu na 2013 r.

Szef resortu pracy i polityki społecznej zapowiedział też wprowadzenie karty rodzin wielodzietnych, uprawniającej do zniżek dla rodzin, które mają _ ogromny wkład w bezpieczeństwo demograficzne Polski _.

Jak wyjaśnił, rozwiązanie, które oznacza ulgi na komunikację, dobra kultury, sport i turystykę, działa obecnie w 50 gminach w Polsce. _ Powinno działać i będzie działać na terenie całego kraju _ - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL ma nowy pomysł na finansowanie partii z budżetu System miałby ruszyć od nowej kadencji parlamentu.
PO bliżej zlikwidowania finansowania partii Według szacunków PO, likwidacja subwencji budżetowej przyniesie oszczędności w wysokości około 55 mln zł rocznie.
Piechociński poleci? Sawicki nie wyklucza, że... Były minister mówi, że sprawę odwołania prezesa PSL-u mogą podnieść działacze z Dolnego Śląska.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)