Notowania

kanada
04.02.2013 21:17

Pieniądze w Kanadzie. Pożegnanie z jednocentówką

Już prawie rok temu minister finansów James Flaherty ujawnił, że wyprodukowanie 1 centa kosztuje 1,6 centa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TomD77/CC/Flickr)

W Kanadzie rozpoczęto wycofywanie z obiegu jednocentówek, gdyż koszty produkcji tych monet przekroczyły ich nominalną wartość. Królewska Mennica Kanadyjska poinformowała, że zakończyła dostarczanie jednocentówek do instytucji finansowych.

Już prawie rok temu minister finansów James Flaherty ujawnił, że wyprodukowanie 1 centa kosztuje 1,6 centa.

Choć wielu Kanadyjczyków wciąż jeszcze korzysta z jednocentowych monet, rząd wydał wytyczne wzywające właścicieli sklepów do zaokrąglania cen do najbliższych pięciu centów w transakcjach gotówkowych. Zakupy elektroniczne są nadal rozliczane co do centa.

Jednocentówki z dwoma liśćmi klonu i profilem królowej Elżbiety II będą nadal prawowitym środkiem płatniczym. Szacuje się, że obecnie jest ich w obiegu ok. 35 miliardów. Będą sukcesywnie wycofywane i ostatecznie przetapiane, co pozwoli na odzyskanie metali, z których je wykonano - stali, niklu i miedzi. Rzeczniczka mennicy przewiduje, że ostatecznie znikną za trzy, może cztery lata.

Associated Press zwraca uwagę, że monety o najmniejszym nominale wycofały już m.in. Nowa Zelandia, Australia, Norwegia i Szwecja. Administracja USA rozważa bicie jednocentówek z tańszych materiałów; obecnie wytwarza się je z cynku.

Czytaj więcej o sytuacji w Kanadzie w Money.pl
Homoseksualna kobieta-premier. Pierwszy raz Nowym premierem najludniejszej prowincji Kanady, Ontario, jest po raz pierwszy kobieta, Kathleen Wynne.
Mała wyspa zaważy na stosunkach z USA Machias Seal to skalista wysepka między kanadyjską prowincją Nowy Brunszwik a amerykańskim stanem Maine.
Tagi: kanada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz